• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Warszawie kolejne spotkanie z cyklu Młoda antropologia

  25.04.2010. 15:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  26 kwietnia Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje kolejne spotkanie z cyklu "Młoda antropologia". Tym razem Jacek Drozda, doktorant Instytutu Kultury i Komunikowania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przygotował wykład pt. "Możliwa polityczność antropologicznego myślenia. Czy krytyka kultury to już opór?".

  Pierwotnie spotkanie miało się odbyć 13 kwietnia, ale - ze względu na żałobę narodową po śmierci pasażerów przeydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia  - zostało przełożone.

  "Podczas wykładu będziemy zastanawiać się nad tym, jak i dlaczego krytykujemy to, co każdego dnia uznajemy za kulturę. Jednak zamiast na terminologicznych polemikach, chcę skupić się na tym, co zostało skutecznie wyparte z naszych krytycznych rozważań" - zapowiada Drozda. Jego zdaniem, antropologiczne myślenie może stanowić zaczyn krytyki przekładającej się na pewną praktykę oporu. Polityczną, lecz daleką od powszechnej obecnie konfekcjonowanej kontestacji.

  Spotkanie odbędzie się w kluboksięgarni Bílý Koníček (Biały Konik); początek o godz. 19.00.

  Jak przypomina Agata Pietrzyk z Muzeum Etnograficznego, "Młoda antropologia" to przedsięwzięcie skierowane do studentów oraz absolwentów, którzy chcą podzielić się swoimi inicjatywami badawczymi z szerszą publicznością.

  "Interesuje nas, w jakich kierunkach rozwija się współczesna antropologia i jakie są jej dzisiejsze odsłony" - mówi. Dodaje, że nieformalne spotkania w muzealnej kluboksięgarni Bílý Koníček, wzbogacone o multimedialne zaplecze, staną się pretekstem do zaprezentowania różnorodnych antropologicznych wątków i problemów, umożliwią wymianę poglądów, stworzenie mapy zainteresowań i inicjatyw badawczych młodej antropologii. ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 25.04.2010. 15:18  


  Najnowsze