• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • V Weekend z Historią w Poznaniu

  24.09.2010. 15:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tajemnice Dzielnicy Zamkowej - reprezentacyjnych obiektów otaczających zbudowany sto lat temu w Poznaniu zamek cesarski odkrywać będą od piątku uczestnicy V Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

  Celem wydarzenia jest przybliżenie poznaniakom i turystom tego unikatowego w skali kraju zespołu monumentalnych gmachów. Impreza pod hasłem ?"?Odkryj Dzielnicę Zamkową?" potrwa do niedzieli.

  Przed stu laty w zachodniej części Poznania powstał zespół reprezentacyjnych obiektów określany mianem Dzielnicy Zamkowej. Podczas swojego istnienia stanowiła ona centrum wydarzeń politycznych, patriotycznych, naukowych i kulturalnych.

  Jak powiedział wiceprezydent Tomasz Kayser, jubileusz dzielnicy stanowi okazję, by zgłębić tajemnice i historię tej reprezentacyjnej części miasta oraz przypomnieć najważniejsze postaci i instytucje z nią związane.

  "Warto zwrócić uwagę na fakt, że w miejscu, które było budowane z myślą o tym, by pokazać dominację Prus nad miastem Poznaniem powstało centrum polskiej kultury i nauki. Tu mieszczą się ważne instytucje kulturalne: filharmonia, opera, Centrum Kultury +Zamek+ oraz siedziby wyższych uczelni" - powiedział Kayser.

  W programie Weekendu z Historią znalazły się liczne koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty plenerowe dla dzieci oraz konferencje. Program obejmuje też zwiedzanie z przewodnikami obiektów wchodzących w skład Dzielnicy Zamkowej: budynków zamku, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Teatru Wielkiego.

  Zaplanowano m.in. wystawę plenerową "Odkrycie stulecia - Dzielnica Zamkowa 1910-2010", a także konferencję popularnonaukową poświęconą historii i znaczeniu tej części miasta.

  Utworzenie Dzielnicy Zamkowej miało bardzo ważny wpływ na architektoniczne oblicze Poznania. 20 sierpnia 1910 otwarto nową rezydencję cesarską. Poznańska rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II stała się sercem eleganckiej dzielnicy, w której stanęły m.in. istniejące do dziś budynki obecnego Teatru Wielkiego w Poznaniu, Aula Uniwersytecka oraz siedziby poczty i filharmonii.

  Między reprezentacyjnymi budynkami powstał też plac z pomnikiem Ottona von Bismarcka. Obecnie stoją na nim pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskiego Czerwca 1956.

  Poprzednie "Weekendy z Historią" w Poznaniu dotyczyły początków państwa polskiego, historii polskiego hymnu oraz tajemnic Biblioteki Raczyńskich i jej fundatorów. RPO

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Weekend z historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu – impreza cykliczna, organizowana w Poznaniu, której celem jest pogłębienie świadomości historycznej mieszkańców, upowszechnienie historii Poznania a także ukazanie miejsc ważnych dla historii nie tylko miasta, ale całego narodu. Zwyczajowo na program weekendu składają się: wykłady historyczne, koncerty, wystawy okolicznościowe, inscenizacje historyczne, akcje plastyczne dla dzieci oraz wycieczki z przewodnikiem. Udział we wszystkich atrakcjach weekendu jest bezpłatny. Każdy weekend z historią poprzedza akcja edukacyjna prowadzona w poznańskich szkołach i przedszkolach. Głównym organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które działa w ścisłej współpracy z partnerami programu. Pomnik Ottona von Bismarcka w Poznaniu – nieistniejący monument upamiętniający Ottona von Bismarcka, stojący do 1919 na obecnym Placu Mickiewicza w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej. Collegium Iuridicum w Poznaniu – jeden z monumentalnych gmachów, zlokalizowanych w obrębie Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie Kaponiery (ścisłe centrum miasta - ul. Święty Marcin 90). Stanowi siedzibę Wydziału Prawa i Administracjii UAM.

  Park Henryka Wieniawskiego - zabytkowy park miejski, zlokalizowany w centrum Poznania, na terenie północnej części Dzielnicy Cesarskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Wielkiego. Dzielnica Cesarska w Poznaniu (także: Dzielnica Zamkowa) – ogólna nazwa na zespół reprezentacyjnych zabudowań, projektowanych przez wybitnych architektów europejskich w Poznaniu, w zachodniej części ścisłego centrum miasta, w stylach historycznych.

  Pomnik Katyński w Poznaniu – monument upamiętniający zbrodnię katyńską, zlokalizowany w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim. Instytut Higieny w Poznaniu – jeden z mniejszych gmachów reprezentacyjnych, zlokalizowanych na terenie Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, z przeznaczeniem na pruski Instytut Higieny. Adres: ul. Wieniawskiego 3 (dawniej Königs Ring).

  Janusz Franciszek Pazder (ur. 1954) - historyk sztuki i znawca dziejów Poznania. Prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, pracownik w Centrum Kultury Zamek. W latach 1990-94 i 1994-98 członek Rady Miasta Poznania. Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IH UAM) – jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 5 instytutów tworzących Wydział Historyczny UAM. Dzieli się na 16 zakładów i 3 pracownie naukowe oraz dwie techniczne. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz wnioskowania o nadanie tytułu naukowego profesora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z historią polityczną, społeczną i gospodarczą w jej poszczególnych epokach i aspektach. Instytut oprócz „klasycznej” historii oferuje także studia z archiwistyki, kultury politycznej, socjoekonomiki, historii wojskowości, mediewistyki oraz studia w ramach specjalności nauczycielskiej. Aktualnie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym podejmuje je ponad 1300 studentów. Instytut wydaje własne czasopisma oraz posiada też własne wydawnictwo naukowe. Dysponuje też samodzielną biblioteką instytutową z ok. 134 tys. woluminów wydawnictw zwartych i 40 tys. woluminów czasopism. Przy Instytucie Historii działają dwie ekspedycje archeologiczne (EA Łekno i EA Novae). Siedzibą Instytutu jest gmach Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78.

  Most Teatralny w Poznaniu – wiadukt drogowy nad linią kolejową, nazywany popularnie Teatralką, w granicach administracyjnych miasta Poznania. Położony na terenie Dzielnicy Cesarskiej, w bliskim sąsiedztwie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki.

  Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II. Cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan swojej nowej rezydencji.

  Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84 (róg ul. Zamkowej). Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich. Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

  Dodano: 24.09.2010. 15:20  


  Najnowsze