• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VII Bałtycki Festiwal Nauki

  27.05.2009. 14:46
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  VII Bałtycki Festiwal Nauki "oficjalne" trwa od 28 do 31 maja 2009 roku, ale niektóre wydarzenia już są realizowane od poniedziałku, 25 maja br. (m.in. na Wydziale Chemii UG dla przyszłorocznych maturzystów "Matura w laboratorium", czy też na Wydziale Ekonomicznym "Za co można kupić cukierki, czyli przedszkolaki w świecie pieniążków"). Festiwalowe imprezy można przeglądać na stronie www.festiwal.gda.pl.

  Program na czwartek, 28 maja 2009 r. liczy 251 pozycji, w tym 102 na Uniwersytecie Gdańskim (m.in. ABC rynku walutowego; Ciało modne ale zniekształcone - trendy w ubiorach damskich i męskich od końca wieku XVII do początku wieku XX; Książka chora do doktora; Magiczne słowa - warsztaty kreatywnej pracy z tekstem; Pokazy ciekawych doświadczeń chemicznych; Proekologiczne źródła energii - teraz i w przyszłości; Przesiedlenia Polaków i Niemców w XX wieku; Wagner widziany znad Zatoki Gdańskiej - w setną rocznicę powstania Opery Leśnej w Sopocie) i 57 na Politechnice Gdańskiej (np. Eksperymenty mrrrrrożące krew w żyłach; Czy te oczy mogą kłamać? (czyli złudzenia optyczne); Raport o polskich dworach). Ponadto to też piknik przed Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu, finał V edycji ogólnopolskiego konkursu "Wielkie Malowanie Ortografii", VII wystawa z cyklu Polscy artyści o morzu pod tytułem "Na spotkanie morza" (Centralne Muzeum Morskie). Oczywiście w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje to przygotowanego na czwartek programu (przypominam: 251 imprez!). W wyborze pomocna może być strona http://www.festiwal.gda.pl/VIIBFN/.

  W ramach festiwalu m. in. odbędą się w niedzielę, 31 maja br. dwa pikniki naukowe (a więc stoiska w miasteczkach namiotowych) w Gdyni na Skwerze Kościuszki i pod Klifem Orłowskim (również w sobotę, 30 maja br.). W Gdyni w niedzielę dostępne będą aż cztery statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II" oraz r/v "Balitca", r/v "Oceanograf II" i r/v "Oceania". Po raz drugi w festiwalu bierze udział Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Formę pikniku będzie miał również II Sopocki Dzień Nauki (piątek, 29 maja br. od 10:00 na terenie Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55).
  Zapraszamy też 27 maja 2009 roku (środa) od godz. 17:05 do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z uroczystości inauguracji VII BFN i debaty pod tytułem "Czy ekonomia różni się od astrologii?". Dyskusję poprowadzi red. Leszek Szmidtke, a przy mikrofonach zasiądą m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego pan Jan Kozłowski oraz poseł na Sejm RP pani prof. Anna Zielińska-Głębocka.

  Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Andrzejem Wiszniewskim (Politechnika Wrocławska), ministrem nauki w rządzie prof. Jerzego Buzka (1997 - 2001). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 28 maja 2009 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Wiszniewski jako temat spotkania zaproponował "Bermudzki trójkąt nauki: wiedza, edukacja i innowacje".
  Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/VIIBFN/.
  Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

  Katalogi festiwalowe i plakaty są do Państwa dyspozycji, mogę również dostarczyć pliki tekstowe z programem na dany dzień i/lub dla danej dyscypliny naukowej. Chętnie również udzielę wszelkich innych informacji.

  Udział w festiwalu zadeklarowały 34 instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, jednostki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki). Zgłosiły one 798 (710 w roku ubiegłym) imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Malborka, Borucina, Będomina, Pelplina i Wąglikowic. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się blisko 3 800 osób(!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu).

  Patroni i sponsorzy:
  · Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  · Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  · Marszałek Województwa Pomorskiego
  · Prezydent Miasta Gdańska
  · Prezydent Miasta Gdyni
  · Prezydent Miasta Sopotu
  · Prezydent Miasta Słupska
  · ENERGA SA
  · Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
  · Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
  · ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
  · Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
  Patroni medialni:
  · Radio Gdańsk
  · Gazeta Wyborcza Trójmiasto
  · Echo Miasta
  · Portal Regionalny trojmiasto.pl
  · Portal Województwa Pomorskiego ‘Wrota Pomorza’.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 27.05.2009. 14:46  


  Najnowsze