• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawa/ Debata o podziałach społecznych otworzyła Festiwal Nauki

  17.09.2011. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Podziały wśród społeczeństwa zaczęły się wraz z początkiem istnienia państwa polskiego - powiedział w piątek prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego podczas debaty inaugurującej XV Festiwal Nauki w Warszawie. Według niego, podziały są zjawiskiem pozytywnym.

  Dyskusja pt. ,,Dwie Polski. A może więcej" była pierwszym wydarzeniem rozpoczynającego się w piątek XV Festiwalu Nauki w Warszawie. Festiwal potrwa do niedzieli 25 września.

  Jak przypomniał prowadzący spotkanie Jacek Żakowski, piątkowy sondaż TNS OBOP wskazuje, że dwie największe polskie partie polityczne mają po 18 i 17 proc. zdeklarowanych wyborców, a ,,60 proc. społeczeństwa jest pośrodku i nie wie co ma ze sobą zrobić". ,,Kiedy to się zaczęło?" - pytał o społeczne i polityczne podziały Żakowski.

  ,,To zaczęło się od początków istnienia naszego państwa. Już kiedy powstawało składało się z wielu tworów niekiedy sobie niechętnych, a czasem wrogich i różniących się pod każdym względem. Podziały istniały od zawsze" - powiedział prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem historyka, podziały te dotyczyły wszystkich dziedzin życia: języka, obyczajów, wierzeń.

  W ocenie prof. Janusza Tazbira z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, podziały w polskim społeczeństwie zarysowały się dopiero od momentu rozbiorów. ,,Wtedy tworzy się pięć czy sześć ośrodków: trzy zabory; kresy zachodnie obejmujące ziemie, które nie wchodziły w skład państwa polskiego; kresy wschodnie i wreszcie polonia rozproszona po całym świecie" - powiedział prof. Tazbir.

  ,,Czytam publicystykę Wielkiej Emigracji i proszę wierzyć: jak oni się ze sobą kłócili. Adam Mickiewicz napisał zdanie, które jakby pochodziło z XX w.: ulubioną rozrywką polityczną Polaków jest posądzanie wszystkich o zdradę i szpiegostwo" - zacytował prof. Tazbir.

  Jak powiedział, podobne nastroje do obecnych panowały też po pierwszym odzyskaniu niepodległości, kiedy wszyscy myśleli, że rozwiąże ona bieżące problemy.

  Zdaniem prof. Samsonowicza, podziały w społeczeństwie są zjawiskiem pozytywnym. ,,Bez dyskusji nie byłoby demokracji. Bez dyskusji nie dochodzi się też do pozytywnych wyników. Naukowcy wiedzą o tym najlepiej, ale to ma miejsce również w polityce" - powiedział prof. Samsonowicz.

  Dyskusja była jedną z siedmiu debat głównych XV Festiwalu Nauki. Uczestnicy pozostałych debat dowiedzą się np. czy polska agresja w życiu publicznym jest czymś wyjątkowym; dlaczego Maria Skłodowska-Curie była wielką uczoną; jak działa mózg i czego boimy się bardziej: ciemności czy promieniowania. Profesorowie Witold Orłowski i Włodzimierz Siwiński powiedzą, czym jest rynek finansowy, a znani chemicy i fizycy wyjaśnią, na czym polega wyjątkowość grafemu.

  Podczas 10 festiwalowych dni będzie można skorzystać z ponad 600 wykładów, pokazów, debat i wycieczek. W weekend 24 i 25 września warszawskiej imprezie będą towarzyszyły: coroczny Festiwal Nauki w Jabłonnie i organizowany po raz pierwszy Festiwal Nauki w Otwocku.

  Najmłodsi goście podczas Festiwalu Nauki Małego Człowieka, organizowanego przez Sanofi Aventis, dowiedzą się np., z czego zbudowana jest skóra, po co nam rzęsy, dlaczego ruszamy językiem. Specjalnie dla dzieci przygotowano również ,,Piknik Geologiczny" i ,,Artystyczny Mikrokosmos", czyli zajęcia, podczas których mali pasjonaci nauki "zanurzą się w mikrokosmosie dźwięków i barw".

  ,,Kierując dużą instytucją naukową ma się umiarkowane okazje by doznawać pozytywnych wzruszeń. Do takich momentów należy ten Festiwal. W mojej ocenie to największa i najwspanialsza inicjatywa edukacyjna w dzisiejszej Polsce" - powiedział w piątek prezes PAN prof. Michał Kleiber.

  Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, choć z powodu ograniczonej liczby miejsc, na niektóre będą obowiązywały wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje na temat FN oraz pełny program jego tegorocznej edycji znajdują się na stronie internetowej www.festiwalnauki.edu.pl.

  Po raz pierwszy imprezę zorganizowano w 1997 roku i był to pierwszy festiwal nauki w Polsce. Podczas jednego weekendu goście mogli wówczas skorzystać z kilkudziesięciu spotkań. Obecnie program Festiwalu przygotowuje ponad 100 instytucji i ponad 1000 pracowników naukowych, doktorantów i studentów warszawskich instytucji naukowych.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  ekr/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lubelski Festiwal Nauki – największa impreza naukowa w Lublinie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży), prezentację projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych, promocję uczelni i jednostek badawczych oraz integrację lubelskiego środowiska naukowego. Festiwal ma także zachęcić do uprawiania i podglądania nauki oraz pracy naukowców, pokazać, że praca naukowca może być ciekawa, a studia mogą pomóc w realizacji marzeń. Dolnośląski Festiwal Nauki, do 2000 Wrocławski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest od 1998 roku, a obecną nazwę ma od 2001. Pierwszy festiwal z 1998 obejmował imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast, tak że XV Festiwal w 2012 trwał 22 dni i oprócz w/w miast odbywa się także w Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Organizatorami są uczelnie dolnośląskie i lokalne jednostki PAN, przy współudziale różnych instytucji kultury i firm. Inicjatorką powstania i głównym koordynatorem Festiwalu w pierwszych latach była prof. Aleksandra Kubicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W edycji w 2011 roku odbyło się przeszło 1200 imprez naukowych, które łącznie odwiedziło ponad 110 tys. osób. Warszawski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Początkowo czas trwania Festiwalu obejmował jeden weekend, edycja która odbyła się w 2011 roku trwała 10 dni (od 16 do 25 września). FN jest współzałożycielem i członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką EUSCEA.

  Komitet Historii Nauki i Techniki PAN powstał w maju 1952 jako element organizacji Wydziału I Polskiej Akademii Nauk. W czasie kilkudziesięcioletniej historii zmieniała się nazwa, struktura i funkcje Komitetu. Początkowo był to Komitet Historii Nauki Polskiej, liczący zaledwie osiem osób, reprezentujących nauki społeczne. Pierwszym przewodniczącym został prof. Bogusław Leśnodorski. Nieco ponad rok później posiadał już 5 sekcji (Historii Nauk Społecznych; Historii Nauk Przyrodniczych; Historii Nauk Technicznych i Techniki; Podsekcję Historii Nauk Medycznych; Podsekcję Historii Urbanistyki i Architektury), stanowił organizację międzywydziałową, usytuowaną przy Prezydium PAN i skupiał przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. W 1956, podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Historii Nauki (FlorencjaMediolan), Komitet Historii Nauki PAN został członkiem Międzynarodowej Unii Historii i Filozofii Nauki/Oddział Historii Nauki i Techniki (International Union of History and Philosophy of Science/Division of History of Science and Technology). Nauki społeczne - nauki badające strukturę i funkcje dziejów społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju. Obok nauk przyrodniczych i nauk humanistycznych zaliczają się do nauk empirycznych. Nauki społeczne odróżniają się od nauk humanistycznych naukowymi metodami poznania oraz tym, że stosują ścisłe kryteria.

  Historia doktryn politycznych i prawnych – nauka humanistyczna i społeczna, jedna z najmłodszych dyscyplin prawoznawstwa. Zajmuje się rekonstrukcją historii myśli politycznej oraz prawnej, Jest to historia poglądów na strukturę polityczną społeczeństwa oraz na obowiązujące w społeczeństwie prawo. Po 1956 roku stała się odrębnym przedmiotem w dydaktyce uniwersyteckiej. Nagroda im. Profesora Hugona Steinhausa - nagroda naukowa przyznawana corocznie od 1995 przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki i Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk za upowszechnianie i popularyzację nauki. Celem nagrody jest nagradzanie najlepszych popularyzatorów nauki a także przekonanie społeczeństwa, że nauka jest ważna i potrzebna a jej zagadnienia mogą być w sposób przystępny i fascynujący przedstawiane osobom niemającym profesjonalnego przygotowania.

  Nauki o bezpieczeństwie – jedna z dyscyplin naukowych wchodzących w skład obszaru nauk społecznych i dziedziny nauk społecznych, utworzona uchwałą Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia 28 stycznia 2011 r. zmieniającą uchwałę w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. 2011 nr 14 poz. 149). Karolina Targosz (ur. 22 września 1938 w Krakowie) - historyk, historyk nauki. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego - mgr historii (1961), mgr historii sztuki (1962), dr nauk humanistycznych w zakresie historii kultury (1965), od 1962 pracownik naukowy w Zakładzie, obecnym Instytucie Historii Nauki PAN – dr habilitowany z zakresu historii nauki, prof. nadzwyczajny (1988), prof. PAN (1997), długoletni członek Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN i Komisji Historii Nauki PAU.

  Bezpieczeństwo ekonomiczne – pojęcie odnoszące się do terminu bezpieczeństwo, zawężone jednak do ekonomicznych podstaw funkcjonowania państwa. Termin ten wiąże się z dyscypliną naukową, ekonomią, nauki o polityce oraz nauki o bezpieczeństwie i w zależności od poglądów badacza nadawana jest mu określona definicja. Kryterium podziału w tej materii jest rodzaj poglądu na dominującą w przestrzeni wizję modelu funkcjonowania gospodarki narodowej i społeczeństwa oraz rzeczywistości międzynarodowej, jaki reprezentuje dany badacz.

  Antropologia (gr. άνθρωπος anthropos – człowiek, λόγος logos – nauka) – interdyscyplinarna dziedzina nauki na pograniczu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie w kontekstach historycznej zmienności, różnorodności, etniczności, struktur władzy czy płci kulturowej (gender). Ma dwa podstawowe nurty:

  Dodano: 17.09.2011. 09:04  


  Najnowsze