• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uruchomiono witrynę internetową Projektu Archeologicznego Nakum

  26.03.2010. 21:39
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Dokładny opis dotychczasowych odkryć, film w reżyserii Huberta Chudzio i dziesiątki zdjęć można znaleźć na nowej stronie internetowej Projektu Archeologicznego Nakum: http://www.nakum.pl/. Witryna prezentuje dokonania misji wykopaliskowej Instytutu Archeologii UJ w Gwatemali, kierowanej przez dr. Jarosława Źrałkę i Wiesława Koszkula.

  Twórcy witryna zapowiadają, że będzie ona sukcesywnie uaktualniana.
  W dziale "aktualności" na bieżąco można śledzić wszelkie wiadomości dotyczące misji wykopaliskowej, wykładów i wystaw jej dotyczących. O warunkach pracy archeologów i o dotychczasowych badaniach można przeczytać w zakładkach "stanowisko" i "odkrycia". Dla osób, które pragną zapoznać się ze szczegółowymi, naukowymi raportami utworzono dział "artykuły".

  Zainteresowani trudnymi realiami pracy w terenie powinni zaś obejrzeć film Huberta Chudzio - reżysera często towarzyszącego polskim archeologom, znanego m. in. z cyklu "Śladami polskich archeologów", prezentującego dokonania egiptologów.

  W przyszłości planowane jest uruchomienie hiszpańsko- i anglojęzycznej wersji strony.

  Krakowscy archeolodzy badają starożytne miasto Majów - Nakum położone w departamencie Peten w północnej Gwatemali od 2006 roku. Mogą pochwalić się szeregiem spektakularnych sukcesów w postaci odkryć, które rzucają nowe światło na historię cywilizacji Majów.

  Wśród nich trzeba wymienić unikatowe w skali ziem Majów depozyty ofiarne z późnego okresu preklasycznego (ok. 300 p.n.e.-250 n.e.) zawierające m.in. dziewięć glinianych głów przedstawiających bóstwa Majów, a także ozdoby z jadeitu, z których dwie ukazują główki małp, dyski z ceramiki, zawieszki z ludzkich kości oraz cylindryczną tubę z dwoma wiekami.

  Jednak najbardziej spektakularnym sukcesem było odnalezienie w 2006 roku w jednej z piramid (nr 15) nieobrabowanego grobowca królewskiego ogromnych rozmiarów datowanego na VII lub przełom VII i VIII wieku n.e.

  Wewnątrz, obok pozostałości szkieletu, archeolodzy ujrzeli setki jadeitowych ozdób, wśród których wielkością i bogactwem wyróżniał się zwłaszcza pektorał z jadeitu. Jadeit to najwyżej cenionym przez Majów minerał, nazywany przez badaczy często "złotem Majów".

  Podczas kolejnych sezonów prac krakowscy badacze natknęli się na znaleziska, które naświetliły nieznane aspekty związane z rozwiązaniami architektonicznymi stosowanymi przez Majów, w postaci kamiennej rynny odprowadzającej zapewne wodę z górnych tarasów piramidy - to odkrycie niezwykle rzadkie, nie posiadające prawie żadnych analogii w kulturze Majów czy monumentalnego, stiukowego fryzu z II-III w. n.e.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uxmal – miasto Majów położone na terenie stanu Jukatan w Meksyku. Zostało założone w okresie renesansu Majów (prawdopodobnie pomiędzy 987-1007 r.). Należało, obok Chichén Itzá i Mayapán do głównych miast-państw cywilizacji Majów w okresie Nowego Państwa. Zostało opuszczone w XV w. Wśród ruin zachowały się liczne zabytki zaliczane do stylu Puuc. Wśród nich znajdują się: Kalendarz Majów – kalendarz używany w obrębie cywilizacji Majów w tzw. okresie klasycznym, tj. między III a IX w. n.e., a w okresie poklasycznym aż do najazdu Hiszpanów, z pewnymi zmianami, przez Majów i ludy Nahua (Nahaua), od IX w. n.e. Tolteków, a od XIV w. n.e. Azteków. Baktun – jednostka czasu w kalendarzu Majów składająca się z 20 katun, co odpowiada 144 000 dni. Według tzw. Długiej Rachuby, która rozpoczęła odliczanie czasu od 13 sierpnia 3114 roku p.n.e., mamy obecnie 14. baktun, który rozpoczął się 21 grudnia 2012 roku (13.0.0.0.0 według zapisu Majów). Ponieważ liczba 13 była przez Majów uważana za magiczną, szczególnie jeśli chodzi o liczenie czasu (używali oni trzynastkowego i dwudziestkowego systemu liczbowego), powstało wiele opinii, że wraz z tą datą nastąpi koniec świata.

  Kodeks drezdeński – oryginalny, majański, rękopiśmienny dokument, zabytek cywilizacji Majów, zawierający informacje astronomiczne. Bonampak - stanowisko archeologiczne z pozostałościami po cywilizacji Majów, położone w meksykańskim stanie Chiapas, w gminie Ocosingo, około 20 km na południe od większego miasta Majów w Yaxchilan. Bonampak w języku Majów oznacza "Malowane Mury".

  Xibalba (w wolnym przekładzie: "Miejsce strachu") – w mitologii Majów nazwa zaświatów, którymi rządzą duchy chorób i śmierci. Tradycyjnie wejście do Xibalby lokowano w jaskini leżącej nieopodal Cobán w Gwatemali. Według niektórych Kicze, będących potomkami Majów, rejon ten nadal kojarzony jest ze śmiercią. Kolejne miejsce, które bywa podawane jako wejście do zaświatów, to system jaskiń w Belize. Jeszcze innym fizycznym wejściem do Xibalby jest, według Kicze, ciemna szczelina widoczna w Drodze Mlecznej. Votan jest legendarną i mityczną figurą, o której wspomina się we wczesno-europejskich zapiskach o cywilizacji Majów. Prawdopodobnie po raz pierwszy została opisana w 1702 roku przez Francisco Nuñez de la Vega w Constituciones diocesanas del obispado de Chiappa.

  Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków. Sztuka Majów – rozwijała się w trzech etapach określanych jako okres preklasyczny, pomiędzy 1500 p.n.e. a 200 n.e., kiedy to ukształtowały się zręby ich kultury; klasyczny, trwający od ok. 200 r. do ok. 850 r; i okres postklasyczny, trwający od 850 r. do podboju dokonanego przez hiszpańskich konkwistadorów. Największy rozkwit sztuki Majów datowany jest na lata 700800 w fazie pierwszej i 1000 r. – 1200 r. w fazie drugiej. Majowie na tereny przez nich zamieszkane przybyli już w I tysiącleciu p.n.e. Jednak, na podstawie prowadzonych wykopalisk stwierdzono, że przez pierwsze wieki, największy wpływ na sztukę rozwijającą się w tym regionie, wywierały sztuka olmecka, ośrodek w Teotihuacanie oraz sztuka Totonaków. Sztuka Majów, podobnie jak sztuka innych plemion prekolumbijskiej Ameryki była mocno związana z religią.
  Ze względów historycznych, geograficznych i kulturowych tereny zamieszkane przez Majów dzieli się na ogół na trzy obszary:

  Wojna stuletnia Calakmul i Tikal - to konflikt zbrojny pomiędzy dwoma miastami-państwami Majów, trwający 154 lata, między 526 a 680 rokiem n.e. Konflikt wybuchł wskutek walki o hegemonię na półwyspie Jukatan pomiędzy Calakmul i Tikál i zakończył się zwycięstwem Calakmul. Zakończenie konfliktu zapoczątkowało upadek cywilizacji Majów.

  Dodano: 26.03.2010. 21:39  


  Najnowsze