• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty nt. metryki i metodologii zespołów autonomicznych robotów w logistyce, San Francisco, USA

  03.08.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dnia 30 września 2011 r. w San Francisco, USA, odbędą się warsztaty nt. metryki i metodologii zespołów autonomicznych robotów w logistyce.

  Ostatnie trendy w logistyce i produkcji wskazują na rosnące zapotrzebowanie na elastyczność, modularność i rekonfigurowalność systemów. W przeszłości te same instalacje zakładowe były wykorzystywane przez dziesiątki lat. Obecnie cykle życia produktów i zapotrzebowanie na zróżnicowanie produktów opierają się na innowacyjnych technologiach, które umożliwiają rekonfigurację automatycznych procesów bez ograniczania ich funkcjonalności.

  W konsekwencji rozproszone i samoorganizujące się systemy, takie jak zespoły robotów autonomicznie organizujących zadania transportowe, odgrywają coraz istotniejszą rolę w centrach logistycznych i zakładach produkcyjnych.

  W przypadku rozproszonych i samoorganizujących się systemów bardzo istotna jest zdolność mapowania środowiska operacyjnego. Wyposażenie technologii w zdolność mapowania, nawigacji, planowania i przydzielania zadań w dużych, heterogenicznych zespołach robotów musi również gwarantować bezpieczeństwo, solidność i niezawodność.

  Warsztaty stworzą forum do dyskusji nad rozwiązaniami technologicznymi dla środowisk przemysłowych i metryki ich wydajności, by zaspakajać standardy przemysłowe. Wydarzenie będzie także okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów oraz dyskusji dla naukowców z różnych dyscyplin, ekspertów branżowych, sprzedawców i użytkowników końcowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem badawczym zajmującym się kompleksowym opracowywaniem a także wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Realizator prac naukowych, badawczo-rozwojowych, konstrukcyjnych i ekspertyz w zakresie elektrotechniki, automatyki przemysłowej, telekomunikacji, systemów monitorowania i urządzeń bezpieczeństwa, systemów sterowania procesami, informatyki technicznej, sieciowych systemów informacyjnych, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska. Ofertę EMAG-u uzupełniają: badania specjalistyczne, atestacyjne i certyfikacyjne przeprowadzane w Centrum Badań i Certyfikacji (m.in. w unikatowej Pracowni Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej) posiadającym akredytacje PCA, małoseryjna produkcja aparatury i urządzeń oraz usługi serwisowe. EMAG posiada własny ośrodek szkolenia oraz wydaje własne czasopismo naukowo-techniczne "Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa", poradniki, instrukcje i monografie. EMAG to lider wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie aparatury i systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla. Misją i głównym celem Instytutu EMAG jest opracowywanie nowych innowacyjnych rozwiązań oraz doskonalenie istniejących urządzeń, technologii i systemów przyczyniających się do poprawy efektywności procesów produkcyjnych, wzrostu bezpieczeństwa pracy i jakości życia. Siedziba Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG mieści się w Katowicach. Fanuc Robotics Ltd (TYO: 6954; skrót z ang.: Factory Automatic Numerical Control) – producent automatyki przemysłowej i dystrybutor robotów przemysłowych, sterowników PLC, serwonapędów, silników, systemów sterowania numerycznego CNC, systemów wizualizacji, systemów sterowania i oprogramowania oraz wsparciem technicznym świadczonym przez kadrę inżynierską.

  RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup. Uljanowski Zakład Mechaniczny" (ros. ОАО «Ульяновский механический завод» (ОАО «УМЗ»)) – potocznie "UMZ", rosyjskie przedsiębiorstwo przemysłu zbrojeniowego z siedzibą w Uljanowsku. Specjalizuje się w produkcji wojskowych systemów radiolokacyjnych oraz rakietowych systemów przeciwlotniczych ziemia-powietrze. Poza produkcją dla wojska zakłady produkują drobny sprzęt medyczny oraz aparaturę pomiarową dla przemysłu paliwowego i energetycznego.

  Zarządzanie przez zaufanie (zarządzanie zaufaniem, ang. trust management, management by trust, management through trust) - zbiór działań kreowania systemów i metod, które pozwalają uzależnionym jednostkom dokonywać ocen i decyzji odnoszących się do niezawodności potencjalnych operacji zawierających ryzyko, a także umożliwiających ich uczestnikom i właścicielom systemów wzrost i stosowne reprezentowanie wiarygodności własnej oraz ich systemów. Jakość oprogramowania (ang. software quality) – ogół cech produktu programowego, które wpływają na zdolności spełniania przez niego określonych wymagań, m.in. elastyczność, funkcjonalność, integralność, niezawodność, efektywność, użyteczność, wydajność.


  Andrzej Grzywak (ur. 1931) – automatyk, informatyk. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1954), dr nauk technicznych (1960), dr habilitowany informatyki (1971), profesor nadzwyczajny (1975) i zwyczajny (1990). W latach 1954-1976 w Zakładach Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych Przemysłu Węglowego. W latach 1976-1983 zastępca dyrektora ds zastosowań w Instytucie Systemów Sterowania. Od 1983 pracownik naukowy Politechniki Śląskiej. Laureat Zespołowej Nagrody Państwowej I stopnia w dziedzinie techniki (1968) za nowatorskie rozwiązania automatyzacji obudowy ścianowej (system ASI). Profesjonalia Piwowarów i Barmanów – coroczne, otwarte spotkanie piwowarów, barmanów i miłośników piwa sponsorowane przez markę piwa Warka należącą do Grupy Żywiec. Profesjonalia mają charakter festiwalu piwa łączącego w sobie warsztaty piwowarskie, konkurs dla piwowarów i barmanów oraz edukację i promocję kultury picia piwa. Na część warsztatową składają się wykłady, prezentacje oraz szkolenia sensoryczne przygotowane przez polskich i zagranicznych ekspertów zajmujących się tematyką piwną. Część warsztatowa służy dyskusji, wymianie doświadczeń, degustacji produktów oraz integracji środowiska piwowarów i sommelierów piwnych. W trakcie festiwalu dbywa się także konkurs, w którym barmani i piwowarzy rywalizują o tytuł – odpowiednio – Najlepszego Barmana i Najlepszego Piwowara Profesjonaliów. Pierwsze Profesjonalia odbyły się 18-19 września 2009 r. w Kazimierzu Dolnym.

  Firma KUKA Industrial Robots oraz jej niemiecka spółka macierzysta KUKA to jedni z największych producentów robotów przemysłowych oraz systemów automatyki przemysłowej. Firma posiada ponad 20 spółek-córek na całym świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Tajwanie, Indiach oraz w prawie wszystkich krajach europejskich. Spółki te są najczęściej oddziałami zajmującymi się dystrybucją i serwisem.

  Chemiczne i radiacyjne zespoły awaryjne są przeznaczone do rozpoznawania i usuwania skutków awarii chemicznych oraz wypadków radiacyjnych na terenie jednostek wojskowych. Ponadto mogą być użyte do udzielania pomocy innym oddziałom ratowniczym w likwidacji skutków awarii obiektów z toksycznymi lub promieniotwórczymi środkami przemysłowymi, w zakładach przemysłowych oraz na szlakach komunikacyjnych na terytorium kraju.

  Innowacyjność gospodarki to zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, do ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarki wobec innych krajów.

  Dodano: 03.08.2011. 16:49  


  Najnowsze