• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty 'DNA - Encyklopedia Życia' - od piątku

  30.03.2009. 15:18
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Już w najbliższy piątek 3 kwietnia rozpoczynają się Warsztaty "DNA " Encyklopedia Życia". Jednocześnie w pięciu miastach " w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu " będzie można zapoznać się zarówno z historią biotechnologii, jak i z jej najnowszymi osiągnięciami i wciąż prowadzonymi w tej dziedzinie badaniami.

  Przez 3 dni trwania imprezy odbędą się otwarte wykłady specjalistów w dziedzinie genetyki, biomedycyny i biologii molekularnej oraz pokazy eksperymentów i doświadczeń prowadzonych w laboratoriach biotechnologicznych.

  W Warszawie Warsztaty otwarte zostaną 3 kwietnia o godzinie 17 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykładem inauguracyjnym prof. Magdaleny Fikus "Od biotechnologii do biologii syntetycznej". Następnie przez cały weekend będzie można w laboratoriach SGGW wziąć udział w licznych demonstracjach i samodzielnie przeprowadzić rozmaite doświadczenia, a także wysłuchać 10 wykładów poświęconych różnym kierunkom badań biotechnologicznych i ich codziennym zastosowaniom.

  We Wrocławiu Warsztaty będą trwały jeden dzień " 4 kwietnia - i na ten czas na Wrocławskim Rynku powstanie "Miasteczko biotechnologiczne" ze stanowiskami prezentującymi różne aspekty biotechnologii, a w Audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego będzie można wysłuchać cyklu 7 wykładów. Organizatorzy przygotowali również pokaz "Biotechnolodzy tańczą".

  W Gdańsku natomiast, również w sobotę 4 kwietnia, na Politechnice Gdańskiej i Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-AMG młodzi biotechnolodzy będą oprowadzać uczestników Warsztatów po laboratoriach, zaprezentują ciekawe filmy i animacje związane z badaniami ciała człowieka oraz opowiedzą o prowadzonych na tych uczelniach badaniach.

  Równie ciekawie zapowiadają się Warsztaty "DNA " Encyklopedia Życia" w Lublinie. Na piątek i sobotę 3-4 kwietnia cztery lubelskie uczelnie (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny) przygotowały program, który zaspokoi ciekawość nie tylko osób interesujących się tematem, ale przede wszystkim w przystępny i jasny sposób przybliży zagadnienia biotechnologii tym, którzy zetkną się z tą dziedziną po raz pierwszy. W programie: szereg wykładów poświęconych najciekawszym zastosowaniom biotechnologii, pokazy metod badawczych, jakimi posługuje się współczesna nauka, eksperymenty z aktywnym udziałem uczestników oraz debata na temat zapłodnienia in vitro.

  W Poznaniu z kolei, 3 kwietnia w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, będzie można odwiedzić liczne stanowiska, pokazujące między innymi rośliny z probówki, zasadę zapłodnienia in vitro oraz techniki laboratoryjne stosowane w badaniach biotechnologicznych, a w sobotę 4 kwietnia uczestnicy Warsztatów będą mogli zwiedzić Wielkopolskie Centrum Onkologii.

  Szczegółowy program w każdym mieście można znaleźć na stronie internetowej Warsztatów http://dna.sggw.pl. Wstęp na wszystkie części imprezy jest bezpłatny.

  Joanna Szlichcińska

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – został założony staraniami trójmiejskiego środowiska akademickiego. Założycielami wydziału byli m.in.: Karol Taylor, Wacław Szybalski, Anna Podhajska oraz Wiesław Makarewicz. Wydział mieści się w budynku gdańskiej, poniemieckiej Victoriaschule oraz w nowo wybudowanym Instytucie Biotechnologii przy ulicy Kładki 24. Jacek Józef Otlewski (ur. 1956 r.) – polski biolog, specjalizujący się w chemii biofizycznej i enzymologii, nauczyciel akademicki, pierwszy dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2006-2012.

  Krzysztof Jajuga (ur. 11 kwietnia 1956 we Wrocławiu) – profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół finansów oraz statystyki i ekonometrii. Johann Friedrich Ludwig Wachler (ur. 15 kwietnia 1767 w Gocie, zm. 4 kwietnia 1838 we Wrocławiu) – niemiecki historyk literatury; nauczyciel i wykładowca akademicki związany z uniwersytetami w Getyndze, Rinteln, Herford i Wrocławiu.

  Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego (WB UWr) – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 2006 roku w wyniku podziału Wydziału Nauk Przyrodniczych na trzy mniejsze jednostki organizacyjne i poprzez przekształcenie Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk biologicznych na studiach stacjonarnych.

  Marcin Ziemowit Łukaszewicz (ur. 1966 r. w Wrocławiu) - polski biolog, specjalizujący się w biologii molekularnej, biotechnologii; nauczyciel akademicki, związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej powstał 1 stycznia 1952 roku, kiedy Wydział Matematyczno-Przyrodniczy podzielił się na dwa Wydziały: Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii i Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. Przestał istnieć 1 października 2011 roku, kiedy to został podzielony na 2 nowe wydziały: Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.

  Jerzy Marian Kita (ur. 19 kwietnia 1931 w Rączkach) – polski lekarz weterynarii, emerytowany profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalista chorób zakaźnych zwierząt, wykładowca Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu, były dziekan warszawskiego wydziału oraz oraz kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych na tymże wydziale, były członek zarządu i prezes Zarządu Głownego(1998-2000)Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, kierownik podyplomowych studiów specjalizacyjnych Epizootiologia i Administracja Weterynaryjna na wrocławskim wydziale.

  Uniwersytet Dzieci - Fundacja non-profit powstała w 2007 roku w Krakowie, gdzie mieści się też główna siedziba. Ponadto istnieją trzy oddziały fundacji: w Olsztynie, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Uniwersytet Dzieci jest pierwszym uniwersytetem dziecięcym w Polsce. Zajęcia w formie warsztatów i wykładów prowadzone są dla dzieci w wieku 6-14 lat. Liczba studentów szacowana jest na około 6000 osób. Uniwersytet Dzieci prowadzi współpracę z naukowcami m.in. z takich ośrodków jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Europejska.

  Janusz Krzymiński (ur. 29 kwietnia 1932 w Inowrocławiu) - polski poeta, autor audycji radiowych oraz scenarzysta filmowy. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował jako poeta na łamach Polskiego Radia w 1955 roku. Mieszka w Szczecinie od 1947 r., gdzie egzaminem maturalnym w 1952 r. ukończył II LO („Pobożniak”). Studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Szczecinie i historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 11 kwietnia 2011 roku jest sekretarzem oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie. Leon Redner (13 września 1828 w Nowem - 1 kwietnia 1898 w Pelplinie), duchowny katolicki, biskup chełmiński. Ukończył gimnazjum w Chełmnie, następnie studiował na wydziale teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. 17 kwietnia 1853 w Pelplinie przyjął święcenia kapłańskie, pracował następnie jako wykładowca w gimnazjum chojnickim. Był proboszczem w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, redagował "Katholisches Wochenblatt" (Tygodnik Katolicki). W 1862 uzyskał tytuł doktora teologii.

  Zdzisław Żygulski (senior) (ur. 4 kwietnia 1888 w Przemyślu, zm. 22 października 1975 w Łodzi) – polski filolog, germanista, historyk literatury niemieckiej, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Ojciec Zdzisława Żygulskiego (juniora).

  Dodano: 30.03.2009. 15:18  


  Najnowsze