• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W niedzielę prezentacja widowiska ,,Poznańczycy 1919-2011

  12.08.2011. 16:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Widowisko historyczne pt. ,,Poznańczycy 1919-2011" zaprezentowane zostanie w niedzielę na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Ma przypomnieć zdobycie twierdzy Bobrujsk przez Wojska Wielkopolskie, biorące udział w wojnie polsko-bolszewickiej.


  Widowisko przygotowuje Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" we współpracy z Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziałem Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wcześniej zaplanowano defiladę wojskową. Odprawiona zostanie też polowa msza św. za Ojczyznę. W jej trakcie zostanie poświęcony zrekonstruowany sztandar 3. Pułku Strzelców Wielkopolskich.

  Jak przyznają organizatorzy wydarzenia, celem organizacji widowiska jest ukazanie Poznania jako miasta świadomego własnej historii i potrafiącego wykorzystywać własne atuty do skutecznej autopromocji.

  ,,Szukaliśmy historii, którą moglibyśmy opowiedzieć w Poznaniu i odnaleźliśmy wspaniałe zwycięstwo o twierdzę Bobrujsk. To był rok 1919, kiedy Wojska Wielkopolskie zostały wysłane na wschód, by zdobyć twierdze w Mińsku i Bobrujsku" - powiedział w piątek PAP Grzegorz Rutkiewicz, prezes Stowarzyszenia.

  Zainscenizowane walki odbywać się będą nad Wartą, przed zabudowaniami Ostrowa Tumskiego. W widowisku weźmie udział ponad 200 osób, dwa czołgi, ponad 30 koni. Wykorzystane zostaną oddziały piechoty, kawalerii, czołgów, artylerii oraz broni strzelającej odpowiadających realiom epoki. Ponadto zastosowane zostają elementy pirotechniczne, a także scenografia, w tym również instalacje ulegające zniszczeniu w toku prowadzonych walk.

  ,,Miejsce widowiska jest wspaniałe: mamy rzekę, sporo pola do prezentacji, wszystko to na pięknym tle zabudowań Ostrowa Tumskiego i w centrum miasta. Dzięki środkom pozyskanym od miasta i sponsorów możemy zrobić wydarzenie, jakiego w Wielkopolsce na pewno jeszcze nie było. Mieliśmy możliwość np. pozyskania dwóch czołgów z okresu, zapewnienia dwóch szwadronów kawalerii, profesjonalnego nagłośnienia i pirotechniki" - powiedział Rutkiewicz.

  Inscenizacja poświęcona będzie epizodowi z sierpnia 1919 roku, kiedy to żołnierze 1. Kombinowanej Dywizji Wojsk Wielkopolskich zdobyli bolszewicką twierdzę Bobrujsk. Skoordynowane działania piechoty, kawalerii, saperów, wsparte uderzeniem kolumny pancernej, pozwoliły na odniesienie spektakularnego zwycięstwa okupionego jedynie niewielkimi stratami własnymi.

  Zorganizowane po powstaniu wielkopolskim siły zbrojne były fenomenem na skalę europejską. Armia Wielkopolska posiadała własne umundurowanie, nazewnictwo, regulaminy, była też dobrze wyposażona, miała znakomitych dowódców i doświadczenie zdobyte m.in. w trakcie powstania. Zwycięstwa Wojsk Wielkopolskich zwanych potocznie "Poznańczykami", lub "Rogatymi Diabłami" walnie przyczyniły się do ostatecznego rezultatu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920.

  PAP - Nauka w Polsce

  rpo/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  ICHOT Brama Poznania, wcześniej ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) - placówka w Poznaniu (w budowie), mająca zajmować się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana, jest połączona z Ostrowem Tumski kładką przebiegającą na rzeką Cybiną do zachodniego zachowanego przyczółku Śluzy Katedralnej. Z założenia oprócz funkcji edukacyjnych miał (w ramach rewitalizacji) przyciągnąć turystów w tą część Poznania. Jest elementem Traktu Królewsko-Cesarskiego. Zwiedzanie centrum ma być z założenia wstępem do pobytu na Ostrowie Tumskim. Brama Poznania ICHOT, wcześniej ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) - placówka w Poznaniu (w budowie), mająca zajmować się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana, jest połączona z Ostrowem Tumski kładką przebiegającą na rzeką Cybiną do zachodniego zachowanego przyczółku Śluzy Katedralnej. Z założenia oprócz funkcji edukacyjnych miał (w ramach rewitalizacji) przyciągnąć turystów w tą część Poznania. Jest elementem Traktu Królewsko-Cesarskiego. Zwiedzanie centrum ma być z założenia wstępem do pobytu na Ostrowie Tumskim. Zygmunt Antoniewicz (ur. 1874 w Poznaniu, zm. 9 maja 1919 w drodze ze Lwowa do Poznania) – polski wojskowy ormiańskiego pochodzenia, uczestnik I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Odznaczony Orderem Virtuti Militari.

  Poznański Ochotniczy Batalion Śmierci – oddział utworzony w kwietniu 1919 roku w Poznaniu na rozkaz generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Dowódcą został weteran powstania styczniowego Feliks Józefowicz. Batalion liczył około 300 ludzi, posiadał własny sztandar i oznakę (czaszka z piszczelami). Przysięgę złożył 17 kwietnia 1919 roku w Poznaniu i został wysłany na front litewsko-białoruski, gdzie walczył w składzie 6 Pułku Piechoty Legionów. Zdzisław Karol Teodor Bilażewski (ur. 1 listopada 1893 w Miłosławicach, zm. 6 stycznia 1923 w Poznaniu) – syn poznańskiego prokuratora Jana Bilażewskiego i Joanny z domu Müller. Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i Politechnikę w Berlinie. W czasie I wojny światowej służył w niemieckim lotnictwie. Brał udział w powstaniu wielkopolskim, m.in. w walkach na terenie Poznania. Wstąpił do lotnictwa Wojska Wielkopolskiego gdzie służył jako instruktor w 4 Eskadrze Bojowej Wielkopolskiej. Po podporządkowaniu 25 maja 1919 wojska wielkopolskiego Naczelnemu Dowództwu WP służył w 15 Eskadrze Myśliwskiej, biorąc w jej składzie udział w wojnie polsko-radzieckiej, przyczyniając się m.in. do zniszczenia dwóch pociągów pancernych nieprzyjaciela. Odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po zawarciu pokoju odszedł do cywila i podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Poznańskiego.

  Walki o Lidę (1919) – szturm wojsk polskich na silnie bronione przez bolszewików miasto Lida, przeprowadzony 16–17 kwietnia 1919 roku, zakończony zwycięstwem Polaków; jeden z epizodów wyprawy wileńskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920. Filip Stanisław Dubiski (ur. 4 września (23 sierpnia) 1860 w Dubiszczach na Wołyniu, zginął 28 września 1919 pod miejscowością Rynia koło Bobrujska) – generał porucznik Armii Imperium Rosyjskiego i generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik trzech wojen: rosyjsko-japońskiej, I światowej i polsko-bolszewickiej oraz uczestnik powstania wielkopolskiego.

  Walki o Wilno (1918–1919) – walki o kontrolę nad miastem Wilno, toczone przez polskie ochotnicze oddziały samoobrony wileńskiej, początkowo przeciwko wycofującym się z miasta wojskom niemieckim oraz miejscowym komunistom (31 grudnia 1918 roku – 3 stycznia 1919 roku), a następnie przeciwko nacierającej Armii Czerwonej (4 stycznia – 5 stycznia 1919 roku). Doprowadziły one do przejściowego opanowania większości miasta przez Polaków, którzy jednak zostali zmuszeni do jego opuszczenia z powodu natarcia przeważających sił bolszewickich. Wydarzenia te uważane są przez niektórych historyków za początek wojny polsko-bolszewickiej. Weekend z historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu – impreza cykliczna, organizowana w Poznaniu, której celem jest pogłębienie świadomości historycznej mieszkańców, upowszechnienie historii Poznania a także ukazanie miejsc ważnych dla historii nie tylko miasta, ale całego narodu. Zwyczajowo na program weekendu składają się: wykłady historyczne, koncerty, wystawy okolicznościowe, inscenizacje historyczne, akcje plastyczne dla dzieci oraz wycieczki z przewodnikiem. Udział we wszystkich atrakcjach weekendu jest bezpłatny. Każdy weekend z historią poprzedza akcja edukacyjna prowadzona w poznańskich szkołach i przedszkolach. Głównym organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które działa w ścisłej współpracy z partnerami programu.

  Jeńcy polscy w niewoli sowieckiej (1919-1922) – termin określający jeńców wojennych różnych oddziałów polskich wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną w wyniku wojny polsko-bolszewickiej lat 1919-1920, a także w czasie wojny domowej w Rosji.

  Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) – polska ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące pomóc polskim żołnierzom w walce o niepodległość Polski wszystkimi możliwymi sposobami, w tym walką na linii frontu. Członkinie organizacji brały udział w bitwie o Lwów, walkach o Wilno oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Ordre de Bataille Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej: Poniższa lista przedstawia schemat najważniejszych jednostek Wojska Polskiego, jakie brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921). 4 kompania Baonu średzkiego - ochotnicza kompania piechoty biorąca udział w powstaniu wielkopolskim. Wyruszyła na front dopiero pod koniec powstania - 18 lutego 1919. Dwa dni wcześniej, 16 lutego 1919 został podpisany traktat w Trewirze, który wszedł w życie 20 lutego 1919. Układ ten określił prawnomiędzynarodową pozycję Wielkopolski i na płaszczyźnie formalnej zamknął okres walk powstańczych, choć niestabilna sytuacja w regionie powodowała jeszcze przez jakiś czas wybuchy lokalnych konfliktów.

  Dodano: 12.08.2011. 16:04  


  Najnowsze