• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W kręgu wiedzy astronomicznej w Centrum Hewelianum

  31.12.2009. 12:16
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  "Zodiak Jana Heweliusza" i "Wszechświat z Ziemi" to dwie wystawy astronomiczne, które już wkrótce będzie można oglądać w gdańskim Centrum Hewelianum, w ramach akcji edukacyjnej "Z Hewelianum w kręgu wiedzy astronomicznej". Dla publiczność ekspozycje będą otwarte od 12 stycznia do 28 lutego 2010 roku.

  "Zodiak Jana Heweliusza" to ekspozycja przybliżająca dokonania sławnego gdańskiego astronoma. Oprócz plansz z rycinami zodiaku autorstwa Heweliusza zwiedzający zobaczą także interaktywne stanowiska łączące naukę z zabawą. "Poznawanie astronomicznych osiągnięć Gdańszczanina Tysiąclecia ułatwia specjalnie przygotowany program zajęć warsztatowych dla grup szkolnych" " informuje Centrum.

  Zwiedzający wystawę "Wszechświat z Ziemi" będą mogli podziwiać najpiękniejsze obrazy kosmosu, wykonane w obserwatoriach astronomicznych na całym świecie. Widoki będą prezentowane w formie wielkoformatowych zdjęć oraz prezentacji multimedialnych. Ekspozycja została wypożyczona z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Zorganizowano ją w mijającym już Międzynarodowym Roku Astronomii z okazji 400. rocznicy użycia przez Galileusza lunety do obserwacji nieba.

  W ramach akcji "Z Hewelianum w kręgu wiedzy astronomicznej" zwiedzający będą mogli też skorzystać z warsztatów astronomicznych "Zodiak " kosmiczny zwierzyniec". Poprowadzi je współpracujący z Centrum astronom dr Krzysztof Rochowicz. Wystawy czynne będą od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00-15.00.

  ***

  Centrum Hewelianum to centrum edukacyjne utworzone w 2008 roku na terenie XIX-wiecznych fortów. Projekt pozwala dzieciom i młodzieży samodzielnie zgłębiać tajemnice fizyki i astronomii. W murowanych obiektach fortecznych powstała m.in. wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich - tzw. Kaponierze Południowej - urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii. Częścią ekspozycji są m.in. 53 interaktywne stanowiska, na których zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia fizyczne.

  Szczegółowe informacje na temat wszystkich propozycji Centrum Hewelianum są dostępne na stronie: www.hewelianum.pl

  Źródło:
  PAP " Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Lech Mankiewicz – polski astronom i fizyk, popularyzator nauk przyrodniczych. W roku 2011 został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne medalem im. Włodzimierza Zonna za wyjątkowy wkład w upowszechnianie wiedzy astronomicznej oraz umożliwienie uczniom i nauczycielom polskich szkół prowadzenie własnych regularnych obserwacji astronomicznych w ramach programu „Hands-On Universe”. Dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN od 2006, aktywny w Khan Academy. Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) znajduje się w Cambridge, Massachusetts (USA) przy 60 Garden Street. Jest to najbardziej zróżnicowana instytucja astrofizyczna na świecie. Naukowcy CfA przeprowadzają szeroki program badań astronomicznych i astrofizycznych. Misją Centrum jest szerzenie naszej wiedzy i zrozumienia Wszechświata poprzez badania i edukację w zakresie astronomii i astrofizyki oraz Nauk o Ziemi.

  Centrum – jest najważniejszą spośród ośmiu dzielnic Starogardu Gdańskiego, jak sama nazwa wskazuje, położoną w centralnej części miasta. Stanowi główną część Starogardu Gdańskiego. Znajduje się w niej rynek i prawie wszystkie zabytki, oraz ważniejsze urzędy, np. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy. W Centrum znajdują się trzy kościoły: farny pw. św. Mateusza, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i pw. św. Wojciecha; pomniki (m.in. Jana Pawła II, czy też Adama Mickiewicza); oraz główne ośrodki handlowe np. CH Kupiec, CH Carrefour, PoloMarket, Lidl oraz Empik. Centrum jest też największą i najrozleglejszą powierzchniowo jednostką terytorialną miasta. Przez dzielnicę przechodzi wybudowana niedawno Mała Obwodnica miasta. Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop. Zodiak w astronomii – pas na sferze niebieskiej w płaszczyźnie ekliptyki o szerokości ok. 16°. W jego obszarze znajduje się widoczne z Ziemi Słońce zataczające w ciągu roku pełen obieg. Kąt pełny (360°) podzielony został na 12 równych części, stąd w astronomii wyróżnia się 12 znaków zodiaku. W rzeczywistości gwiazdozbiorów widocznych w płaszczyźnie ekliptyki jest 13 i mają one różne rozmiary. Dlatego nie można jednoznacznie utożsamiać znaków zodiaku z gwiazdozbiorami.

  Fundacja Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika – fundacja naukowa stawiającą sobie za cel wspieranie astronomii polskiej poprzez: tworzenie bazy materialnej, finansowanie prac badawczych, fundowanie stypendiów zagranicznych i krajowych, rozpowszechnianie wiedzy astronomicznej w społeczeństwie oraz aktywizowanie i konsolidację środowiska astronomicznego. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Krakowskie Centrum Komunikacyjne (KCK) – współczesna inwestycja, której głównym celem jest poprawienie komunikacji w ścisłym centrum Krakowa. W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego powstały lub powstają:

  Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

  Piotr Krüger (1580-1639) – gdański astronom i matematyk. Urodził się w Królewcu i tam pobierał pierwsze nauki. Następnie kontynuował je w Gdańsku. W 1600 roku wyjechał do Pragi celem nawiązania kontaktów z Tychonem Brahem. Tam spotkał się z Keplerem, z którym prowadził korespondencję. Kolejne studia odbył w Lipsku i Wittenberdze. W 1606 roku uzyskał tytuł magistra filozofii. Po powrocie w 1609 roku nauczał matematyki i poetyki w Gdańskim Gimnazjum Akademickim; nauczyciel Jana Heweliusza. Autor rozpraw z astronomii i trygonometrii i konstruktor przyrządów astronomicznych. Był jednym z pierwszych astronomów w Polsce, którzy otwarcie opowiedzieli się za heliocentryczną teorią Kopernika. Manhattan – centrum handlowe w Gdańsku, w centralnej części dzielnicy Wrzeszcz, przy al. Grunwaldzkiej 82. Zostało otwarte 5 marca 2004. Swoją nazwę centrum zawdzięcza zwyczajowej nazwie istniejącego wcześniej na tym terenie targowiska.

  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego (OA UZ) – część Instytutu Astronomii w ramach Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obserwatorium góruje nad miastem Zielona Góra i znajduje się na najwyższym punkcie Wzgórza Zielonogórskiego 203 metry n.p.m., około 2 km od centrum miasta. Obecny taras widokowy wraz z teleskopem znajduje się na wysokości 231 metrów n.p.m. Zodiak birmański (ဇာတာ ရာသီခွင်, IPA: zàdà jàðì gwɪ̀ɴ) jest tradycyjnym birmańskim systemem astronomicznym i astrologicznym. Chociaż jest on nadal ważnym elementem kalendarza birmańskiego, zodiak jest dziś wiązany ściśle z astrologią birmańską nazywaną Bedin (ဗေဒင်). Wywodząc się głównie z astronomii hinduskiej i astrologii wedyjskiej, zodiak birmański składa się nie tylko z tych samych 12 znaków co zodiak europejski, ale obejmuje też 27 stacji księżycowych miesiąca oraz osiem znaków dni tygodnia.

  Dodano: 31.12.2009. 12:16  


  Najnowsze