• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W sobotę roboty opanują Kraków

  10.05.2011. 12:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zawody mechanicznych sumitów, robotyczna Formuła 1, najbardziej zaawansowane algorytmicznie konstrukcje - takie atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Robotyki Robocomp 2011, który 14 maja odbędzie się w Krakowie.

  Festiwal Robotyki Robocomp to inicjatywa Koła Naukowego Integra działającego przy Katedrze Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

  "Główną atrakcją będą zawody robotów, wzorowane na podobnych imprezach, organizowanych w ośrodkach akademickich w całej Europie. Ponadto planujemy urozmaicić ten dzień pokazami profesjonalnych robotów, prezentacjami firm i organizacji związanych z robotyką, elektroniką i automatyką" - wyjaśnia przedstawicielka koła Marta Zagórowska.

  Na co mogą liczyć uczestnicy Festiwalu? Kluczową częścią wydarzenia będą zawody robotów. W kategorii "sumo" i "mini sumo", autonomiczne roboty mobilne o ściśle określonych rozmiarach i wadze 3 albo 1,5 kilograma walczą, by wypchnąć przeciwnika z ringu o średnicy odpowiednio: 154 cm i 77 cm. "Walki często są spektakularne i nieprzewidywalne" - zapowiadają organizatorzy.

  Konstruktorzy mogą również spróbować swoich sił w pasjonujących wyścigach robotów. W konkurencji "Linefollower", zwanej Formułą 1 dla robotów, przygotowane konstrukcje podążają za czarną linią. "Zadanie wydaje się proste - nie zgubić linii. Ale o zwycięstwo już trudniej. Konstrukcje zawodników zaciekle walczą o setne części sekund. Niełatwo jest wygrać z robotami, których konstruktorzy prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach zarówno mechanicznych, jak i algorytmicznych" - opisuje Zagórowska.

  Zwycięzcę kategorii "Freestyle" wybierze widownia. "To kategoria bez ograniczeń - jedynym kryterium oceny jest zainteresowanie i opinia publiczności" - informuje przedstawicielka organizatorów.

  Twórcy Festiwalu przygotowali również serię zawodów w zupełnie nowych kategoriach. W kategorii micromouse najbardziej zaawansowane algorytmicznie konstrukcje będą musiały jak najszybciej pokonać labirynt. W wyścigach robotów kroczących - zarówno dwu- jak i np. sześcionożnych - pojawią się wszystkie roboty, które poruszają się idąc - nie jadąc - po podłożu.

  Jak dodaje Zagórowska, pomysł zawodów robotów szybko nabrał szerszego zakresu: festiwalu robotyki. "Dzięki takiemu działaniu chcemy nie tylko zadbać o zawodników, równie istotny jest dla nas edukacyjny charakter takiego wydarzenia" - deklaruje.

  Koło Naukowe Integra działa przy Katedrze Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od roku 2007 członkowie koła zbudowali kilkadziesiąt mobilnych robotów, w tym wiele biorących udział w międzynarodowych konkursach. "Poza konstrukcją coraz doskonalszych robotów, zajmujemy się również promocją robotyki zarówno wśród studentów, jak i wszystkich mieszkańców Krakowa" - informuje Zagórowska.

  Zasadnicza część Festiwalu odbędzie się w gmachu głównym AGH (pawilon A-0, al. Mickiewicza 30), a finały zawodów robotów zostaną rozegrane w pawilonie U-2 (Centrum Dydaktyczne, ul. Reymonta 7). Całe wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

  Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Robotyki Robocomp są dostępne na stronie: www.robocomp.info

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup.

  Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas.

  Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas.

  Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi.

  Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (WIEiT) – jeden z 16 wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, powstały w wyniku podziału Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki w 2012 roku.

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – jest jednym z 16 wydziałów wchodzących w skład Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w KrakowieWydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (EAIiIB) Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie aktualną nazwę przyjął w roku 2012 po restrukturyzacji Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Wydział EAIiIB jest kontynuatorem kształcenia na kierunku Inżynieria Biomedyczna w miejsce Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej.

  Dodano: 10.05.2011. 12:33  


  Najnowsze