• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Warszawie początek europejskiej konferencji nt. materii skondensowanej

  30.08.2010. 11:35
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z całego świata przyjechali do Warszawy na prestiżową konferencję CMD23 poświęconą fizyce materii skondensowanej. Pięciodniowe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku, dr Marek Pawłowski.

  Konferencje Oddziału Materii Skondensowanej Europejskiego Towarzystwa Fizycznego odbywają się cyklicznie co dwa lata. W tym roku po raz gospodarzem spotkania jest Polska. 23. konferencję "CMD23" - organizują: Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Warszawski.

  W spotkaniu weźmie udział kilkuset uczonych z Europy, a także z USA, Japonii, Indii i innych krajów pozaeuropejskich.

  Naukowcy dokonają przeglądu postępu, który dokonał się przez ostatnie dwa lata w badaniach nad nowymi materiałami, modyfikacjami powierzchni, półprzewodnikami, nadprzewodnictwem, materiałami magnetycznymi, cieczami, ciekłymi kryształami, polimerami.

  Przewodniczący tegorocznej konferencji, prof. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku i z Uniwersytetu w Białymstoku zapowiada, że w programie warszawskiego spotkania szczególną rolę zajmą badania z pogranicza fizyki, biologii i nauk o życiu oraz nowe narzędzia badawcze - takie jak synchrotrony i lasery na swobodnych elektronach - które powstają zbiorowym europejskim wysiłkiem.

  Dostarczają one niezwykle silnych wiązek promieniowania elektromagnetycznego. Ich długość fali może być regulowana w bardzo dużym zakresie, od światła widzialnego aż do promieniowania rentgenowskiego. Stwarza to nowe możliwości modyfikacji materiałów i badania właściwości, w tym możliwości badania przebiegu procesów chemicznych i biologicznych na poziomie atomowym.

  Jak przypomina dr Pawłowski, w Polsce synchrotron powstaje obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a konsorcjum polskich instytutów badawczych kierowane przez Instytut Problemów Jądrowych w Świerku bierze udział w budowie największego europejskiego lasera na swobodnych elektronach w Hamburgu European XFEL. PolFEL - podobne urządzenie projektowane w Świerku - ma stanowić element europejskiej rozproszonej struktury badawczej EuroFEL.

  "Spodziewamy się, że ta konferencja przyniesie bardzo wiele nowych wyników i jednocześnie pokaże pewne perspektywy rozwoju nauki" - deklaruje prof. Dobrzyński.

  Konferencji patronują: rektor Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne.

  Zapowiedź konferencji przez prof. Ludwika Dobrzyńskiego, jest dostępna pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=eGaYI7TLkYg. Szczegółowe informacje na temat spotkania można znaleźć na stronie: http://cmd23.ipj.gov.pl

  EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ziemowid Sujkowski (ur. 13 lipca 1933 - zm. 9 lipca 2006) – polski fizyk, profesor, dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku w latach 1996 - 2006. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta w 2005 roku. Wojciech Ratyński (ur. 9 kwietnia 1932, zm. 17 listopada 2007) - polski fizyk, profesor doktor habilitowany, tłumacz podręczników akademickich, wieloletni pracownik oraz w latach 1987-1996 dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Pi of the Sky – naukowy projekt badawczy powstały z inicjatywy prof. Bohdana Paczyńskiego służący do automatycznej obserwacji nieba w poszukiwaniu rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Aparatura zainstalowana jest w obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego w Las Campanas Observatory na pustyni Atacama w Chile. W realizacji projektu uczestniczy zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Program Pi of the Sky działa od 2004 roku.

  Michał Leonard Święcki (ur. 1938, zm. 8 października 2013 w Warszawie) – polski fizyk, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwerystetu Warszawskiego, profesor Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku, wieloletni pracownik Instytutu Badań Jądrowych, przekształconego później w Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Zdzisław Szymański (ur. 2 lutego 1926 w Czarnem k. Włocławka, zm. 5 września 1999 w Krzyżach nad Jeziorem Nidzkim) – polski fizyk-teoretyk, nazywany ojcem polskiej szkoły teoretycznej fizyki jądrowej, badacz wpływu nadprzewodnikowych korelacji par nukleonów na deformacje jąder atomowych, hipotetycznych jąder superciężkich i właściwości jąder w stanach o wysokim momencie pędu; był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej oraz pracownikiem Instytutu Fizyki PAN, Instytutu Badań Jądrowych i Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana.

  Sławomir Wronka – polski aktor dziecięcy, fizyk, doktor, były pracownik naukowy Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, starszy specjalista Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Tadeusz Adam Kozłowski (ur. 1939, zm. 17 maja 2013) – polski fizyk eksperymentator, specjalista w zakresie fizyki jądrowej, adiunkt w Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, a także pracownik naukowy Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, w Rosji, Instytutu Fizyki Jądrowej (PSI) w Villigen w Szwajcarii. Wieloletni wykładowca na uniwersytetach i politechnikach w Szwajcarii, Holandii i USA. Autor i współautor licznych publikacji w prasie specjalistycznej.

  Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczęło swoją działalność w 1972 roku jako Sekcja Wydawnicza Filii Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1997 Filia Uniwersytetu Warszawskiego uzyskała samodzielność i powstał Uniwersytet w Białymstoku. Oferta wydawnicza została wówczas rozszerzona o podręczniki akademickie, czasopisma naukowe oraz prace zbiorowe i materiały z konferencji odbywających się w nowo powstałych wydziałach, katedrach i instytutach. Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana – instytut naukowy istniejący w latach 1982 - 2011 zajmujący się badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i fizyka jądrowa, fizyka plazmy gorącej, itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją odpowiednich urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym zwłaszcza medycyny. Po włączeniu w jego skład Instytutu Energii Atomowej POLATOM nadano mu nazwę Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

  Włodzimierz Kołos (ur. 6 września 1928 w Pińsku, zm. 3 czerwca 1996 w Warszawie) – polski fizyk i chemik, jeden z twórców współczesnej chemii kwantowej, najbardziej znany z pionierskich prac w dziedzinie bardzo dokładnych obliczeń struktury elektronowej małych cząsteczek. Profesor, kierownik grup badawczych Instytutu Badań Jądrowych (1961-1966) oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1965-1996). Upamiętniony medalem Kołosa przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Uniwersytet Warszawski.

  Instytut Energii Atomowej POLATOM – instytut badawczy działający w latach 1982 – 2011 znajdujący się w ośrodku badawczym w Otwocku-Świerku. Od 2011 działa w nowej formie organizacyjnej jako część Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

  Grzegorz Jacek Wrochna (ur. 13 marca 1962 w Radomiu) – polski fizyk, prof. dr hab., dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Konferencja internetowa jest wykorzystywana do odbycia spotkania, przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. W przypadku konferencji internetowej każdy uczestnik siedzi przed swoim własnym komputerem i ma kontakt z innymi uczestnikami przez internet. Wzięcie udziału w konferencji jest możliwe, jeśli uczestnicy na swoich komputerach mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Może to być także aplikacja sieciowa, gdzie uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w spotkaniu po naciśnięciu linku rozprowadzanego pocztą e-mail (zaproszenie na spotkanie).

  Albertyna Ewa Szczudłowska-Dembska (ur. 9 grudnia 1934, zm. 17 września 2013) – polski egiptolog, prof. dr hab., specjalistka w zakresie dziejów i kultury Starożytnego Wschodu, wieloletni kierownik Zakładu Egiptologii Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Instytutu Historii Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu Białostockiego, w latach 1987-1997 członek Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN oraz w latach 1962-1972 Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego.

  Dodano: 30.08.2010. 11:35  


  Najnowsze