• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VIII Lubelski Festiwal Nauki/ Naukowcy: całuj się na zdrowie

  29.09.2011. 08:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Spośród Europejczyków najrzadziej całują się Niemcy. Z kolei pocałunki mieszkańców amerykańskiego stanu Iowa, zgodnie z tamtejszym prawem, nie powinny trwać dłużej niż 5 minut. Tymczasem całując się regularnie możemy przedłużyć sobie życie o 5 lat, wyostrzyć zmysły, zmniejszyć ilość zmarszczek i dotlenić organizm. O tajnikach filematologii, czyli nauki o pocałunkach, podczas VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, mówiła Helena Błazińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  Co się dzieje z nami podczas całowania? W mózgu uaktywniają się ośrodki odpowiedzialne za emocje; wzrasta produkcja hormonów szczęścia, czyli serotoniny i endorfiny. Podnosi się też poziom testosteronu, oddech ulega przyspieszeniu, a cały organizm dotlenieniu. Wyostrzeniu ulegają wszystkie zmysły i wzrasta ciśnienie krwi. Nasza skóra staje się cieplejsza i nabiera żywszej barwy, zmniejsza się też liczba zmarszczek.

   

  W średniowieczu wierzono, że dzięki pocałunkom można zostać uzdrowionym. "Pocałunki zalecano na kaszel, podagrę, świerzb czy wrzody na języku" - przypomniała Helena Błazińska.

  Całując lub przyjmując pocałunek - a każdy z nas w swoim życiu robi to nie mniej niż 20 tysięcy razy - wymieniamy się też około 40 tysiącami drobnoustrojów, 250 gatunkami bakterii, 70 g białka, 0,45 g tłuszczu.

  Mimo tego całujemy się coraz dłużej. O ile w latach 80. statystyczny pocałunek trwał 5,5 sekundy, to dziś wydłużył się do 12 sekund. W ciągu 70 lat życia całujemy się blisko 110 tys. minut co daje 76 dni i 8 godzin. 2/3 z nas przy pocałunku przechyla głowę w prawo.

  Wśród Europejczyków najrzadziej całują się Niemcy, a jednak najdłuższym pocałunkiem na świecie może pochwalić się para pochodząca właśnie z tego kraju. Ich "całus" trwał 32 godziny 14 minut i 7 sekund.

  Jeden z pocałunków - choć wcale nie ten najdłuższy - doczekał się nawet pomnika. Uwieczniono na nim żołnierza i dziewczynę, świętujących w ten sposób zwycięstwo USA nad Japonią w 1945 roku na nowojorskim Times Square. Pomnik pocałunku można oglądać w amerykańskim San Diego.

  Kiedy po raz pierwszy można było zobaczyć pocałunek na ekranach kin? Stało się to w 1896 roku, kiedy wyemitowano film "The Kiss" - dzieło kinematografii niemej spotkało się jednak z dużą dezaprobatą. Za najlepszy w historii kinematografii uznano z kolei pocałunek z filmu "Przeminęło z wiatrem".

  "Pocałunek wymyślili mężczyźni, aby kobiecie nareszcie usta zamknąć" - tak stwierdziła pisarka Magdalena Samozwaniec. Z kolei niektóre afrykańskie plemiona wierzą, że pocałunki są wynalazkiem diabelskim, bo podczas całowania z człowieka może ulecieć dusza. Wyszukaną formą pocałunku mogą pochwalić się Papuasi, którzy obgryzają rzęsy ukochanej.

  Jak przypomniała Błazińska, nad pocałunkami głowili się już greccy filozofowie. Sokrates uważał, że pocałunek jest na tyle niebezpieczny, że może zawrócić w głowie i porównywał go do ukąszenia tarantuli. Również Platon rozmyślał, dlaczego ludzie tak bardzo lubią się całować. Według jego teorii, człowiek na początku istnienia składał się z czterech nóg, czterech ramion i miał dwie twarze - był zarazem kobietą i mężczyzną. Ponieważ była to postać zbyt pyszna Zeus ukarał ją przepoławiając. W ten sposób powstały dwie płcie, które podczas pocałunku znów łączą się w jedną postać.

  Z kolei Zygmunt Freud w całowaniu doszukiwał się zachowań atawistycznych. Jego zdaniem, ruchy wykonywane podczas całowania warg partnera są prawie identyczne do tych, które towarzyszą ssaniu matczynych sutków i smoczka. Również Adrianne Blue, autorka książki "Pocałunek: od metafizyki do erotyki" mówi o tym, że całowanie jest czynnością instynktowną - przedłużeniem odruchu ssania, którego uczymy się już w łonie matki.

  Zdaniem niektórych badaczy, pocałunek to nie tylko kwestia uczuciowości. Kobiety - czasem podświadomie - badają w ten sposób, czy partner dba o siebie. Z kolei mężczyźni całując kobiety sprawdzają u nich poziom estrogenów. Amerykańska antropolog Hellen Fisher zauważa, że kobiety i mężczyźni całują się po to, by ocenić partnera na "gruncie społecznym i chemicznym".

  Święto pocałunku obchodzimy dwa razy w roku: 6 lipca można świętować Międzynarodowy Dzień Pocałunku, a 28 grudnia Międzynarodowy Dzień Całowania.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pocałunek francuski, "pocałunek z języczkiem" – namiętna i erotyczna odmiana pocałunku, w czasie wykonywania którego języki obojga partnerów dotykają się nawzajem i wchodzą w kontakt z wewnętrzną częścią ust partnera. W odróżnieniu od zwyczajnego pocałunku, który często nie ma żadnych konotacji seksualnych, pocałunek francuski z reguły jest wykonywany tylko przez osoby blisko i zazwyczaj romantycznie ze sobą związane, często stanowi element gry wstępnej przed stosunkiem płciowym oraz może być wykonywany w trakcie samego stosunku. Pocałunek Almanzora - wywodzący się z Konrada Wallenroda związek frazeologiczny oznaczający naznaczenie kogoś piętnem. Związek ten ma bardzo podobne znaczenie do "pocałunku śmierci". Pocałunek kobiety pająka (ang. Kiss of the Spider Woman) – film fabularny z roku 1985 w reżyserii brazylijskiego reżysera Hectora Babenco. Scenariusz powstał na podstawie powieści Manuela Puiga pt.: El Beso de la mujer araña (hiszp.: Pocałunek kobiety pająka).

  Pocałunek – akt polegający na kontakcie ust z ciałem innej osoby (np. ustami, policzkiem, dłonią) lub przedmiotem. Felching – praktyka seksualna polegająca na wysysaniu i wylizywaniu nasienia z odbytu partnera (partnerki) tuż po odbyciu stosunku analnego, po czym (według niektórych źródeł) przekazywanie go podczas pocałunku do ust partnera (snowballing).

  Pocałunek (fr. Le Baiser) – rzeźba Auguste Rodina, wykonana w marmurze, przedstawiająca parę w akcie pocałunku. Rzeźba została wykonana na wniosek francuskiego rządu, na paryską wystawę EXPO w 1889 roku. Jest eksponowana w Muzeum Rodina w Paryżu. Bruderszaft (inaczej brudzio, z niem. Bruderschaft – braterstwo) – ceremoniał poprzedzający przejście jego uczestników na ty (po imieniu), rezygnując ze zwrotów grzecznościowych Pan, Pani. Odbywa się on często przy wspólnym wypiciu kieliszka alkoholu. Czasem, jednak coraz rzadziej, dodawany jest do tego pocałunek.

  Pocałunek śmierci (szw. Dödskyssen) – szwedzki film niemy z 1916 roku w reżyserii Victora Sjöströma. Około 30 minut filmu przetrwało we Francuskim Archiwum Filmowym. Złota kolekcja: Pocałunek ognia - składanka hitów Violetty Villas z 2000 roku wydana w ramach "Złotej kolekcji" radia RMF FM.

  Pocałunek przed śmiercią – amerykański film fabularny z 1991 roku w reżyserii Jamesa Deardena. Scenariusz napisany według powieści Iry Levina.

  Pocałunek potępionych (tytuł oryg. Kiss of the Damned) − amerykański film fabularny z 2012 roku, napisany i wyreżyserowany przez Xan Cassavetes, jej debiutancki aktorski projekt pełnometrażowy. W filmie w rolach głównych wystąpili Joséphine de La Baume, Roxane Mesquida i Milo Ventimiglia. Muzykę skomponował Steven Hufsteter, były członek zespołu rockowego Cruzados. Obraz traktuje o miłości wampirzycy do śmiertelnika oraz konflikcie między tytułową bohaterką a jej wampirzą siostrą. Światowa premiera dzieła miała miejsce we wrześniu 2012 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W marcu 2013 film został udostępniony w serwisach VOD, a w maju tego roku miał premierę w amerykańskich kinach. Na przestrzeni lat 2012/2013 Pocałunek potępionych prezentowany był widzom festiwali filmowych w Ameryce Północnej i Europie.

  Pojmanie Chrystusa (znany również jako Pocałunek Judasza) – obraz olejny namalowany przez włoskiego artystę barokowego Caravaggia. Pocałunek kobiety-pająka (hiszp. El beso de la mujer araña) – powieść autorstwa argentyńskiego pisarza Manuela Puiga, wydana w 1976.

  Richard Widmark (ur. 26 grudnia 1914 w Sunrise, zm. 24 marca 2008 w Roxbury) – amerykański aktor filmowy nominowany do Oscara za swój aktorski debiut, drugoplanową rolę w kryminale Pocałunek śmierci (1947) w 1948. Snowballing − praktyka seksualna, w której jedna osoba bierze do ust nasienie drugiej osoby, po czym przekazuje je z ust do ust innej osobie podczas pocałunku. Nasienie w ustach pierwszej osoby może się w nich znaleźć wskutek bezpośredniej do nich ejakulacji lub może być przez tą osobę zlizane bądź wyssane (np. pochwy czy odbytu; patrz też felching). Termin pochodzi ze slangu amerykańskiego i został odnotowany po raz pierwszy w 1972 roku, a spopularyzował go film Kevina Smitha Clerks - Sprzedawcy z 1994 roku.

  Pocałunek smoka (tytuł oryg. Kiss of the Dragon) – francusko-amerykański film sensacyjny, wyreżyserowany przez Chrisa Nahona. Premiera w USA odbyła się 6 lipca 2001, natomiast w Polsce 1 lutego 2002. W USA na potrzeby kina zrobiono 2025 kopii, natomiast w Polsce 30. W USA dystrybucją zajęła się wytwórnia Fox, w Polsce – Monolith. Ultima Thule – dziesiąty (ósmy studyjny) album polskiego zespołu muzycznego Armia. Nagrywano go od października 2004 do grudnia 2004 w Studio CRS w Poznaniu oraz w Małym Studio w Puszczykowie. Stanowi powrót do surowego i agresywnego brzmienia po nieco łagodniejszym albumie Pocałunek mongolskiego księcia. Swoistą nowością, nigdy wcześniej nie występującą na płytach Armii, jest 30-minutowa suita.

  Dodano: 29.09.2011. 08:04  


  Najnowsze