• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W środę wykład Heweliusz - inaczej... w Bibliotece Gdańskiej PAN

  07.03.2011. 13:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższą środę, 9 marca, w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Januszajtis wygłosi wykład "Heweliusz - inaczej...". Będzie to kolejna z comiesięcznych prezentacji w ramach cyklu pt. "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i nauki polskiej".

  Cykl wykładów jest częścią programu tegorocznych obchodów czterechsetlecia urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

  Prof. Andrzej Januszajtis jest dawnym pracownikiem Politechniki Gdańskiej, pasjonatem i znawcą historii Gdańska. Aktywnie wspiera ratowanie gdańskich zabytków (m. in. odbudowę zegara astronomicznego z 1470 roku na Kościele Mariackim). W latach 1990-1994 był przewodniczącym Rady Miasta. Od roku 2002 jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.

  Autor książek: "Z uśmiechem przez Gdańsk", "Gdańsk dawniej i dziś", "Gdańskie zegary, dzwony i karyliony", "Opowieści Starego Gdańska" czy "Zegar astronomiczny w Kościele Mariackim w Gdańsku".

  Odczytu będzie można wysłuchać w Sali Wystawowej BG PAN (ul. Wałowa 15) o godz. 16.00.

  Plan całego cyklu wykładów można znaleźć w dziale "Aktualności" na stronie internetowej biblioteki: http://www.bgpan.gda.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  jpo/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Sparkasse der Hansestadt Danzig (Kasa Oszczędności Hanzeatyckiego Miasta Gdańska) – działający w Gdańsku w latach 1907-1945 bank o kapitale gdańskim, mieszkańców Gdańska.

  Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

  Danziger Creditanstalt A.G. (Gdańska Instytucja Kredytowa S.A., w wolnym tłumaczeniu: Gdański Bank Kredytowy) – działający w Gdańsku w latach 1917-1921 bank o kapitale gdańskim, następnie niemieckim.

  Hotel Gdańsk Stare Miasto, dawniej Hotel Hevelius Gdańsk i Hotel Heweliusz – najwyższy hotel w Gdańsku. Właścicielem budynku jest firma Orbis Grupa Hotelowa. Wieżowiec położony jest na Starym Mieście. Z jego okien rozciąga się widok na starą zabudowę historycznego Gdańska oraz Zatokę Gdańską. Sam budynek widoczny jest ze Starego Miasta, terenów stoczniowych i Fortów.

  Andrzej Jacek Januszajtis (ur. 18 sierpnia 1928 w Lidzie) – polski docent, emerytowany pracownik Politechniki Gdańskiej (dyrektor Instytutu Fizyki PG i dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej), pasjonat i znawca historii Gdańska.

  Gdańska Macierz Szkolna (przed 1938 oficjalnie: Macierz Szkolna w Gdańsku) – polska organizacja oświatowa w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1921–1939.

  Louis Matthy, Ludwik Mathy (ur. w Gdańsku - zm. 7 listopada 1757 w Gdańsku) – kupiec, armator i obywatel Gdańska, dyplomata francuski.

  Dodano: 07.03.2011. 13:33  


  Najnowsze