• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W poniedziałek początek X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

  16.04.2010. 19:52
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Od 19 do 26 kwietnia w Łodzi będzie się odbywać X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Organizatorzy zapewniają, że liczba zaplanowanych wydarzeń, ich rozmaitość i pomysłowość, zaspokoi ciekawość nawet osób, które mają z nauką niewiele wspólnego, nie mówiąc już o żądnej wiedzy młodzieży.

  "Nasz Festiwal ma nie tylko popularyzować wiedzę, prezentować osiągnięcia naukowe, ale i zachęcić młodych ludzi do poszukiwań, studiowania, a także zintegrować środowisko naukowe naszego regionu" - powiedział PAP dr Edward Karasiński, dyrektor Biura Festiwalu.

  Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi: "Bądź najlepszy" i - w zamyśle organizatorów - ma pobudzać do wysiłku w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy.

  "Mamy zaplanowanych ok. 300 imprez, których przygotowaniem bezpłatnie zajmują się setki osób" - informuje dr Karasiński.

  Organizatorzy chcieliby również, aby X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, tak jak i poprzednie edycje, przyczynił się do uznania Łodzi za europejską stolicę kultury w 2016 r.

  Festiwal pogrupowano w bloki tematyczne: Ekonomia w teorii i praktyce, Kultura, Sztuka w życiu, Przyroda wokół nas, Świat fizyki i chemii, Technika i technologia, Wyzwania współczesnej medycyny, Za pan brat z matematyką i informatyką.

  Jak co roku przewidziano blok noblistów, gdzie prezentowani są laureaci Nagród Nobla z różnych dziedzin nauki. Poszczególne imprezy, wykłady, warsztaty będą się odbywać na terenie łódzkich uczelni, instytutów, Palmiarni, Ogrodu Botanicznego, instytucji, muzeów, bibliotek.

  Oficjalne otwarcie imprezy odbędzie się 19 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej o godz. 18.00 i potrwa do godz. 21.00. Po inauguracji statuetki Łódzkie Eureka odbiorą naukowcy, których osiągnięcia zostały dostrzeżone w kraju lub zagranicą i udokumentowane odpowiednimi nagrodami. W taki sposób organizatorzy Festiwalu chcą podziękować mieszkańcom za wybitne osiągnięcia.

  Po wręczeniu statuetek odbędzie się koncert inauguracyjny, którego program, ze względu na katastrofę w Smoleńsku, uległ zmianie i zostanie dostosowany do powagi chwili.

  20 kwietnia Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zaplanował warsztaty paleoantropologiczne pt.: "Kości, zęby i nie tylko...", gdzie będzie można wziąć udział w badaniach materiałów kostnych, służących określeniu płci i wieku osobnika, zmian chorobowych. Tego samego dnia w Bibliotece PŁ będzie można dowiedzieć się m.in. "Jak powstaje Biblioteka Cyfrowa PŁ". Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ zorganizował tego dnia "Architektoniczne warsztaty rysunkowe."

  21 kwietnia dr Jan Olejniczak na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, opowie o "Wynalazkach, które zmieniły oblicze cywilizacji" i niektóre z nich pokaże. Tego samego dnia na wydziale fizyki będzie można dowiedzieć się o zastosowaniach mikroskopu elektronowego, świecie nanotechnologii i zobaczyć, jak rejestruje się promieniowanie kosmiczne.

  Wydział Matematyki i Informatyki UŁ zaprezentuje jak w ciągu 30 min. zrobić multimedialną stronę internetową, na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ będzie można posłuchać wykładu o "Życiu w blokach - o jakości życia i sąsiedztwie na łódzkich blokowiskach".

  Również 21 kwietnia Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza zorganizuje Koncert łódzkich chórów akademickich, a w Naczelnej Organizacji Technicznej odbędzie się wykład m.in. pt. "Biokompozyty z udziałem keratyny z piór".

  22 kwietnia w Planetarium i Obserwatorium im. Arego Sternfelda w Łodzi odbędą się pokazy nieba. W IFE - Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ (ul. Żwirki 36) będzie można wysłuchać wielu wykładów m.in. "Hydrożele w medycynie XXI wieku", "Lasery - pomagają czy szkodzą?", "Czym będziemy jeździć za 30 lat?", "Sieci neuronowe w sterowaniu maszynami", "Innowacyjne tkaniny".

  23 kwietnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ odbędzie się finał konkursu sprawdzającego wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu logistyki i badań operacyjnych.

  Z kolei Łódzkie Towarzystwo Naukowe zapowiada m.in. wykład pt. "Mózg na dopalaczach", a Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi - podczas wykładu pt. "W poszukiwaniu turystycznej adrenaliny, czyli turystyka dla odważnych" - dokona przeglądu ekstremalnych form turystyki i rekreacji.

  24 kwietnia w Centrum Szkoleniowo Konferencyjne UŁ będzie można poznać "Teksty i podteksty w nauczaniu języka polskiego jako obcego", a w Muzeum Fabryki dowiedzieć się o "Mocy pieniądza w starej fabryce"

  Na 25 kwietnia zaplanowano m.in. zwiedzanie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni.

  To tylko mała część wydarzeń X Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. W jego ramach odbędzie się również Piknik Naukowy na rynku Manufaktury.

  Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć tutaj.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki – festiwal odbywający się w Łodzi od 2001 r. którego zadaniem jest promocja osiągnięć łódzkich środowisk naukowych i artystycznych, popularyzacja nauki i sztuki a także integracja środowisk akademickich z ogółem mieszkańców miasta. Festiwal odbywa się zwykle w kwietniu. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Fryderyki 2014 – jubileuszowa 20. gala wręczenia polskich nagród muzycznych Fryderyki głównie za rok 2013 (wydawnictwa dokonane między 1 grudnia 2012 a 30 listopada 2013), która odbędzie się 24 kwietnia 2014 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dnia 12 lutego 2014 ogłoszono nominacje na polach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Podczas ceremonii zostanie przyznanych 20 statuetek w 16 kategoriach.

  XII Sopot TOPtrendy Festiwal odbędzie się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu jest telewizja Polsat, która będzie też transmitowała wydarzenie na swojej antenie. XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Technika zabezpieczenia mienia - to dziedzina techniki, która wykorzystuje osiągnięcia wielu dziedzin nauki i techniki do ochrony mienia, życia i zdrowia lub informacji. Podstawowymi grupami, jakie można wyodrębnić w szeroko pojmowanej dziedzinie technik zabezpieczenia mienia, są: Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie II dywizji 2008 odbędą się w dwóch państwach: Rumunii (Miercurea-Ciuc) oraz w Australii (Newcastle). Zawody odbędą się w dniach 7 - 13 kwietnia. Będzie to 12 turniej o awans do II dywizji mistrzostw świata (wcześniej grupy C). XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji.

  European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie. 15. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet 2013 organizowane przez IIHF odbędą się w Kanadzie. Miastem goszczącym najlepsze drużyny świata będzie Ottawa. Turniej elity odbędzie się w dniach 2 - 9 kwietnia 2013 roku. Oto miejsca rozgrywania pozostałych turniejów:

  Malborski Przegląd Muzyczny to festiwal muzyczny odbywający się w Malborku w Osadzie Zamczysko, Miejskim Domu Kultury, pubie Nemrod. Zainaugurował w roku 2003. Impreza co roku rozpoczyna się wiosną i trwa do przełomu sierpnia i września. Podczas eliminacji prezentują się młode zespoły z całego kraju. Najlepsze, wybrane przez jury kwalifikują się do finału. Idea imprezy polega na pomocy w promocji młodych artystów (m.in. poprzez lokalne media) oraz zainteresowaniu młodzieży kulturą, nauczeniu otwartości (na festiwalu prezentują się formacje różnorodne stylistycznie) i wciągnięciu we współtworzenie swojego krajobrazu kulturalnego (nad imprezą pracują młodzi wolontariusze). Jerzy Dobrzycki (ur. 8 kwietnia 1927, zm. 1 lutego 2004) – historyk nauki, specjalizował się w dziejach astronomii, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN. Był jednym z jego twórców i pierwszym z wyboru dyrektorem (w latach 1989-1995). Od 1983 roku aktywnie działał w Towarzystwie Naukowym Warszawskim (w latach 1992-1995 jako sekretarz generalny, po 1995 roku jako sekretarz Wydziału III i członek Komisji Rewizyjnej). Był pochodzącym z wyboru członkiem Międzynarodowej Akademii Historii Nauki (Académie Internationale d’Histoire des Sciences), Międzynarodowej Unii Historii i Filozofii Nauki (International Union of the History and Philosophy of Science) oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej (International Astronomical Union). Jako członek komitetów redakcyjnych „Studi Galileani” (Castel Gandolfo) i „Journal for the History of Astronomy” (Cambridge) przyczynił się do trwałej obecności polskich badań z zakresu historii nauki w kręgu zachodnioeuropejskim. Przez wiele lat (1976-1997) wykładał historię nauki w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem licznych komitetów naukowych: Komitetu Historii Nauki i Techniki, Komisji Neolatynistycznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej, następnie Komitetu Nauk o Kulturze PAN, Komitetu Astronomii, a także rad naukowych: Instytutu Historii Nauki, Archiwum i Muzeum Ziemi PAN.

  Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Kubryk” – coroczny festiwal szantowy organizowany w maju w Łodzi przez Akademicki Klub Żeglarski w Łodzi oraz, niegdyś przez Studencki Teatr Satyry „Cytryna” a od 1991 Łódzki Dom Kultury. W styczniu 2013 roku powstała Fundacja Kubryk, zostając jednym z organizatorów festiwalu. 78. edycja wyścigu kolarskiego La Flèche Wallonne odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2014 roku i liczyć będzie 199 km. Start wyścigu miał miejsce w Bastogne, a meta w Mur de Huy. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2014.

  Dodano: 16.04.2010. 19:52  


  Najnowsze