• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W niedzielę w Radomiu widowisko historyczne Na polu chwały 1920

  14.08.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Widowisko historyczne "Na polu chwały 1920" odbędzie się w Radomiu w niedzielę z okazji 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz święta Wojska Polskiego. Imprezie towarzyszyć będzie piknik rodzinny.

  Według rzeczniczki radomskiego magistratu Katarzyny Piechoty-Kaim w imprezie weźmie udział 60 jeźdźców i koni oraz ponad 150 innych uczestników. Będą wśród nich pododdziały kawalerii ochotniczej z kilku miast Polski, m.in. z Zamościa, Kielc, Grodziska Mazowieckiego i Garbatki.

  Autor scenariusza, radomski historyk Przemysław Bednarczyk, podkreślił, że widowisko będzie ukazywać wybrane epizody z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Zaprezentowane one zostaną w trzech półgodzinnych odsłonach.

  Atrakcją widowiska ma być udział wozów taborowych, a także osławionych w wojnie 1920 roku bolszewickich taczanek z zamontowanym na nich ciężkim karabinem maszynowym.

  "To już trzecia rekonstrukcja odbywająca się w Radomiu 15 sierpnia. W tym roku widowisko będzie zorganizowane z największym rozmachem w historii. Szacujemy, że będzie je oglądać co najmniej 5 tys. widzów" - podkreśliła Piechota-Kaim.

  Widowisku towarzyszyć ma piknik rodzinny. Zaplanowano m.in. gry terenowe i historyczne, pokazy aut terenowych i samochodów amerykańskich, pokazy filmowe, wystawy sprzętu wojskowego, naukę jazdy konnej.

  Impreza będzie odbywało się na tzw. Koniówce, między ul. Czarnieckiego (droga krajowa nr 7 - Warszawa - Kraków) a Lasem Kapturskim.

  Miasto zapewnia bezpłatny dojazd na imprezę specjalnymi autobusami miejskimi. ILP

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bk/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rekonstrukcja – szereg działań związanych z odtwarzaniem wydarzeń historycznych. W Polsce jeszcze nie ma jednej, przypisanej mu nazwy. Określana jest nazwami: rekonstrukcja militarna, inscenizacja bitwy, festyn historyczny, widowisko historyczne itp. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej.

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Walki o Mińsk Litewski (1920) – walki stoczone w dniach 15 października 1920 roku przez Grupę płk Gustawa Paszkiewicza o Mińsk Litewski podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920.

  Wesela nie będzie - polski film psychologiczny z 1978 roku na podstawie opowiadania Ryszarda Binkowskiego Latoś wesel nie będzie. VII Brygada Rezerwowa (VII BRez.) – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego II RP, utworzona w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uczestniczyła w walkach na północnym odcinku frontu, a w grudniu 1920 została przemianowana na 23 Dywizję Piechoty.

  Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920). Ordre de Bataille polskiej dywizji piechoty podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 – strona przedstawia orientacyjny schemat organizacji polskiej dywizji piechoty w 1920 roku. W rzeczywistości wiele jednostek powstawało na bazie już istniejących oddziałów państw zaborczych i ich struktura była nieco odmienna. Wiele dywizji powstawało też we Francji (Błękitna Armia) oraz z zaciągu ochotniczego, a ich struktura została znormalizowana dopiero po wojnie.

  Bitwa pod Hrubieszowem – bitwy stoczone w dniach 13 sierpnia - 14 sierpnia 1920 roku przez 3 DPLeg pod dowództwem gen. L. Berbeckiego z oddziałami sowieckiej 12 Armii i w dniach 20 sierpnia - 6 września 1920 przez 4 Pułk Piechoty Legionów z oddziałami 24 Dywizji Strzelców i 1 Armii Konnej .

  Ewangelicko-Parafialne Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe w Radomiu – towarzystwo pożyczkowo-oszczędnościowe działające przy parafii ewangelickiej w Radomiu w latach 1920-1923. Statut towarzystwa został zatwierdzony 6 listopada 1920 przez Ministra Skarbu.

  Bitwa białostocka - bitwa stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującą się spod Warszawy resztkami 16 Armią RFSRR i towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR na terenie miasta Białystok, zakończona rozbiciem sił bolszewickich. Bitwa pod Kobryniem (1920) – bitwy stoczone w dniach 11 września - 23 września 1920 roku przez 4 Armię WP pod dowództwem gen. L. Skierskiego (11, 14, 15 i 16 Dywizje Piechoty) w rejonie Kobrynia nad Muchawcem i Kobrynką podczas wojny polsko-bolszewickiej.

  Filmowa Stolica Lata - coroczna impreza plenerowa w Warszawie, w ramach której organizowane są bezpłatne pokazy filmów w plenerze. W 2012 roku, gdy impreza odbyła się po raz siódmy, udział w niej wzięło 50 tysięcy widzów. Lista najwyższych budynków w Brisbane: Brisbane jest dużym miastem na wschodnim wybrzeżu Australii. W mieście tym jest obecnie 5 wieżowców. Ponad 200 metrów sięgają dwa buynki, a ponad 100 metrów ma około 40 gmachów. Tak jak w większości innych miast w tym kraju, wysokie budynki były tu budowane od końca lat 70. Szczególnie pod koniec lat 80., powstało dużo wysokich budynków. W ostatnich latach ponownie zaczęto dużo budować, jednak już nie są to biurowce, lecz apartamentowce, tak jak w większości miast na świecie. W trakcie budowy są kolejne 3 budynki. Żaden nie będzie najwyższy w mieście. Wszystkie będą jednak wieżowcami mieszkalnymi. Powstały także inne projekty, wśród nich dwa które mają przekroczyć 200 metrów wysokści. Gdy zostaną one wybudowane wtedy najwyższym w mieście będzie 283-metrowy Vision.

  Front Północny – związek operacyjny Wojska Polskiego utworzony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej dyrektywą Wodza Naczelnego marsz. Józefa Piłsudskiego z 17 maja 1920. Do 5 lipca nosił nazwę Frontu Szeptyckiego, a do 6 sierpnia Frontu Północno-Wschodniego. Wyprawa kijowska (rzadziej operacja ukraińska) – ofensywa Wojska Polskiego i armii URL na Kijów w kwietniu 1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej.

  Bitwa pod Ossowem – bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach kontrataku oddziałów Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Dodano: 14.08.2010. 01:17  


  Najnowsze