• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VII Noc Muzeów w warszawskich instytucjach naukowych

  12.05.2010. 02:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  158 warszawskich placówek kulturalnych i naukowych będzie czekało na warszawiaków podczas VII edycji Nocy Muzeów - z 15 na 16 maja. Specjalne pokazy, ekspozycje i zajęcia przygotowały również stołeczne muzea i instytucje związane z nauką m.in. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Techniki i Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

  Jak ściągnąć odciski palców i jak wejść do świata Alicji z Krainy Czarów przy pomocy lustra srebrowego - m.in. tego dowiedzą się goście Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas doświadczeń przeprowadzanych na zewnątrz Muzeum będzie można przekonać się, na czym polega zasada działania stroboskopu, uczestniczyć w pokazach pirotechnicznych, a nawet przenieść się w świat Egiptu.

  Muzeum planuje również prezentacje multimedialne: "Świat atomu naszą przyszłością"; "Słoneczna chemia - o chemii wszechobecnej i niezbędnej we współczesnym świecie", "Świat bez chemii? Niemożliwe" oraz filmy poświęcone swojej patronce pt. "Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie" i "Kobieta uczona".

  Z kolei osoby, które zdecydują się odwiedzić Muzeum Techniki NOT w Pałacu Kultury i Nauki zobaczą m.in. najstarszy samochód w polskich zbiorach, motocykle "Sokół" oraz przekrój samolotu "Junak". Zainteresowani będą mogli też obejrzeć wystawę 100-letnich i nieco młodszych urządzeń drukarskich, chodnik górniczy wraz z ekspozycją o górnictwie, wystawę o historii prania i prasowania oraz przyrządów nawigacyjnych. Pasjonaci fizyki będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzić proste doświadczenia fizyczne albo za pomocą nowoczesnych przyrządów i starego teleskopu obserwować niebo.

  Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN przygotowało ekspozycję prezentującą szkielety wielkich dinozaurów z triasowego cmentarzyska w Krasiejowie, a także realistycznie wykonaną rekonstrukcję australopiteka Lucy. W Muzeum będzie można również obejrzeć wystawy o podboju lądów przez kręgowce oraz rekonstrukcję dewońskiego bagna z taplającymi się w nim "rybopłazami" z rodzaju Tiktaalik.

  W Archiwum Polskiej Akademii Nauk podczas pokazu multimedialnego zwiedzający poznają dzieje Pałacu Staszica, obejrzą również wystawy: "Polscy badacze Syberii", "Portrety polskich sybiraków" namalowane przez jakucką malarkę Paulinę Kopestyńską i "Stroje Uzbekistanu", udostępnione przez Ambasadę Republiki Uzbekistanu w Warszawie.

  Z kolei dzięki wystawie plenerowej "10 pytań o ziemię", przygotowanej przez Muzeum Ziemi, będzie można poznać największe, współczesne zagrożenia dla naszej planety. Warszawiacy zobaczą również stałe wystawy Muzeum: "Bursztyn od płynnej żywicy do sztuki zdobniczej", "Wielkie ssaki epoki lodowcowej", "Mineralogiczny alfabet".

  Muzeum Pałacu w Wilanowie przygotowało zaś warsztaty rodzinne: "Bursztynowa korona", "Podróże w karecie Jana III Sobieskiego", "Historia szkiełka i oka na dworze króla Jana III Sobieskiego", "Kto się w Muzeum kołacze?". Poza tym dla chętnych zaplanowano pokazy drukowania pism ulotnych na zrekonstruowanej tzw. latającej prasie drukarskiej.

  W poprzedniej warszawskiej Nocy Muzeów udział wzięło ponad 140 placówek, które odwiedziło blisko 200 tys. zwiedzających. Wstęp do wszystkich muzeów i galerii jest bezpłatny, nie trzeba będzie płacić także za imprezy i wydarzenia artystyczne. Prawie do wszystkich placówek będzie można wejść bez żadnych ograniczeń.

  Podobnie jak w latach ubiegłych Biuro Promocji Miasta uruchomi bezpłatny transport pomiędzy placówkami kulturalnymi. Dzięki współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej zostało przygotowanych osiem muzealnych linii autobusowych i jedna zabytkowa linia tramwajowa.

  Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Sukces pomysłu sprawił, że podobne imprezy zaczęły organizować kolejne miasta. Obecnie organizuje je ponad 120 miast w Europie.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum. Deutsches Museum – Muzeum Niemieckie w Monachium, jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych. Przyciąga rocznie ponad 1 300 000 zwiedzających. Założone w 1903 przez inżyniera Oskara von Müllera. Gmach muzeum, zbudowany według projektu Gabriela von Seidla otwarto w 1925. Zbiory obejmują większość dziedzin świata techniki, począwszy od historii techniki aż po największe osiągnięcia techniczne na przestrzeni dziejów. Muzeum posiada również największą na świecie bibliotekę z literaturą techniczną.

  Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest jednym z najstarszych do dziś istniejącym muzeów, kolekcjonującym sztukę awangardową. W 1998 roku Muzeum Sztuki w Łodzi zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 53. Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Małgorzata Sobieszczak-Marciniak – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członek zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego Maria Skłodowska-Curie. Autorka książki Maria Skłodowska Curie zawierającej najważniejsze informacje które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji – specjalizacja psychologiczna. Posiada tytuł magistra. Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – najmłodsze muzeum w Szczecinie. Jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym.

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających. Muzeum Oręża Polskiego to muzeum w Kołobrzegu, z siedzibą przy ul. Armii Krajowej 13. Wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod pozycją 8, założone w 1963 roku. Muzeum posiada oprócz siedziby głównej w pałacu Braunschweigów także zespół obiektów przy ulicy E. Gierczak 5.

  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu (MOZK) – muzeum okręgowe w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założone w 1906 jako Muzeum Archeologiczne w Kaliszu, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 38) w 1998; jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, dokumentuje historię Kalisza i Kaliskiego (wschodniej Wielkopolski).

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej. Royal Ontario Museum (ang. Królewskie Muzeum Ontario) – największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy okresowe wystawy, organizuje warsztaty i prelekcje.

  Muzeum Opactwa w Tyńcu (potocznie Muzeum Benedyktynów w Tyńcu) – jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Muzeum posiada jedne z najcenniejszych zbiorów sakralnych w Polsce. Do najcenniejszych zbiorów muzealnych należą:

  Dodano: 12.05.2010. 02:18  


  Najnowsze