• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty HITECO nt. kolektorów słonecznych do wysokich temperatur, Valladolid, Hiszpania

  11.06.2012. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dnia 14 czerwca 2012 r. w Valladolid odbędą się warsztaty HITECO nt. kolektorów słonecznych do wysokich temperatur.

  Finansowany ze środków unijnych projekt HITECO (Nowa koncepcja kolektorów słonecznych do działania w wysokich temperaturach do zastosowania na potrzeby CSP) ma na celu podniesienie ogólnej wydajności procesu koncentracji energii słonecznej (CSP). Obecne modele nie są w stanie osiągnąć wyższych temperatur bez radykalnego obniżenia wydajności kilku kluczowych komponentów.

  Wydarzenie położy nacisk na wstępne wyniki projektu z udziałem renomowanych ekspertów ze środowiska przemysłowego i naukowego oraz z Komisji Europejskiej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Energetyka słoneczna w Polsce jest nowym sektorem energetyki odnawialnej. Należą do niej dwa sektory: energetyki cieplnej przekształcającej energię słoneczną na ciepło i elektroenergetyki - produkującej energię elektryczną. Na koniec 2012 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych było około 1,2 mln m2 kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW mocy cieplnej (wzrost o 19% w stosunku do 2011 roku). Całkowita zainstalowana moc kolektorów słonecznych stanowi drugie, po ciepłowniach na biomasę źródło odnawialne wytwarzania „zielonego ciepła” w Polsce. W 2012 roku Polska zajęła drugie miejsce w sprzedaży instalacji słonecznych wśród krajów europejskich (w 2011 - czwarte miejsce). Europejskie Słoneczne Dni (ang. European Solar Days) – kampania ekologiczna o charakterze edukacyjnym i informacyjnym realizowana w całej Europie, mająca na celu ochronę środowiska i klimatu dzięki zwiększeniu zastosowania energii słonecznej, przede wszystkim kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. W Polsce akcję koordynuje Instytut Energetyki Odnawialnej z Warszawy, w Europie - European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) z siedzibą w Brukseli. Kampania prowadzona jest równolegle w 20 krajach europejskich. Kampania ma na celu promocję energetyki słonecznej jako źródła odnawialnej energii, lokalnych zielonych miejsc pracy, zrównoważonego rozwoju oraz jako sektora mogącego przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych. Piec hutniczy – rodzaj pieca służący do otrzymywania produktów i półproduktów metalurgicznych. Ponieważ większość procesów metalurgicznych wymaga wysokich temperatur, piece hutnicze są zazwyczaj bardzo dobrze izolowane. Konstrukcja pieca jest zależna od prowadzonego procesu oraz stanu skupienia produktów.

  VELUX - duńska firma z siedzibą w Hørsholm specjalizująca się w produkcji okien do poddaszy, świetlików, kolektorów słonecznych, a także rolet i żaluzji. Właścicielem firmy jest VKR Holding A/S. Valladolid Campo Grande (także Estación del Norte) – stacja kolejowa w Valladolid, w regionie Kastylia i León, w Hiszpanii. Znajdują się tu 3 perony. Dworzec usytuowany jest w pobliżu Plaza Colón i Parku Campo Grande. Stacja obsługuje wszystkie rodzaje połączeń począwszy od regionalnych poprzez dalekobieżne połączenia kolejowe jak i przez stacje przebiega linia wysokich prędkości, w wyniku czego zatrzymują się tu również pociągi AVE.

  Palnik jest urządzeniem technicznym, przeznaczonym do wytwarzania wysokich temperatur poprzez spalanie gazu, względnie innego paliwa. Renesansowe maksimum klimatyczne – okres zwiększonej aktywności słonecznej, mający miejsce w XVI wieku wyznaczony na podstawie szacowanych zmian liczby plam słonecznych i świadectw pisanych z epoki. Podobnie jak w przypadku innych maksimów, odnotowano w tym czasie wzrost temperatur na Ziemi. Renesansowe maksimum klimatyczne było krótkim okresem ocieplenia w trakcie małej epoki lodowcowej.

  Valladolid-La Esperanza (hiszp: Estación de Valladolid-La Esperanza) – nieczynna stacja kolejowa w Valladolid, w prowincji Valladolid, we wspólnocie autonomicznej Kastylia-León, w Hiszpanii. Została otwarta przez Compañía de los Ferrocarriles de Madrid a Zaragoza y Alicante w 1895. Stacja została zamknięta w 1985. SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) – międzynarodowy program badawczy mający na celu wyszukiwanie planet pozasłonecznych. W 2006 roku ogłoszono odkrycie pierwszej planety, która nosi nazwę WASP-1 b. Obecnie (7 lipca 2013) w Encyklopedii pozasłonecznych układów planetarnych wymienione są 72 planety odkryte w ramach tego programu, 3 z nich zostały niezależnie odkryte w ramach Projektu HATNet.

  Chłodnictwo jest działem techniki zajmującym się odprowadzaniem ciepła ze środowiska chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia.

  Izolator termiczny, termoizolator – substancja, materiał albo produkt o małej przewodności cieplnej. Dla materiałów budowlanych pracujących w temperaturach mniejszych od 100 °C za izolatory uznaje się materiały o przewodności cieplnej mniejszej od 0,1 W/(m·K). W technice wysokich temperatur nawet do 10 W/(mK).

  Valladolid-Campo de Béjar (hisz: Estación de Valladolid-Campo de Béjar) – nieistniejąca stacja kolejowa w Valladolid, w prowincji Valladolid, w regionie Kastylia-León, w Hiszpanii. Została zbudowana w 1890 roku i otwarta dal pasażerówz dniem 1 grudnia tego roku, z zamiarem połączenia dworca San Bartolomé i Dworca Północnego. Stacja została zamknięta w 1952.

  Dodano: 11.06.2012. 16:17  


  Najnowsze