• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W poniedziałek początek X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

  16.04.2010. 19:52
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Od 19 do 26 kwietnia w Łodzi będzie się odbywać X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Organizatorzy zapewniają, że liczba zaplanowanych wydarzeń, ich rozmaitość i pomysłowość, zaspokoi ciekawość nawet osób, które mają z nauką niewiele wspólnego, nie mówiąc już o żądnej wiedzy młodzieży.

  "Nasz Festiwal ma nie tylko popularyzować wiedzę, prezentować osiągnięcia naukowe, ale i zachęcić młodych ludzi do poszukiwań, studiowania, a także zintegrować środowisko naukowe naszego regionu" - powiedział PAP dr Edward Karasiński, dyrektor Biura Festiwalu.

  Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi: "Bądź najlepszy" i - w zamyśle organizatorów - ma pobudzać do wysiłku w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy.

  "Mamy zaplanowanych ok. 300 imprez, których przygotowaniem bezpłatnie zajmują się setki osób" - informuje dr Karasiński.

  Organizatorzy chcieliby również, aby X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, tak jak i poprzednie edycje, przyczynił się do uznania Łodzi za europejską stolicę kultury w 2016 r.

  Festiwal pogrupowano w bloki tematyczne: Ekonomia w teorii i praktyce, Kultura, Sztuka w życiu, Przyroda wokół nas, Świat fizyki i chemii, Technika i technologia, Wyzwania współczesnej medycyny, Za pan brat z matematyką i informatyką.

  Jak co roku przewidziano blok noblistów, gdzie prezentowani są laureaci Nagród Nobla z różnych dziedzin nauki. Poszczególne imprezy, wykłady, warsztaty będą się odbywać na terenie łódzkich uczelni, instytutów, Palmiarni, Ogrodu Botanicznego, instytucji, muzeów, bibliotek.

  Oficjalne otwarcie imprezy odbędzie się 19 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej o godz. 18.00 i potrwa do godz. 21.00. Po inauguracji statuetki Łódzkie Eureka odbiorą naukowcy, których osiągnięcia zostały dostrzeżone w kraju lub zagranicą i udokumentowane odpowiednimi nagrodami. W taki sposób organizatorzy Festiwalu chcą podziękować mieszkańcom za wybitne osiągnięcia.

  Po wręczeniu statuetek odbędzie się koncert inauguracyjny, którego program, ze względu na katastrofę w Smoleńsku, uległ zmianie i zostanie dostosowany do powagi chwili.

  20 kwietnia Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zaplanował warsztaty paleoantropologiczne pt.: "Kości, zęby i nie tylko...", gdzie będzie można wziąć udział w badaniach materiałów kostnych, służących określeniu płci i wieku osobnika, zmian chorobowych. Tego samego dnia w Bibliotece PŁ będzie można dowiedzieć się m.in. "Jak powstaje Biblioteka Cyfrowa PŁ". Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ zorganizował tego dnia "Architektoniczne warsztaty rysunkowe."

  21 kwietnia dr Jan Olejniczak na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, opowie o "Wynalazkach, które zmieniły oblicze cywilizacji" i niektóre z nich pokaże. Tego samego dnia na wydziale fizyki będzie można dowiedzieć się o zastosowaniach mikroskopu elektronowego, świecie nanotechnologii i zobaczyć, jak rejestruje się promieniowanie kosmiczne.

  Wydział Matematyki i Informatyki UŁ zaprezentuje jak w ciągu 30 min. zrobić multimedialną stronę internetową, na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ będzie można posłuchać wykładu o "Życiu w blokach - o jakości życia i sąsiedztwie na łódzkich blokowiskach".

  Również 21 kwietnia Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza zorganizuje Koncert łódzkich chórów akademickich, a w Naczelnej Organizacji Technicznej odbędzie się wykład m.in. pt. "Biokompozyty z udziałem keratyny z piór".

  22 kwietnia w Planetarium i Obserwatorium im. Arego Sternfelda w Łodzi odbędą się pokazy nieba. W IFE - Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ (ul. Żwirki 36) będzie można wysłuchać wielu wykładów m.in. "Hydrożele w medycynie XXI wieku", "Lasery - pomagają czy szkodzą?", "Czym będziemy jeździć za 30 lat?", "Sieci neuronowe w sterowaniu maszynami", "Innowacyjne tkaniny".

  23 kwietnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ odbędzie się finał konkursu sprawdzającego wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu logistyki i badań operacyjnych.

  Z kolei Łódzkie Towarzystwo Naukowe zapowiada m.in. wykład pt. "Mózg na dopalaczach", a Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi - podczas wykładu pt. "W poszukiwaniu turystycznej adrenaliny, czyli turystyka dla odważnych" - dokona przeglądu ekstremalnych form turystyki i rekreacji.

  24 kwietnia w Centrum Szkoleniowo Konferencyjne UŁ będzie można poznać "Teksty i podteksty w nauczaniu języka polskiego jako obcego", a w Muzeum Fabryki dowiedzieć się o "Mocy pieniądza w starej fabryce"

  Na 25 kwietnia zaplanowano m.in. zwiedzanie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni.

  To tylko mała część wydarzeń X Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. W jego ramach odbędzie się również Piknik Naukowy na rynku Manufaktury.

  Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć tutaj.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 16.04.2010. 19:52  


  Najnowsze