• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W niedzielę rekonstrukcja obrony Modlina z 1939 r.

  09.09.2011. 19:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Rekonstrukcję polsko-niemieckich walk o Twierdzę Modlin z września 1939 r. będzie można obejrzeć w niedzielę na terenie Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin. W inscenizacji wykorzystane zostaną m.in. polska tankietka TK-3 oraz niemieckie motocykle.


  Urząd Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Fundacja Park Militarny Twierdzy Modlin zapraszają na obchody 72. rocznicy obrony Twierdzy Modlin, które trwać będą w dniach 10-11 września br. Pierwszego dnia odbędą się m.in.: spotkania w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin oraz rekonstrukcja Bitwy Napoleońskiej z 1813 r. ,,Oblężenie Modlina" z udziałem ok. 200 rekonstruktorów.

   

  Centralnym punktem obchodów 72. rocznicy walk o Twierdzę Modlin będzie widowisko plenerowe ,,Rekonstrukcja Obrony Modlina 1939", która odbędzie się w niedzielę o godz. 12. Weźmie w niej udział ok. 50 rekonstruktorów, m.in. ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP. Członkowie grup rekonstrukcyjnych wyposażeni będą w historyczne uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy, w tym polską tankietkę TK-3, niemiecki samochód Opel Olympia oraz motocykle. O efekty pirotechniczne zadba Łódzkie Centrum Filmowe. Fundusze na rzecz rekonstrukcji przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Agencja Mienia Wojskowego.

  Po rekonstrukcji przeprowadzony zostanie pokaz sprawności ułanów w mundurach z 1939 r.

  W niedzielę uruchomiona zostanie również giełda militariów. Na stoiskach zaprezentowany zostanie m. in. zabytkowy i współczesny sprzęt wojskowy oraz książki o tematyce wojskowej. Przewidziano także projekcję kroniki filmowej z 1939 r., piknik rodzinny oraz koncert pieśni wojskowych. Podczas trwania imprezy będzie można zwiedzać twierdzę z przewodnikami.

  Głównym celem rekonstrukcji jest popularyzacja historii Twierdzy Modlin. ,,Chcemy przybliżyć miejsce o bogatej historii, które znajduje się bardzo blisko Warszawy. Uważamy, że pobyt w Twierdzy Modlin sprzyja wypoczynkowi turystycznemu. Organizacja rekonstrukcji to dobry sposób na odkrywanie faktów z przeszłości poprzez ich wizualizację. Przedsięwzięcie ma zachęcić do sięgnięcia po książki i zgłębienia wiedzy dotyczącej twierdzy" - powiedział PAP Michał Janson, prezes Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin, odpowiadającej za realizację rekonstrukcji.

  Obrona Twierdzy Modlin stanowi jeden z najdłuższych epizodów walk obronnych podczas kampanii 1939 r. Ze względu na położenie u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry oraz bliskość Warszawy (ok. 30 km) Twierdza Modlin posiadała strategiczne znaczenie dla polskich planów obronnych.

  Polsko-niemieckie walki w rejonie Modlina rozpoczęły się 11 września i trwały przez 18 kolejnych dni. Załoga twierdzy Modlin liczyła ok. 15 tys. żołnierzy zaopatrzonych w 92 działa, 62 ciężkie karabiny maszynowe oraz 7 czołgów rozpoznawczych TK-3. Początkowo obroną twierdzy dowodził gen. Stanisław Małachowski, który został zastąpiony przez gen. Wiktora Thommée (dotarł pod Modlin na czele wycofującej się z Puszczy Kampinoskiej Armii ,,Łódź"). Pozycje polskie atakowały trzy niemieckie dywizje piechoty, dowodzone przez gen. Adolfa Straussa. W następnych dniach dołączyła do nich m. in. Dywizja Pancerna ,,Kempf" gen. Wernera Kempfa oraz XV Korpus Zmotoryzowany pod dowództwem gen. Hermanna Hotha.

  29 września, dzień po poddaniu się Warszawy, gen. Thommée podjął decyzję o kapitulacji twierdzy. Była ona spowodowana wyczerpaniem się zapasów amunicji, żywności oraz lekarstw. Po stronie polskiej straty wyniosły - w zależności od szacunków - od 1,3 tys. do 2 tys. zabitych oraz ok. 4 tys. rannych żołnierzy; po stronie niemieckiej liczba zabitych wyniosła ok. 900 żołnierzy.

  Nakładem wydawnictwa Rajd ukazała się w lipcu br. książka autorstwa Piotra Oleńczaka ,,Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny z mapą". Jest to nowoczesny przewodnik po burzliwych dziejach twierdzy, zaklętych w zabytkowych, często zapomnianych budowlach. Łączy ona zalety przystępnego "spacerownika" turystycznego i monografii historycznej. Książka zawiera opisy 48 najważniejszych obiektów warownych Modlina, ilustrowana jest ponad 300 zdjęciami, planami sytuacyjnymi, schematami i tabelami. Dołączona mapa turystyczna pozwala bezbłędnie zlokalizować każdy z opisywanych zabytków.

  PAP - Nauka w Polsce

  wmk/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Obrona Modlina – działania wojenne prowadzone w dniach 14-29 września 1939 r. podczas najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę w celu obrony Twierdzy Modlin przed wojskami niemieckimi. Fort XVIII – jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915, jako ostatnie według kolejności dzieło twierdzy. Fort VI - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

  Fort Zakroczym – jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Zbrodnia w Zakroczymiu 1939 – masowy mord na polskich jeńcach wojennych oraz cywilnych mieszkańcach Zakroczymia popełniony przez oddziały niemieckie podczas kampanii wrześniowej 1939. Do zbrodni doszło 28 września 1939, tuż po kapitulacji twierdzy Modlin, gdy SS-mani z Dywizji Pancernej „Kempf” mimo trwającego rozejmu niespodziewanie zaatakowali przygotowujących się do złożenia broni polskich żołnierzy. Według niektórych źródeł w Zakroczymiu zginęło tego dnia około 500 jeńców oraz około 100 cywilnych mieszkańców miasta.

  Fort VIII - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku, później zmodernizowany. Fort V ("Dębina") - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku, w okresie późniejszym zmodernizowany.

  Grupa Fortowa "Janówek" to jedna z trzech grup fortowych wzniesionych w Twierdzy Modlin w czasie jej rozbudowy w latach 1912-1915. Fort XI – to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915.

  Fort III (Fort Pomiechówek) - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

  Dzieło D-8 - to jedno z dzieł pośrednich Twierdzy Modlin, wzniesione w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915.

  Dzieło D-10 - to jedno z dzieł pośrednich Twierdzy Modlin, wzniesione w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915. Fort X - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesiony w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy. Fort został zbudowany we wsi Henrysin dla zabezpieczenia zachodniego odcinka twierdzy. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych; właściciel umożliwia zwiedzanie fortu.

  Fort IX - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915, obecnie nieistniejący. Fort VII (Fort Cybulice) - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku, w późniejszym okresie zmodernizowany.

  Dzieło D-3 - to jedno z dzieł pośrednich pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesione w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy. Na mapach bywa też oznaczane jako "Fort Oporny". Dzieło D-6 - to jedno z dzieł pośrednich pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesione w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy. Obecnie z umocnienia zostało niewiele. Część betonowej konstrukcji jak i ziemnej struktury wciąż widoczna - znajduje się na skraju lasu za wsią Falbogi Borowe a bliżej wsi Śniadówko.

  Dzieło D-5 - to jedno z dzieł pośrednich pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesione w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy, obecnie nieistniejące. Jedyne pozostałości to struktury ziemne, które zachowały kształt całego umocnienia. Brak części betonowych. Umocnienie zlokalizowane na skraju dzisiejszego lasu (za wsią Falbogi Borowe). Dzieło D-2 - to jedno z dzieł pośrednich pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesione w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy, obecnie nieistniejące.

  Dodano: 09.09.2011. 19:47  


  Najnowsze