• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty dla odkrywców planet w Zielonej Górze

  24.11.2011. 14:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Studenci z koła naukowego wydziału astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego zachęcają do udziału w poszukiwaniu nowych planet. W najbliższy piątek organizują warsztaty pod hasłem ,,Odkrywcy Planet" - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Sapeńko. 

  Dzięki projektowi każdy użytkownik globalnej sieci może wziąć udział w poszukiwaniu ,,drugiej Ziemi".

  W "Odkrywcach planet", bo taki tytuł będzie nosił projekt w Polsce, na ekrany komputerów należących do pasjonatów nauki trafiają dane pochodzące z kosmicznego teleskopu Kepler, którego zadaniem jest odkrywanie planet pozasłonecznych. Liczba informacji pochodząca z tego orbitalnego obserwatorium jest tak duża, że astronomowie zdecydowali się poprosić o pomoc w ich analizie internautów, w tym uczniów i nauczycieli.

  Dzięki polskiej wersji językowej od najbliższego piątku internauci z naszego kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do "Odkrywców planet", co powinno umożliwić szerokie wykorzystanie tego projektu w szkołach.

  Rozwój astronomicznych projektów internetowych sprawił, że odkrywanie planet pozasłonecznych przestało być domeną jedynie zawodowych astronomów. Dziś każdy może stać się odkrywcą planet. Dotychczas odkryto już ponad 700 planet poza naszym Układem Słonecznym. Jest to w dużej mierze zasługa polskich astronomów. W Polsce przodujący w tym obszarze badań jest realizowany na Uniwersytecie Warszawskim projekt OGLE.

  Warsztaty odbędą się 25 listopada o godz. 17.00 w budynku wydziału fizyki i astronomii UZ przy ul. Szafrana. Organizatorzy szczególnie liczą na gimnazjalistów i licealistów. Proszą, w miarę możliwości, o zabranie własnych laptopów.

  PAP - Nauka w Polsce

  mmd/ hes/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) — planowany teleskop kosmiczny agencji NASA, zaprojektowany w celu wyszukiwania planet pozasłonecznych metodą tranzytu. Należy do Programu Explorer, jest następcą teleskopu Kepler. Projekt realizowany przez Massachusetts Institute of Technology przy wsparciu finansowym od Google. TESS jest jednym z projektów, obok NICER, wyselekcjonowanych spośród 22 propozycji projektowych zgłoszonych do realizacji w 2011 roku. Realizacja projektu została ustalona na rok 2017. Terrestrial Planet Finder – anulowany projekt urządzenia zdolnego do wykrywania planet pozasłonecznych wielkością zbliżonych do Ziemi. Planet in Peril - dwuczęściowy, czterogodzinny dokument, który miał premierę na antenie CNN 23 października 2007 roku. 2 i 3 grudnia wyemitowany został w formie specjalnej prezentacji na Animal Planet oraz Animal Planet HD.

  Egzoksiężyc – naturalny satelita orbitujący wokół planety pozasłonecznej lub innego podobnego obiektu nieznajdującego się w Układzie Słonecznym. Dotychczas (grudzień 2013) odkryto prawdopodobnie jeden egzoksiężyc dzięki metodzie soczewkowania grawitacyjnego, oznaczony jako MOA-2011-BLG-262, ale, biorąc pod uwagę istnienie licznych księżyców w naszym układzie planetarnym, wnioskuje się, że najprawdopodobniej istnieją one także wokół wielu innych planet pozasłonecznych. Większość dotychczas odkrytych planet pozasłonecznych należy do typu gazowych olbrzymów, które w Układzie Słonecznym mają liczne naturalne satelity (zobacz listy naturalnych satelitów Jowisza i Saturna). HIP 5158 b – jedna z dwóch planet pozasłonecznych orbitujących wokół gwiazdy HIP 5158 w gwiazdozbiorze Wieloryba. Została odkryta w 2009 roku metodą polegającą na mierzeniu zmienności prędkości radialnych.

  PH1 (Kepler-64b) – planeta pozasłoneczna odkryta w 2012 należąca do planet okołopodwójnych, znajdująca się w poczwórnym układzie gwiazdowym. Planeta okrąża gwiazdę podwójną Kepler-64, która jest powiązana grawitacyjnie z drugim układem podwójnym znajdującym się w odległości około 1000 j.a. Jest to pierwsza potwierdzona planeta odkryta w ramach programu obywatelskiego Planet Hunters należącego do Zooniverse, a zarazem jedna z kilkunastu znanych planet okołopodwójnych i pierwsza egzoplaneta w systemie poczwórnym. The Hunt for Exomoons with Kepler (HEK) – projekt naukowy mający na celu poszukiwanie egzoksiężyców (księżyców planet pozasłonecznych). Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie badawcze.

  Animal Planet – Niepojęty świat zwierząt – seria książek popularno-naukowych o tematyce przyrodniczej. Produkcją zajął się przyrodniczy kanał telewizyjny Animal Planet, od którego książki te zawdzięczają pierwszy człon swojej nazwy. Egzoksiężyc – naturalny satelita orbitujący wokół planety pozasłonecznej lub innego podobnego obiektu nieznajdującego się w Układzie Słonecznym. Dotychczas (2012) nie odkryto jeszcze egzoksiężyców, ale, biorąc pod uwagę istnienie licznych księżyców w naszym układzie planetarnym, wnioskuje się, że najprawdopodobniej istnieją one także wokół niektórych planet pozasłonecznych. Większość dotychczas odkrytych planet pozasłonecznych należy do typu gazowych olbrzymów, które w Układzie Słonecznym mają liczne naturalne satelity (zobacz listy naturalnych satelitów Jowisza i Saturna).

  Small Planet Airlines - linia czarterowa założona w 2007 roku. Główna baza operacyjna Small Planet Airlines Sp. z o.o. znajduje się na lotnisku Chopina w Warszawie, z kolei bazą litewskiej spółki Small Planet Airlines UAB jest Vilnius Airport. Dodatkowe bazy znajdują się we Włoszech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

  HD 102117 b – planeta orbitująca wokół gwiazdy HD 102117. Została odkryta w 2004 roku metodą pomiarów zmian prędkości radialnej. Jest małym gazowym olbrzymem, o masie poniżej 1/5 masy Jowisza. W chwili odkrycia była jedną z najmniejszych znanych planet pozasłonecznych.

  Planet in Peril: Battle Lines - kontunuacja filmu dokumentalnego Planet in Peril, która miała premierę 11 grudnia 2008 roku na antenie CNN. PlanetQuest – projekt w fazie zamkniętych testów α; ma na celu poszukiwanie planet pozasłonecznych na podstawie obserwacji z obserwatoriów optycznych.

  Wybryki ewolucji (oryg. Mutant Planet 2010-2011) – program dokumentalny, pokazujący ewolucję zwierząt, emitowany na Animal Planet. Lektorem w polskiej wersji był Łukasz Jakubowski. HARPS – skrót od angielskiego High Accuracy Radial velocity Planet Searcher, czyli bardzo dokładny poszukiwacz planet pozasłonecznych metodą prędkości radialnej, z dokładnością pomiarów do 1 m/s. Jest to spektrometr zainstalowany na 3,6-metrowym teleskopie w obserwatorium La Silla należącym do ESO. Prędkość radialną mierzy poprzez analizę widma gwiazd.

  Lightflow jest debiutem polskiej grupy Aural Planet; płyta została nagrana bez Radosława Kochmana, który wówczas nie należał do AP. Materiał na płytę powstawał przez ponad pół roku. Muzycy podzielili płytę na dwie części: Plunging (utwory 1-6) oraz Emerging (utwory 7-10): Fast Infrared Exoplanet Spectroscopy Survey Explorer (FINESSE) – kosmiczne obserwatorium proponowane przez NASA w ramach programu Explorer, którego zadaniem byłoby badanie składu atmosfer znanych planet pozasłonecznych. Głównym urządzeniem badawczym FINESSE miał być spektrometr podczerwieni działający na długości fal od 0,7 do 5 mikrometrów i pozwalający na wykrywanie w atmosferach planet pozasłonecznych między innymi takich związków chemicznych jak woda, metan, dwutlenek węgla i tlenek węgla. Ze spektrometrem miał współpracować teleskop o aperturze 76 cm.

  GeoPlanet (Centrum Badań Ziemi i Planet) – konsorcjum naukowe powołane w celu integracji badań związanych z Ziemią prowadzonych na terenie Polski. Dalsza tematyka działań ma dotyczyć również innych planet. W skład konsorcjum wchodzą cztery instytutów Polskiej Akademii Nauk Planetologia (nauki planetarne) – interdyscyplinarna dziedzina nauki, wywodząca się z astronomii, zajmująca się badaniem budowy i ewolucji planet, księżyców, oraz mniejszych ciał niebieskich, a także procesów na nich zachodzących. Dzięki rozwojowi badań kosmosu od II połowy XX wieku, w szczególności misjom automatycznych sond kosmicznych, możliwości badania planet Układu Słonecznego nie ograniczają się już do samych obserwacji astronomicznych. Coraz częściej w badaniach planetologicznych wykorzystywane są metody geofizyczne i geologiczne.

  Jereffy Scott Corwin (ur. 11 lipca 1967, w Norwell, Massachusetts, USA) - amerykański przyrodnik i ekolog, gospodarz znanych programów Animal Planet i Animal Planet HD: Na szlaku z Jeffem Corwinem, Wyprawy Corwina i Dzika natura z Jeffem Corwinem. Jest żonaty z Natashą Soultanovą.

  Dodano: 24.11.2011. 14:47  


  Najnowsze