• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W olsztyńskim planetarium prelekcja o astronomicznej lidze mistrzów

  08.12.2011. 13:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W piątek 9 grudnia olsztyńskie planetarium zaprasza na kolejny odczyt popularnonaukowy. Tym razem przedstawiona zostanie "astronomiczna liga mistrzów", czyli Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). W czasie wykładu będzie też przeprowadzony konkurs.

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z największych na świecie organizacji zajmujących się badaniami astronomicznymi. Stanowi czołówkę badań w naziemnej astronomii obserwacyjnej. Zrzesza kilkanaście krajów europejskich, ale obserwatoria posiada w Ameryce Południowej, w Chile, na ekstremalnie suchych i znajdujących się wysoko nad poziomem morza obszarach pustyni Atakama.

   

  Prelekcję poprowadzi Krzysztof Czart, który jest polskim koordynatorem Sieci Popularyzacji Nauki ESO. W jej trakcie przedstawione zostaną najnowsze instrumenty obserwacyjne, które w ostatnich miesiącach rozpoczęły pracę, a także najciekawsze z niedawnych odkryć dokonanych teleskopami ESO. Będzie też mowa o szansach polskich astronomów na przyłączenie się do tej "astronomicznej ligi mistrzów". Prelegent zapowiada także konkurs z nagrodami.

  Cykl wykładów popularnonaukowych "Nie tylko o gwiazdach" jest organizowany każdego roku przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Prelekcje odbywają się w piątki o godzinie 17.00 w budynku planetarium. Zapraszani są znani naukowcy, pracownicy różnych placówek naukowych. Frekwencja na odczytach przekracza nieraz 100 osób.

  Więcej informacji na temat odczytów można znaleźć na stronie internetowej planetarium pod adresem http://www.planetarium.olsztyn.pl. (PAP)

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie. Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  (8447) Cornejo - planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 142 dni w średniej odległości 2,26 j.a. Została odkryta 16 lipca 1974 roku w Obserwatorium Féliksa Aguilara przez zespół El Leoncito Station. Nazwa planetoidy pochodzi od Antonio Cornejo (ur. 1930), założyciela i przez ponad 30 lat dyrektora planetarium Galileo Galilei w Buenos Aires. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (8447) 1974 OE. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  (24647) Maksimachev – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 117 dni w średniej odległości 2,23 j.a. Została odkryta 23 sierpnia 1985 roku w Krymskim Obserwatorium Astrofizycznym w Nauchnij na Krymie przez Nikołaja Czernycha. Nazwa planetoidy pochodzi od Borisa Aleksjejewicza Maksimaczewa (ur. 1923), astronoma i zastępcy dyrektora planetarium w Moskwie. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (24647) 1985 QL5. Greencastle (irl. An Caisleán Nua) – miejscowość w Irlandii nad zatoką Lough Foyle, w hrabstwie Donegal, pierwotnie wioska rybacka u stóp średniowiecznego zamku. Współcześnie część ludności wciąż trudni się rybołówstwem. Od niedawna działa tu przeprawa promowa do położonej po drugiej stronie zatoki miasteczka Magilligan w Irlandii Północnej. W porcie działa też niewielkie Muzeum Morskie i planetarium.

  Dodano: 08.12.2011. 13:04  


  Najnowsze