• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty Europejskiej Agencji Kosmicznej otwarte dla nauczycieli z Polski

  09.12.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeszcze przez kilka dni, do najbliższego poniedziałku nauczyciele z Polski mogą zgłaszać się na warsztaty organizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i ekspertów z "Galileo Teacher Training Programme". Spotkanie odbędzie się w lutym przyszłego roku, w Madrycie.

  Do udziału w warsztatach zaproszeni są nauczyciele przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, uczący młodzież w wieku od 11 do 19 lat i pochodzący z państw członkowskich Agencji lub współpracujących z ESA. Polska kwalifikowana jest obecnie do tej drugiej grupy, choć trwają już negocjacje dotyczące przystąpienia naszego kraju do Agencji.

   

  Podczas czterodniowego spotkania (14-17 lutego 2012 roku) mają zostać zaprezentowane innowacyjne narzędzia pozwalające wykorzystać astronomię do zainteresowania młodych ludzi naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Wśród nich znajdą się programy umożliwiające wykorzystanie podczas lekcji danych naukowych pochodzących z misji ESA czy zdalnie sterowanych teleskopów.

  Zgłoszenie na warsztaty można przesyłać do godz. 9:00, w poniedziałek, 12 grudnia 2011 roku. Formularz rejestracyjny dostępny jest pod adresem http://www.esa.int/SPECIALS/Education/SEMX9GWWVUG_0.html.

  Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ESA ma zapewnić także miejsca noclegowe. Ponadto nauczyciele z Polski mogą wystąpić równie o zwrot kosztów podróży.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Plan dla Europejskich Państw Współpracujących (ang. Plan for European Cooperating State, PECS) − specjalny status europejskiego państwa współpracującego, które ma przygotować się do członkostwa w ESA - przedsiębiorstwa z tych państw mogą brać udział w programach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umożliwia to - obok istniejącej już współpracy naukowej - także kooperację firm państwa z PECS z europejskim przemysłem kosmicznym. ExoMars – planowana wspólna Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos misja badawcza Marsa. Będzie składała się z dwóch misji obejmujących: Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów: Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Double Star – pierwsza wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, której celem było badanie przy użyciu dwóch chińskich satelitów Tan Ce (pol. badacz) magnetosfery Ziemi (w tym jej ogona magnetycznego) oraz wpływu oddziaływania Słońca na naszą planetę. SMART-1 (ang. Small Missions for Advanced Research in Technology 1) – bezzałogowa sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pierwsza księżycowa misja tej agencji. Przeznaczona do testowania nowych technologii, które mają zostać wykorzystane w konstrukcji przyszłych sond kosmicznych. Od listopada 2004 do września 2006 sztuczny satelita Księżyca.

  Włoska Agencja Kosmiczna (wł. Agenzia Spaziale Italiana, ASI) – włoska, państwowa organizacja mająca na celu promocję, koordynowanie i realizację projektów kosmicznych, w których biorą udział Włochy. Założona w 1988, podlega ministerstwu szkolnictwa wyższego i badań naukowych i technologicznych. Jest przedstawicielem Włoch w Europejskiej Agencji kosmicznej. Roczny budżet organizacji wynosi około 900 mln USD. Wspólnotowa Agencja Kontroli Rybołówstwa, (CFCA ang. Community Fisheries Control Agency), jedna z niezależnych agencji Unii Europejskiej, utworzona w 2005 r na mocy rozporządzenia Rady Unii Europejskiej (WE) nr 768/2005 z 26 kwietnia 2005 r. Jej zadaniem jest koordynacja działań w zakresie kontroli i inspekcji połowów w państwach członkowskich, a także nadzór nad skutecznym i jednolitym stosowaniem zasad Wspólnej Polityki Rybołówstwa wszędzie, gdzie prowadzą działalność statki europejskie. Na siedzibę agencji wybrane zostało hiszpańskie miasto Vigo, które należy do najważniejszych portów rybackich w Europie. Obecnie siedzibą agencji jest jeszcze Bruksela.

  MetOp-A (ang. Meteorogical Operation A) – międzynarodowy satelita meteorologiczny. Pierwszy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej wystrzelony na orbitę polarną. Służy zbieraniu danych potrzebnych do prognozowania pogody oraz monitoruje klimat. Wraz z dwoma innymi satelitami serii Metop (Metop-B wystrzelony 17 września 2012 i Metop-C, którego start zaplanowano na 2016 rok), tworzy międzynarodową sieć satelitów pogodowych służących agencji EUMETSAT i NOAA. Jest drugim dużym obserwatorium Ziemi, po satelicie Envisat, zbudowanym przez ESA. Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) – planowana sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mająca dotrzeć do układu Jowisza, w celu przebadania trzech jego księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Sonda ma przeprowadzić poszukiwania płynnej wody znajdującej się pod powierzchnią tych obiektów, pod kątem możliwości występowania na nich życia. Ogłoszenie wyboru misji nastąpiło 2 maja 2012.

  Mars Express – bezzałogowa misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie Marsa. W jej skład wchodził orbiter Mars Express Orbiter (MEO) oraz lądownik Beagle 2. To pierwsza misja na Marsa tej agencji.

  Duża przerwa (ang. Teachers) – amerykański serial telewizyjny, który był nadawany przez stację NBC. Premiera serialu miała miejsce 28 marca 2006 roku. Ukazało się tylko 6 odcinków. NBC zaprzestało nadawania dnia 2 maja 2006. Serial był luźno oparty na brytyjskiej wersji pt. "Nauczyciele" (Teachers).

  Dodano: 09.12.2011. 00:33  


  Najnowsze