• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Łodzi rozpoczęto leczenie ,,przełyku Barretta metodą Halo

  19.11.2011. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi po raz pierwszy w regionie łódzkim przeprowadzono zabiegi leczenia tzw. przełyku Barretta metodą Halo. 

  Ten sposób kuracji polega na ablacji prądem o częstotliwości radiowej zmienionej chorobowo tkanki przełyku. Zdaniem lekarzy pozwala to skutecznie i mało inwazyjnie leczyć ,,przełyk Barretta", który jest stanem przednowotworowym.

  ,,Zaczyna się niepozornie i bezboleśnie. Objawy, które mu towarzyszą to przewlekła zgaga i refluks żołądkowy. Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku jest często lekceważona i uważana za codzienną, niezbyt groźną przypadłość. Gdy pojawia się często i regularnie może jednak doprowadzić do cofania się treści pokarmowej z żołądka, czyli refluksu" - wyjaśniła przeprowadzająca zabiegi dr n. med. Anita Gąsiorowska.

  Dodała, że zaburzenia w przełykaniu pokarmów stałych i płynnych oraz wymioty z krwią powinny być sygnałem alarmowym, że z przełykiem dzieje się coś złego.

  ,,Objawy tego typu świadczą o tym, że prawdopodobnie cierpimy na przełyk Barretta. Jeśli dochodzi do nich jeszcze chudnięcie to znak, że w naszym ciele rozwija się już choroba nowotworowa" - powiedziała Gąsiorowska.

   

  ,,Przełyk Barretta" rozwija się u 10-20 proc. osób cierpiących na przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie błony śluzowej przełyku. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn po 50 roku życia.

   

  Metoda Halo umożliwia usunięcie komórek przedrakowych bez niszczenia sąsiadujących z nimi zdrowych komórek. W przeciwieństwie do innych metod leczenia ,,przełyku Barretta" Halo pozwala również kontrolować głębokość ablacji, przez co znikomy jest odsetek powikłań po zabiegu, który przypomina gastroskopię.

  Lekarz wprowadza endoskop do przełyku pacjenta w celu identyfikacji zmienionej chorobowo tkanki. Następnie chore tkanki poddawane są działaniu prądu o odpowiedniej częstotliwości. Zabieg trwa ok. 30 minut a pacjent tego samego dnia wraca do domu.

  Technologię Halo można wykorzystywać przy bardzo zaawansowanych stadiach ,,przełyku Barretta", a nawet we wczesnym stadium raka. Badania kliniczne prowadzone w USA i Europie dowiodły, że u 70 proc. chorych w rok po zabiegu nie stwierdzono nawrotu stanu przednowotworowego. Zabiegi metodą Halo są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  PAP - Nauka w Polsce

  duk/ tot/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Przełyk Barretta – stan chorobowy polegający na pojawianiu się w błonie śluzowej dolnej części przełyku ognisk metaplazji jelitowej. Dochodzi do zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego (prawidłowego dla przełyku) nabłonkiem walcowatym (charakterystycznym dla żołądka). Dochodzi do przemieszczenia granicy pomiędzy nabłonkami (tzw. linia Z) w okolicy połączenia przełyku z żołądkiem. Choroba refluksowa przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD) – schorzenie, polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku (lower esophageal sphincter – LES). W krajach rozwiniętych 20% populacji ma objawy GERD przynajmniej 1 raz w tygodniu, natomiast 10% odczuwa je codziennie. Eozynofilowe zapalenie przełyku (ang. eosinophilic esophagitis, EE) – przewlekła choroba zapalna przełyku, charakteryzująca się występowaniem izolowanych nacieków eozynofilowych w obrębie nabłonka przełyku oraz zmian makroskopowych (błon, pierścieni) wywołujących zwężenie światła przełyku i objawy kliniczne choroby. Patogeneza choroby nie jest dobrze poznana.

  Fundoplikacja Nissena – przyszycie zmobilizowanego (uwolnionego) dna żołądka wokół dolnej części przełyku u chorych z zarzucaniem żołądkowo-przełykowym jak i przepukliną rozworu przełykowego przepony. Mechaniczne rozszerzanie przełyku – metoda endoskopowego, inwazyjnego leczenia zwężenia światła przełyku, stosowana przede wszystkim u pacjentów z achalazją, z istotnym zwężeniem po oparzeniach lub operacji przełyku. Metoda jest skuteczna w leczeniu objawowych pierścieni przełyku. Zabiegu poszerzania dokonuje się przy użyciu specjalnych poszerzadeł różnych typów:

  Norman Rupert Barrett (ur. 16 maja 1903 w Adelaide zm. 8 stycznia 1979 roku w Londynie) – brytyjski torakochirurg pochodzenia australijskiego, kojarzony przede wszystkim z opisaną przez niego metaplazją nabłonka przełyku, nazwaną następnie przełykiem Barretta. Nienadżerkowa choroba refluksowa – NERD (non-erossive reflux disease) – postać choroby refluksowej przełyku, rozpoznawana u pacjentów zgłaszających zgagę jako objaw chorobowy, u których badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego nie wykazuje zmian nadżerkowych lecz w 24-godzinnym badaniu pH-metrycznym przełyku wykazano patologiczny kwaśny refluks.

  Dolny zwieracz przełyku (ang. lower esophageal sphincter – LES) – mięsień o charakterze czynnościowym (nie jest to osobna struktura anatomiczna), będący fragmentem (ok. 4–6 cm) warstwy mięśniowej okrężnej przełyku. Jest usytuowany około 2–3 cm powyżej wpustu. Jego działanie zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu mogą skutkować refluksem, manifestującym się dolegliwościami o typie zgagi. Próba Bernsteina – diagnostyczny test prowokacyjny służący do potwierdzenia przełykowego pochodzenia atypowego bólu odczuwanego w klatce piersiowej. Próba służy ocenie wrażliwości błony śluzowej przełyku na bodziec chemiczny, którym jest podanie roztworu kwasu solnego do przełyku przez zgłębnik. Może być wykorzystywana w diagnostyce choroby refluksowej przełyku.

  Zespół Sandifera – zespół napadowych zaburzeń ruchowych o nieznanym mechanizmie, występujący u dzieci z przepukliną rozworu przełykowego i refluksem żołądkowo-przełykowym, polegający na występowaniu długotrwałych lub przemijających napadów kręczu szyi, doprowadzający do przeprostu szyi i przyjmowania pozycji opistotonus.

  Manometria przełyku - to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne, stosowane w gastroenterologii, polegająca na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia (napięcia) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku.

  Dodano: 19.11.2011. 09:04  


  Najnowsze