• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VII Bałtycki Festiwal Nauki

  27.05.2009. 14:46
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  VII Bałtycki Festiwal Nauki "oficjalne" trwa od 28 do 31 maja 2009 roku, ale niektóre wydarzenia już są realizowane od poniedziałku, 25 maja br. (m.in. na Wydziale Chemii UG dla przyszłorocznych maturzystów "Matura w laboratorium", czy też na Wydziale Ekonomicznym "Za co można kupić cukierki, czyli przedszkolaki w świecie pieniążków"). Festiwalowe imprezy można przeglądać na stronie www.festiwal.gda.pl.

  Program na czwartek, 28 maja 2009 r. liczy 251 pozycji, w tym 102 na Uniwersytecie Gdańskim (m.in. ABC rynku walutowego; Ciało modne ale zniekształcone - trendy w ubiorach damskich i męskich od końca wieku XVII do początku wieku XX; Książka chora do doktora; Magiczne słowa - warsztaty kreatywnej pracy z tekstem; Pokazy ciekawych doświadczeń chemicznych; Proekologiczne źródła energii - teraz i w przyszłości; Przesiedlenia Polaków i Niemców w XX wieku; Wagner widziany znad Zatoki Gdańskiej - w setną rocznicę powstania Opery Leśnej w Sopocie) i 57 na Politechnice Gdańskiej (np. Eksperymenty mrrrrrożące krew w żyłach; Czy te oczy mogą kłamać? (czyli złudzenia optyczne); Raport o polskich dworach). Ponadto to też piknik przed Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu, finał V edycji ogólnopolskiego konkursu "Wielkie Malowanie Ortografii", VII wystawa z cyklu Polscy artyści o morzu pod tytułem "Na spotkanie morza" (Centralne Muzeum Morskie). Oczywiście w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje to przygotowanego na czwartek programu (przypominam: 251 imprez!). W wyborze pomocna może być strona http://www.festiwal.gda.pl/VIIBFN/.

  W ramach festiwalu m. in. odbędą się w niedzielę, 31 maja br. dwa pikniki naukowe (a więc stoiska w miasteczkach namiotowych) w Gdyni na Skwerze Kościuszki i pod Klifem Orłowskim (również w sobotę, 30 maja br.). W Gdyni w niedzielę dostępne będą aż cztery statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II" oraz r/v "Balitca", r/v "Oceanograf II" i r/v "Oceania". Po raz drugi w festiwalu bierze udział Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Formę pikniku będzie miał również II Sopocki Dzień Nauki (piątek, 29 maja br. od 10:00 na terenie Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55).
  Zapraszamy też 27 maja 2009 roku (środa) od godz. 17:05 do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z uroczystości inauguracji VII BFN i debaty pod tytułem "Czy ekonomia różni się od astrologii?". Dyskusję poprowadzi red. Leszek Szmidtke, a przy mikrofonach zasiądą m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego pan Jan Kozłowski oraz poseł na Sejm RP pani prof. Anna Zielińska-Głębocka.

  Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Andrzejem Wiszniewskim (Politechnika Wrocławska), ministrem nauki w rządzie prof. Jerzego Buzka (1997 - 2001). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 28 maja 2009 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Wiszniewski jako temat spotkania zaproponował "Bermudzki trójkąt nauki: wiedza, edukacja i innowacje".
  Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/VIIBFN/.
  Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

  Katalogi festiwalowe i plakaty są do Państwa dyspozycji, mogę również dostarczyć pliki tekstowe z programem na dany dzień i/lub dla danej dyscypliny naukowej. Chętnie również udzielę wszelkich innych informacji.

  Udział w festiwalu zadeklarowały 34 instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, jednostki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki). Zgłosiły one 798 (710 w roku ubiegłym) imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Malborka, Borucina, Będomina, Pelplina i Wąglikowic. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się blisko 3 800 osób(!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu).

  Patroni i sponsorzy:
  · Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  · Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  · Marszałek Województwa Pomorskiego
  · Prezydent Miasta Gdańska
  · Prezydent Miasta Gdyni
  · Prezydent Miasta Sopotu
  · Prezydent Miasta Słupska
  · ENERGA SA
  · Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
  · Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
  · ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
  · Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
  Patroni medialni:
  · Radio Gdańsk
  · Gazeta Wyborcza Trójmiasto
  · Echo Miasta
  · Portal Regionalny trojmiasto.pl
  · Portal Województwa Pomorskiego ‘Wrota Pomorza’.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński. Dolnośląski Festiwal Nauki, do 2000 Wrocławski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest od 1998 roku, a obecną nazwę ma od 2001. Pierwszy festiwal z 1998 obejmował imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast, tak że XV Festiwal w 2012 trwał 22 dni i oprócz w/w miast odbywa się także w Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Organizatorami są uczelnie dolnośląskie i lokalne jednostki PAN, przy współudziale różnych instytucji kultury i firm. Inicjatorką powstania i głównym koordynatorem Festiwalu w pierwszych latach była prof. Aleksandra Kubicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W edycji w 2011 roku odbyło się przeszło 1200 imprez naukowych, które łącznie odwiedziło ponad 110 tys. osób. Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

  Gdynia - Festiwal Filmowy (do 2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (do 1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy. Gdańska Szkoła Wyższa z siedzibą Gdańsku rozpoczęła swoją działalność na mocy wpisu do Rejestru Uczelni Niepublicznych i Związków Uczelni Niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) pod nr. 244 od roku 2002. Do końca 2011 r. szkoła działała pod nazwą "Gdańska Wyższa Szkoła Administracji". W 2013 nastąpiło połączenie uczelni niepublicznych, poprzez włączenie Mazurskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Ełku do Gdańskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Gdańsku.

  Gdańska Szkoła Wyższa z siedzibą Gdańsku rozpoczęła swoją działalność na mocy wpisu do Rejestru Uczelni Niepublicznych i Związków Uczelni Niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) pod nr. 244 od roku 2002. W 2013 nastąpiło połączenie uczelni niepublicznych poprzez włączenie Mazurskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Ełku do Gdańskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Gdańsku. Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku – uczelnia niepubliczna, założona w Gdańsku w 1996 roku przez „Uczelnię” spółkę z o.o. Do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych, prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnia wpisana została pod numerem „88”. Rektorem Uczelni jest prof. Władysław Gaworecki, który pełni tę funkcję od początku jej istnienia.

  Lubelski Festiwal Nauki – największa impreza naukowa w Lublinie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży), prezentację projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych, promocję uczelni i jednostek badawczych oraz integrację lubelskiego środowiska naukowego. Festiwal ma także zachęcić do uprawiania i podglądania nauki oraz pracy naukowców, pokazać, że praca naukowca może być ciekawa, a studia mogą pomóc w realizacji marzeń. Dariusz Rott (ur. 23 maja 1965) – polski literaturoznawca i kulturoznawca, prof. dr hab. nauk humanistycznych, prof. zwyczajny Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie oraz profesor Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, członek prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA – festiwal teatrów ulicznych i plenerowych odbywający się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. Jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Organizatorem festiwalu jest "Plama" Gdański Archipelag Kultury.

  Janusz Pierzak (ur. 4 maja 1958 r. w Gdańsku) – bard, poeta, satyryk. Autor lapidarnych opowiadań. Od 1980 roku mieszkaniec Gdyni. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Wiersze i prozę publikował w pismach literackich. ("Akant", "Autograf", "Twój Dobry Humor"), jak również w prasie lokalnej ("Dziennik Bałtycki", "Kurier Gdyński", "Przegląd Chyloński", „Gazeta Świętojańska”). W 1997 r. wydał autorską płytę z piosenkami poetyckimi pt. "Bilet do bezsenności". W roku 1999 ukazał się tomik poezji zatytułowany "Wiersze" i drugi krążek CD pt. "Niewidzialne znaki". Zwycięzca turniejów satyrycznych w 2002 r. w Gdyni i w Pucku. Trzykrotnie wyróżniany w Konkursie Satyrycznym "O Grudę Bursztynu". W 2004 r. wydał trzecią autorską płytę pt. "Na ulicy Sztormowej". W tym samym roku bierze udział w Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej (O.B.O.R.A. – 2004 – Poznań). Autor muzyki do tekstów Gdyńskiej poetki – Izabeli Łaskawskiej. („Westchnienie”). W 2008 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w Tczewskim Konkursie Twórczości (kategoria – twórczość własna). Współautor książki „Śmiertelnie absurdalne zebranie” (Warszawskie wydawnictwo „Indigo – 2008”), oraz tomu poezji "Poetycki Grabówek" (Wydawnictwo "in gremio"). W 2010 roku wydaje czwartą płytę o zabarwieniu literacko-poetyckim „Ballady utkane z piasku i mgły”. W 2012 roku kolejna książka - "Krawędź mijania - wiersze nie do końca z wyboru" (Wydawnictwo "in gremio"). Oprócz piosenek własnego autorstwa, wykonywanych z akompaniamentem gitary i harmonijki ustnej, prezentuje również pieśni Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Georgeasa Brassensa, Edwarda Stachury.

  Festiwal Jazz Jantar – doroczny, międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej odbywający się w gdańskim klubie studenckim "Żak" (pod koniec listopada). W roku 2006 odbyła się jubileuszowa X. edycja (reaktywowanego w latach 90. XX wieku) festiwalu jazzowego. Koncepcja artystyczna festiwalu prezentuje krajową i europejską awangardę jazzu, nawiązując również do korzeni gatunku.

  Dodano: 27.05.2009. 14:46  


  Najnowsze