• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Toruniu odbędzie się spotkanie kół naukowych studentów fizyki

  21.10.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trwa rejestracja uczestników IX Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków, która odbędzie się w Toruniu od 11 do 14 listopada. Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swój udział w konferencji.

  Patronat medialny nad sesją fizyków objęły: serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce oraz czasopismo "Delta".

  Ogólnopolską konferencję kół naukowych studentów fizyki co roku organizują kolejne koła naukowe z różnych uniwersytetów. W tym roku spotkanie przygotowują studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Koło Naukowe Studentów Fizyki UMK jest wspierane przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego oraz Instytut Fizyki UMK.

  Podczas konferencji członkowie kół naukowych prezentują swój dorobek naukowy - w formie wykładu albo plakatu. Prelekcje wygłaszają też zaproszeni wybitni naukowcy. Spotkanie ma na celu także nawiązanie nowych znajomości i integrację środowiska młodych fizyków.

  Podczas toruńskiej sesji zaplanowano też wycieczkę do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach koło Torunia.

  Do tej pory udział zgłosiło 12 kół naukowych z uczelni z Gdańska, Gliwic, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia i Warszawy. Rejestracja trwa do 24 października.

  Opłata konferencyjna wynosi 190 zł i obejmuje noclegi, wyżywienie, koszt wycieczek i materiały konferencyjne.

  Więcej informacji na temat spotkania młodych fizyków znajduje się tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Na Wydziale zatrudnionych jest około 200 osób, w tym 56 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 75 nauczycieli akademickich w stopniu doktora lub magistra. Rada Naukowa Instytutu Fizyki posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych, natomiast Rada Wydziału ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie astronomii. Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane. Rozbieżność kół: Rozbieżność kół, to inaczej odwrotność zbieżności kół - tzn. takie ustawienie przednich kół, przy którym odległość między ich obręczami z przodu jest większa niż z tyłu. Rozbieżność kół mierzy się w milimetrach na wysokość osi ich obrotu przy ustawieniu kół do jazdy na wprost, jednak dane o rozbieżności w milimetrach odnoszą się tylko do konkretnych wielkości obręczy kół, co należy uwzględnić, jeśli montowane są obręcze kół o innych wymiarach. Rozbieżność kół stosuje się wówczas, gdy poprzeczne drążki kierownicze są umieszczone przed osią lub samochodach o przednim napędzie.

  Koło Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (w skrócie KPStUJ, historyczne nazwy: Towarzystwo Biblioteki Uczniów Nauk Matematyczno-Przyrodniczych przy Uniwersytecie Jagiellońskim, Kółko Przyrodników Uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego) – jedno z najstarszych, studenckich kół naukowych w Polsce. Zostało założone 14 kwietnia 1884 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim przez trzech asystentów Wydziału Filozoficznego UJ: Michała Siedleckiego, Jarosława Łomnickiego i Józefa Grzybowskiego. Koło działa do dnia dzisiejszego skupiając w swym gronie studentów zainteresowanych przyrodą i badaniami terenowymi. IT Academic Day (ITAD) - cykl konferencji informatycznych organizowany na uczelniach w całej Polsce przez Microsoft Student Partnerów i studentów z Grup .Net i Grup IT (Informatycznych kół naukowych lub ich sekcji) we współpracy z firmą Microsoft.

  Sesja plakatowa (sesja posterowa) – element konferencji naukowej polegający na dyskusji przy publicznie rozwieszonych plakatach naukowych. Sesje posterowe są zwykle planowane w programach konferencji naukowych w taki sposób, aby nie kolidowały z innymi formami prezentacji (na przykład sesjami wykładowymi). Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) to międzyuczelniana jednostka badawcza mieszcząca się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oficjalne otwarcie laboratorium nastąpiło w 2002 roku.

  Gałkowskie Gminne Kółko Łowieckie (początkowo przed oficjalną rejestracją Gminne Kółko Łowieckie w Gałkówku) - lokalne stowarzyszenie miłośników łowiectwa, powstałe w 1925, zarejestrowane w styczniu 1926. Kółko rolnicze – dobrowolne społeczno-gospodarcze organizacje rolników, działające w celu zwiększenia i doskonalenia produkcji rolnej. Część z nich tworzyła Spółdzielnie Kółek Rolniczych (SKR), gospodarując gruntami lub oferując usługi w zakresie mechanizacji rolnictwa.

  Microsoft Student Partner (MSP) jest międzynarodowym programem edukacyjnym skierowanym do akademickich kół naukowych. Jego celem jest organizowanie Grup.NET lub Grup IT - społeczności studentów zainteresowanych technologiami firmy Microsoft w dziedzinie programowania i w dziedzinach związanych z administracją i szeroko pojętymi technologiami informacyjnymi.

  Z zawodu jestem tłumaczem i redaktorem naukowym, specjalizuję się w tekstach biologicznych i medycznych. Jestem też członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Redaktorów Naukowych (European Association of Science Editors, EASE). Tutaj można obejrzeć mój wykład, który wygłosiłam na poznańskiej konferencji z okazji 10-lecia Wikipedii, zatytułowany Wikipedia: błogosławieństwo czy przekleństwo dla tłumacza?.


  Freebord - rodzaj deskorolki zaprojektowanej, tak aby możliwie dokładnie odwzorować zachowanie snowboardu. Oprócz czterech standardowych kółek, posiada jeszcze dwa dodatkowe, umieszczone wzłuż osi deski. Centralne kółka są w stanie obracać się we wszystkich kierunkach, co umożliwia freebordowi jazdę bokiem. Poprzez wywieranie nacisku na zewnętrzne kółka, freeborder jest w stanie kontrolować zachowanie deski. W odniesieniu do snowboardu, centralne kółka mają naśladować jego ślizg, a kółka zewnętrzne - krawędzie. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (do 24 listopada 2004 r. Akademia Medyczna w Bydgoszczy) – część bydgoska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych, zlokalizowana w Bydgoszczy. Według rankingu Wprost z 2012 roku zajmuje 3. miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 11. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 5079. pośród wszystkich typów uczelni.

  Dodano: 21.10.2010. 00:19  


  Najnowsze