• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawa zapomniana - wystawa na Politechnice Warszawskiej

  19.05.2010. 11:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 50 fotografii ukazujących zmiany w architekturze, klimacie i stylu życia Warszawy - od XIX w. do lat 70. XX w. - można obejrzeć na wystawie w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej i na ogrodzeniu uczelni od strony ul. Nowowiejskiej.

  Ekspozycję "Warszawa zapomniana" zorganizowała Biblioteka Główna PW. Fotografie, wykonane m.in. przez Czesława Olszewskiego, Leonarda Jabrzemskiego, Teodora Hermańczyka, Marii Kietlińskiej, Andrzeja Gąsewicza, uzupełniają krótkie teksty, dopełniające wątki tematyczne każdej planszy.

  Jak przypomina rzecznik PW Ewa Chybińska, biblioteka często sięga do swoich różnorodnych, także historycznych zbiorów i w ciekawej formie prezentuje je publicznie.

  Wystawę można oglądać do 18 czerwca. KOL

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  MAK - pakiet programów komputerowych służących do automatyzacji procesów bibliotecznych, a w szczególności do katalogowania zbiorów, stworzony przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, dystrybuowany w latach 1990–2012. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy jest samorządową instytucją kultury, zajmującą się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych, informującą o swoich i obcych materiałach bibliotecznych. Siedziba biblioteki mieści się w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawa i działa na podstawie statutu, nadanego jej przez Radę m.st. Warszawy. Biblioteka, oprócz dziewięciu wypożyczalni książek dla dorosłych i dla dzieci, składa się z mediateki ("Przystanek książka"), Czytelni Naukowej oraz Wypożyczalni Książek Naukowych. Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej - biblioteka uczelniana Politechniki Śląskiej, gromadząca literaturę naukowo-techniczną związaną z obecnymi na uczelni dyscyplinami naukowymi.

  Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej – drugi pod względem wielkości wydział Politechniki Warszawskiej. Początki historii wydziału sięgają "Katedry Elektrotechnicznej" utworzonej w 1898 roku na Wydziale Mechanicznym. Dawne nazwy: "Wydział Budowy Maszyn i Elektrotechniczny" (od 1915 do 1921), "Wydział Elektrotechniczny" (do 1924), "Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej" do chwili obecnej. Mieści się w kilku gmachach znajdujących się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. Władze wydziału oraz dziekanat mieszczą się w Gmachu Głównym przy placu Politechniki 1. Z tego wydziału w 1966 wyłonił się późniejszy Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Biblioteka Politechniki Łódzkiej – biblioteka uczelniana Politechniki Łódzkiej, gromadząca literaturę naukowo-techniczną z dziedzin reprezentowanych na tej uczelni.

  Barwa szara - barwa uzyskana przez połączenie barw dopełniających. Niekiedy błędnie nazywana szarość. Taki kolor można uzyskać poprzez zmieszanie bieli i czerni. W psychologii szarość symbolizuje smutek, uczucie pustki, nudę i depresję. Dla niektórych szarość to brak koloru. Muzeum Politchniki Warszawskiej - muzeum akademickie w Warszawie zajmujące się historią Politechniki Warszawskiej, gromadzące wykorzystywaną na uczelni aparaturę naukową i badawczą oraz dokumenty, fotografie i pocztówki. Najstarszymi obiektami są oryginalne dokumenty z podpisami Stanisława Staszica i Juliana Ursyna Niemcewicza.

  Muzeum Kolejnictwa w Warszawie mieści się w budynku byłego Dworca PKP Warszawa Główna Osobowa, nieopodal stacji PKP Warszawa Ochota. Do zwiedzania oferuje ekspozycje stałe (historyczne) i czasowe, dużą ekspozycję modeli kolejowych w salach wystawowych oraz wystawę zabytkowego taboru normalnotorowego na wydzielonych torach w skansenie. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej - biblioteka Politechniki Częstochowskiej założona 2 maja 1950 roku.

  Mazowiecki Festiwal Chórów Akademickich "Vivat Academia" - festiwal muzyczny organizowany co dwa lata od 2007 r. przez Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej. Odbywa się w Małej Auli Politechniki Warszawskiej.

  Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – międzywydziałowa jednostka prowadzącą działalność usługową, dydaktyczną i naukową. Służy także całemu środowisku naukowemu Krakowa i Małopolski. Jest to trzecia co do wielkości biblioteka akademicka Krakowa i druga co do wielkości biblioteka ekonomiczna w Polsce. Zakres tematyczny zbiorów odpowiada profilowi wydziałów Uczelni i obejmuje: nauki ekonomiczne, finanse, zarządzanie, towaroznawstwo oraz nauki społeczne i humanistyczne, a także niektóre nauki techniczne i informatykę.

  Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje. Karol Juliusz Drac (ur. 28 stycznia 1875 w Warszawie, zm. 26 kwietnia 1906 tamże) – polski wynalazca, konstruktor i badacz w dziedzinie fotografii barwnej (zajmował się zjawiskiem rozszczepienia światła i barwami dopełniającymi).

  Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera – konkurs plastyczny organizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Prace biorące udział w konkursie muszą być wykonane w technikach wypukłodruku. Jury przyznaje trzy nagrody regulaminowe, wyróżnienia oraz nagrody specjalne. Po przeglądzie ekslibrisy zostają włączone do zbiorów Biblioteki Śląskiej. Każdej edycji towarzyszy wystawa pokonkursowa (trzecia w 2001, czwarta – 2004, piąta – 2007). Barwy dopełniające - pary barw, które połączone ze sobą w równych proporcjach dają (w zależności od metody łączenia) - czerń, biel lub szarość. Barwy dopełniające to pary barw dopełniające się do achromatyczności. Najczęściej są przedstawiane jako barwy leżące naprzeciwko siebie w kole barw.

  Dodano: 19.05.2010. 11:18  


  Najnowsze