• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tydzień Mózgu 2010 - transmisja online

  19.03.2010. 14:22
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Z okazji trwającego Tygodnia Mózgu 2010 w Warszawie organizatorzy zapraszają na transmisję online wykładu prof. dr hab. Ireny Namysłowskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie pt. "Zaburzenia odżywiania - jadłowstręt psychiczny i bulimia. Gdy choruje dusza a cierpi ciało".

  Wykład można obejrzeć pod adresem:

  http://www.transmisjeonline.pl/zaburzeniaodzywiania

  lub znaleźć odnośnik oraz dodatkowe informacje o wykładzie i Tygodniu Mózgu 2010 w Warszawie na stronie:

  http://www.ptbun.org.pl/tm2010/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pregoreksja, anoreksja ciążowa – pojęcie z zakresu psychologii popularnej; wyróżniana przez niektórych odmiana anoreksji, występująca u kobiet w ciąży. Kobiety cierpiące na pregoreksję głodzą się, chcąc wyglądać atrakcyjnie podczas ciąży i jak najszybciej po porodzie. Pregoreksja nie jest uwzględniona w kryteriach ICD-10 (F50.0) ani DSM-IV (307.1); w przypadku spełnienia kryteriów anoreksji u ciężarnej rozpoznaje się anoreksję (jadłowstręt psychiczny) lub inne zaburzenia odżywiania. Światowy Tydzień Mózgu, Tydzień Mózgu (ang. Brain Awareness Week) – święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych (zapoczątkowane przez Dana Alliance for Brain Initiatives), a w Polsce od 1999 roku. Obchody są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Akcje edukacyjne odbywają się m.in. w Warszawie i Krakowie. Ryszard Zabrzewski (ur. 15 listopada 1933 w Sosnowcu, zm. 6 stycznia 2010 w Warszawie) – ekonomista, dr hab., wykładowca akademicki.

  PACI (ang. partial anterior circulation infarct) – częściowy zawał mózgu obejmujący zakres unaczynienia tętnicy przedniej lub środkowej mózgu. Jest to rodzaj zawału mózgu związany z częściową niedrożnością jednej z tętnic krążenia przedniego mózgu (obejmującego tętnicę środkową i tętnicę przednią). Ciało modzelowate, spoidło wielkie mózgu (łac. corpus callosum) – część mózgowia, najsilniej rozwinięte spoidło mózgu. Jest to pasmo istoty białej łączące dwie półkule mózgu. Położone jest na dnie szczeliny podłużnej mózgu.

  Kazimierz Niezabitowski (ur. 1923, zm. 11 stycznia 2010 w Warszawie) - polski lekarz, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, twórca pierwszych w Polsce embolizacji malformacji naczyniowych mózgu za pomocą odczepianych balonów. Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS) – chirurgiczna metoda leczenia, polegająca na implantacji urządzenia zwanego rozrusznikiem mózgu, które wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu.

  Tętnica przednia mózgu (łac. arteria cerebri anterior) – jedna z dwóch gałęzi końcowych tętnicy szyjnej wewnętrznej. Biegnie nad nerwem wzrokowym, a następnie w szczelinie podłużnej mózgu równolegle do tętnicy przedniej mózgu strony przeciwnej. W dalszym przebiegu obie tętnice przednie mózgu: prawa i lewa przewijają się wokół ciała modzelowatego i biegną ku tyłowi wzdłuż jego górnej powierzchni. Od tętnicy przedniej mózgu odchodzą: Ks. Antoni Lewek (ur. 1940, zm. 18 lipca 2010 w Warszawie) – duchowny katolicki, teolog, twórca i pierwszy dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW w Warszawie, kapłan archidiecezji poznańskiej.

  Śmierć mózgu – definicja śmierci utożsamiająca śmierć człowieka jako całości z nieodwracalnym ustaniem funkcji mózgu. Obecnie przyjęta w Polsce definicja śmierci jako śmierci całego mózgu obowiązuje od 2007 roku. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych.

  Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z grec. anorexia nervosa – an – brak, pozbawienie, orexis – apetyt) – zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy dysmorfofobii. Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. Po raz pierwszy opisał to zaburzenie w XVII wieku Richard Morton.

  Jadłowstręt, anoreksja – utrata lub zmniejszenie apetytu. Mimo że w języku potocznym jest to termin często używany wymiennie z jadłowstrętem psychicznym, pogorszenie apetytu może wynikać z wielu przyczyn, w tym wielu niegroźnych dla zdrowia. Wstrząśnienie mózgu – zaburzenie czynności pnia mózgu, będące wynikiem urazu lub zniesienia czynności komórek zwojowych mózgu bez znaczących zmian anatomicznych.

  kurnik.pl – darmowy serwis gier online stworzony i rozwijany od 15 czerwca 2001 przez Polaka Marka Futregę. Pod adresem www.playok.com dostępna jest wersja międzynarodowa.

  Dodano: 19.03.2010. 14:22  


  Najnowsze