• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty ESA nt. propagacji fal radiowych, Noordwijk, Holandia

  04.11.2011. 10:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2011 r. w Noordwijk, Holandia, odbędą się warsztaty Europejskiej Agencji Kosmicznej nt. propagacji fal radiowych.

  Propagacja radiowa to badanie zachowania fal radiowych w czasie transmisji z jednego punktu do drugiego na Ziemi lub w różnych częściach atmosfery. Na propagację oddziałują zmiany w parze wodnej w troposferze oraz jonizacja w górnej warstwie atmosfery. Poznanie skutków zmiennych warunków ma wiele praktycznych zastosowań, od przydzielania częstotliwości międzynarodowej radiofonii krótkofalowej, poprzez projektowanie niezawodnych systemów telefonii komórkowej, po zarządzanie nawigacją radiową i obsługę systemów radarowych.

  Warsztaty zaoferują forum dla najnowszych prac badawczo-rozwojowych nad modelowaniem atmosferycznych kanałów radiowych i satelitarnych systemów komunikacyjnych o stałych terminalach, satelitarnych systemów nawigacyjnych, łączy danych między satelitą a stacją naziemną na potrzeby systemów obserwacji Ziemi i eksploracji kosmosu oraz eksperymentów radiologicznych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Sakura – japoński eksperymentalny satelita telekomunikacyjny. Służył do badań transmisji rozmów telefonicznych i telewizyjnych na częstotliwościach 2,1, 2,3, 4, 6, 20 i 30 GHz. Dotyczyły one wyznaczania charakterystyk przyrządów i urządzeń, badania sygnałów transmisji, propagacji, działania systemów naziemnych i samego statku. W lutym 1979 przeprowadzono eksperymenty wspólnie z satelitą ECS. Fala troposferyczna – fala elektromagnetyczna, której droga propagacji przebiega w najniższej warstwie atmosfery, czyli troposferze. Propagacja takich fal w znacznym stopniu uzależniona jest od warunków meteorologicznych. Wpływ ich objawia się w postaci tłumienia energii fali przez mgły i opady atmosferyczne oraz w postaci załamania się fal. Explorer 6 – mały amerykański satelita naukowy z serii Explorer. Badał galaktyczne promienie kosmiczne, magnetyzm Ziemi, propagację fal radiowych w górnych warstwach atmosfery i ilość mikrometeoroidów. Testował również urządzenie do fotografowania pokrywy chmur.

  TomTom – holenderski producent samochodowych systemów nawigacyjnych, w tym zarówno urządzeń indywidualnych jak i dla telefonów komórkowych. Jest wiodącym producentem systemów nawigacyjnych w Europie. System obsługi klienta znajduje się w Amsterdamie, w Holandii. Tele Atlas - holenderska firma założona w 1984 roku, która dostarcza mapy cyfrowe do nawigacji oraz innych usług opartych na lokalizacji, w tym dla systemów osobistych i samochodowych systemów nawigacji. Również jest używana w mapach telefonii komórkowej i internetu. 30 lipca 2008, firma stała się własnością innej firmy produkującej nawigację samochodową - firmy TomTom.

  Traktat ABM (ABM Treaty, Anti-Ballistic Missile Treaty) traktat między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim o nieograniczonym czasowo ograniczeniu rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych (ABM – ‘’Antiballistic Missile’’). Jak wynika z art. I traktatu, jego celem było „ograniczenie systemów antybalistycznych każdej ze stron traktatu (ZSRR i USA) i zapobieżenie rozmieszczeniu przez którakolwiek ze stron systemów ABM na jego terytorium”. Jakkolwiek układ dopuszczał pewne ograniczone rozmieszczenie systemów antybalistycznych, jednakże zapobiegał utworzeniu systemów narodowych, w efekcie czego zapewniał nieskrępowaną możliwość balistycznego ataku jądrowego przez każdą ze stron. Traktat ograniczał możliwość rozmieszczenia systemów antybalistycznych jedynie do określonej w nim liczby rakietowych systemów lądowych oraz umieszczonych na Ziemi systemów radarowych. Zarządzanie przez zaufanie (zarządzanie zaufaniem, ang. trust management, management by trust, management through trust) - zbiór działań kreowania systemów i metod, które pozwalają uzależnionym jednostkom dokonywać ocen i decyzji odnoszących się do niezawodności potencjalnych operacji zawierających ryzyko, a także umożliwiających ich uczestnikom i właścicielom systemów wzrost i stosowne reprezentowanie wiarygodności własnej oraz ich systemów.

  Long Term Evolution (LTE) – standard bezprzewodowego przesyłu danych będący następcą systemów trzeciej generacji, rozwijany przez konsorcjum 3GPP. Głównymi celami nowego standardu jest zwiększenie możliwości telefonii komórkowej poprzez zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności spektralnej łączy radiowych, zmniejszenie kosztów transmisji danych, uproszczenie architektury. Propagacja fal radiowych – rozprzestrzenianie się fal radiowych zależne zarówno od właściwości samych fal (np. częstotliwości, polaryzacji), jak i warunków panujących w środowisku, w którym fale te się rozchodzą.


  LOFTI 2A (ang. Low Frequency Trans Ionospheric Satellite) – amerykański wojskowy satelita naukowy, który miał prowadzić badania związane z propagacją fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości w jonosferze. Następca statku LOFTI 1. Pracował niespełna 33 dni.

  Fala przyziemna – fala elektromagnetyczna, która rozchodzi się w powietrzu przy granicy powietrze-ziemia. Fala rozchodzi się częściowo w ziemi lub wywołuje zjawiska elektromagnetyczne w ziemi wpływające na rozchodzenie się fali. Propagacja takiej fali zależy przede wszystkim od parametrów przypowierzchniowych warstw ziemi, między innymi od struktury gleby, wilgotności, temperatury i przede wszystkim od częstotliwości fali elektromagnetycznej. Grubość warstwy ziemi, jaka bierze udział w procesie propagacji, jest tym większa, im mniejsza jest częstotliwość fali.

  Echo 2 – amerykański pasywny technologiczny satelita telekomunikacyjny mający postać balonu o średnicy 41,1 metrów wykonanego z aluminiowej folii mylarowej. Następca satelity Echo 1. Służył do testów łącznościowych (badania propagacji, technik komunikacyjnych, technik śledzenia) i geodezyjnych. LOFTI 1 (ang. Low Frequency Trans Ionospheric Satellite) – amerykański wojskowy satelita naukowy, który miał prowadzić badania związane z propagacją fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości w jonosferze. Misja zakończyła się częściowym sukcesem, ponieważ LOFTI 1 nie oddzielił się od satelity Transit 3B, do którego był przymocowany. Oba statki nie odłączyły się też od ostatniego członu rakiety. Otrzymały przez to orbitę eliptyczną, co skróciło ich żywotność do 37 dni.

  Automatyczne zestawianie połączenia (ang. Automatic Link Establishment lub ALE) – ogólnoświatowy standard de facto służący do cyfrowego inicjowania i podtrzymywania połączeń radiokomunikacji krótkofalowej. Jego celem jest dostarczenie szybkiej i niezawodnej metody zestawiania połączeń między transceiverami krótkofalowymi, podczas stale zmieniających się warunków propagacji jonosferycznej, zakłóceń odbioru oraz współdzielenia widma przez zajęte lub zatłoczone kanały. KF (krótkie fale), (ang. HF – High Frequency) – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 3-30 MHz i długości 10–100 m. Z uwagi na propagację używane zwłaszcza do łączności na duże odległości.

  Dodano: 04.11.2011. 10:26  


  Najnowsze