• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Warszawie o Legionach Polskich w fotografii i dokumencie

  03.11.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Unikalny pokaz legionowej fotografii stereoskopowej przy użyciu banaskopu konstrukcji prof. Grzegorza Banaszkiewicza z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie towarzyszyć będzie otwarciu wystawy oraz sesji popularnonaukowej "Do Niepodległej Polski Legiony Polskie w fotografii i dokumencie", która 9 listopada odbędzie się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

  Uczestnicy konferencji będą dyskutować m.in. na temat początków polskiej fotografii wojskowej, obecności w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego i Centralnej Biblioteki Wojskowej materiałów dotyczących Legionów Polskich i roli stereoskopii jako metody prezentacji i metody badawczej w historii wojskowości.

  Patronat nad wystawą objął minister obrony narodowej Bogdan Klich.

  Początek spotkania o godz. 11.00.

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku. Galeria Fotografii pf – galeria sztuki działająca od 1993 roku w Poznaniu. Powstała z inicjatywy fotografa Janusza Nowackiego. Prezentuje fotografię współczesną, jak też organizuje wystawy poświęcone historii fotografii. Jest współorganizatorem Biennale Fotografii w Poznaniu. Retusz oznacza poprawianie fotografii, poprzez jej odnowienie, zmianę barwną fotografii, wykadrowanie, poprawę szczegółów, a także zmiany poza obszarem kadru np. dodanie ramki. Retuszem jest również wykreowanie fotografii na styl dawnych fotografii.

  Wojciech Zawadzki ur.1950 r. artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików . W latach 1980-81 działał w grupie Zespół Roboczy 4+. W latach 1991-93 wykładowca Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Jeden z współtwórców programu "fotografii elementarnej". Czołowy przedstawiciel szkoły jeleniogórskiej. Prowadzi Galerię Fotografii Korytarz w Regionalnym Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Piotr Lebiedziński urodził się w 1860 roku w Sokółce. Ukończył studia chemiczne w Petersburgu. Od czasów studenckich interesował się fotografią. Lebiedziński interesował się także zagadnieniami artystycznymi dotyczącymi fotografii. Sam chętnie robił zdjęcia. Brał udział w wystawach i ekspozycjach fotograficznych. W 1901 roku otrzymał złoty medal w dziedzinie wyrobów przemysłu fotograficznego eksponowanych przy okazji I wystawy fotografii artystycznej w Warszawie. Działał w Polskim Towarzystwie Miłośników Fotografii. Lebiedziński zajmował się również działalnością publicystyczną w zakresie techniki fotograficznej i fotochemii, współredagował miesięcznik „Fotograf Warszawski”.

  Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię fotografii i zabytkowy sprzęt fotograficzny.

  Fotografia monochromatyczna – rodzaj fotografii polegający na utrwalaniu obrazu przy pomocy tylko jednego koloru substancji barwiącej. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała, w postaci nieprzetworzonej lub barwiona - np. sepia. Fotografia monochromatyczna, podobnie jak każdy inny rodzaj fotografii, może występować w postaci negatywu, odbitki lub diapozytywu. Materiały fotograficzne do fotografii monochromatycznej nie zawsze miały taką samą czułość na barwy, jaką ma oko ludzkie (stosowane bywały materiały panchromatyczne, wcześniej ortochromatyczne), toteż często wyrównywano barwoczułość materiału różnorodnymi filtrami barwnymi. Ireneusz Linde (ur. 3 stycznia 1950 w Sierakowie, zm. 15 października 2004) – artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden z przedstawicieli polskiej szkoły fotografii plenerowej drugiej połowy XX wieku. Przez wiele lat instruktor fotografii w Technikum Rybackim w Sierakowie oraz w tamtejszym Ośrodku Kultury.

  Autochrom lub autochrome – proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów wynaleziony 17 grudnia 1903 przez braci Lumière, którzy w następnych latach udoskonalili tę metodę i w 1907 uruchomili produkcję płyt do zdjęć w barwach naturalnych. Przy zastosowaniu metody autochromu nie było możliwe uzyskanie barwnych fotografii na papierze.

  Discover Europe to ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów. Jego celem jest nawiązanie międzynarodowego dialogu pomiędzy uczestnikami oraz zaprezentowanie ich wizji Europy, a przede wszystkim jej różnorodności. Idea konkursu opiera się na możliwości pokazania piękna Europy, jej tradycji i kultur właśnie poprzez sztukę fotografii. Konkurs ma także na celu przełamanie narodowych stereotypów oraz promowanie mobilności studenckiej, a w szczególności wyjazdów na wymiany międzynarodowe]. Poprzez udział w konkursie uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności fotograficzne, w szczególności poprzez śledzenie lekcji fotografii ukazujących się na stronie Szkoły Fotografii Discover Europe.

  William Henry Fox Talbot (ur. 11 lutego 1800 w Melbury w Dorset, zm. 17 września 1877 w Lacock) – angielski archeolog, chemik, botanik, lingwista oraz matematyk, najbardziej znany jednak jako pionier fotografii. Talbot był wynalazcą procesu negatywowego w fotografii czarno-białej, który umożliwiał wykonywanie wielu odbitek (w przeciwieństwie do dagerotypu, który nie dawał możliwości stworzenia kopii). Wniósł też znaczny wkład w upowszechnienie się fotografii jako formy sztuki. Jan Sunderland (ur. 7 lutego 1891 w Warszawie, zm. 3 września 1979 w Warszawie) – artysta fotografik, artysta plastyk, krytyk i teoretyk sztuki. Współzałożyciel Związku Polskich Artystów Fotografików, posiadacz najwyższego, międzynarodowego tytułu w fotografii artystycznej: Honoraire Excellence FIAP (HonEFIAP). Autor książek z dziedziny fotografii.

  Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Archiwum - Dyskutowanie Zdjęć i Warsztat Graficzny: W związku z ostatnim zamieszaniem PGnM, chciałbym zaproponować stworzenie strony, służącej merytorycznej dyskusji nad pracami fotograficznymi umieszczanymi w Wiki. Dzięki stronie będzie można przedyskutować walory i wady konkretnych zdjęć, które niekoniecznie powinny od razu wylądować w propozycjach medalowych. Możliwe, że zawiązałaby się grupa wikipedystów, która dodatkowo dokonywałaby obróbki niektórych z nich (coś podobnego chyba funkcjonuje na francuskiej Wiki). Część fotografii można by następnie poddać głosowaniu na stronie PGnM. Wielu chętnie przedyskutuje niektóre ze swoich fotek, dowie się co zrobili źle i co należy poprawić. Dzięki takiej stronie o wiele więcej fotografii będzie miało szansę na konstruktywną krytykę. JOJO 11:48, 30 sty 2006 (CET) Dominik Pabis urodzony w 1978 r. w Krakowie. Absolwent Wyższego Studium Fotografii na ASP w Gdańsku (1998-2002). Dyplom licencjacki w pracowni fotografii medialnej –- Witold Węgrzyn, teoretyczny –- Krzysztof Jurecki. Absolwent uzupełniających studiów magisterskich Zaocznego Studium Fotografii na ASP w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (2002-2006). Dyplom magisterski w pracowni fotografii intermedialnej –- Krzysztof J. Baranowski i Stefan Wojnecki, teoretyczny –- Jolanta Dąbkowska-Zydroń. Fotografią zajmuje się od 1996 roku, a od 2001 również wideo.

  Photo messaging - przesyłanie wiadomości w formie fotografii; polega na zrobieniu fotografii za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w telefon komórkowy i przetransmitowaniu go do innej osoby. Gdy odbiorca wiadomości nie dysponuje telefonem zdolnym do wyświetlania fotografii, jest kierowany do strony internetowej, na której może zobaczyć przesłane ilustracje. Telefony obsługujące photo messaging mogą też zwykle rejestrować ścieżkę dźwiękową. Teren wojskowy - państwowe grunty będące w zarządzie Ministerstwa Obrony Narodowej i w terenowym wykorzystaniu wojska, które stanowią kompleks nieruchomości wojskowej.

  Dodano: 03.11.2010. 00:40  


  Najnowsze