• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty nt. nawigowania i sterowania pojazdami podwodnymi, Porto, Portugalia

  02.11.2011. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 10 - 12 kwietnia 2012 r. w Porto, Portugalia, odbędą się warsztaty nt. nawigowania i sterowania pojazdami podwodnymi.

  Pojazdy podwodne służą do różnych celów komercyjnych i naukowych. Występują w szerokiej gamie wariantów i są często bardzo złożone pod względem mechanicznym i technologicznym. Na przykład zdalnie sterowany pojazd (ROV) to pojazd podwodny na uwięzi, który jest bezzałogowy, wysoce manewrowalny i sterowany z pokładu statku. Z kolei autonomiczny pojazd podwodny (AUV) jest robotem, który porusza się pod wodą bez potrzeby interwencji operatora.

  Wydarzenie zgromadzi praktyków z sektora przemysłowego i akademickiego, aby dyskutować i zaprezentować najnowsze postępy w nawigowaniu, sterowaniu i kontrolowaniu bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV). Posłuży również za forum, na którym doświadczeni naukowcy będą mogli nawiązać kontakty ze sobą i słuchaczami studiów podoktoranckich, aby wymieniać się doświadczeniami i planować nowe badania. Szczególny nacisk zostanie położony na trudne zadania związane ze wspólną nawigacją i kontrolą wielu pojazdów w sytuacji ścisłych ograniczeń w komunikacji akustycznej oraz na niekonwencjonalne, geofizyczne metody nawigacji.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Zdalnie kierowany pojazd podwodny, zdalnie sterowany pojazd podwodny, ROV (Remotely Operated Vehicle) – rodzaj zdalnie sterowanej bezzałogowej jednostki pływającej zdolnej do zanurzenia i przebywania pod powierzchnią wody, wykorzystywanej w szerokim zakresie celów badawczych, naukowych, przemysłowych i militarnych. Progress (ros. Прогресс - postęp) — rosyjski bezzałogowy transportowy statek kosmiczny, zaprojektowany na bazie statku Sojuz. Obecnie pojazdy Progress służą do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Każdy z 3-4 wystrzeliwanych w ciągu roku pojazdów pozostaje zacumowany do stacji do czasu przybycia następnego - tuż przed startem następcy, kapsuła wypełniana jest odpadkami, odczepiana od stacji, sprowadzana z orbity i ulega kontrolowanemu zniszczeniu w górnej atmosferze. Autoryzowana stacja obsługi (ASO) – usługodawca świadczący usługi naprawy i konserwacji pojazdów, który działa w systemie dystrybucji utworzonym przez dostawcę pojazdów.

  Technologia demontażu pojazdów – wiedza w zakresie metody wytwarzania (przetwarzania) pojazdów (samochodów), uzyskania określonego, zaplanowanego efektu przemysłowego lub usługowego. Proces technologiczny jest dziedziną działalności inżynieryjnej. Pojazd spalinowy – pojazd napędzany silnikiem spalinowym. Pojazdy spalinowe są obecnie dominującym typem pojazdów mechanicznych.

  Small Unmanned Ground Vehicle (SUGV) - (Mały Bezzałogowy Pojazd Naziemny) - niewielkich rozmiarów zdalnie sterowany pojazd naziemny produkowany i opracowany przez amerykańską firmę iRobot. Przeznaczeniem SUGV są działania bojowe w ramach Armii Stanów Zjednoczonych w programie Future Combat Systems (Systemów Bojowych Przyszłości). Pojazd silnikowy – napędzany mechanicznie pojazd, który porusza się dzięki własnemu napędowi, mający co najmniej cztery koła, kompletny, skompletowany lub niekompletny, osiągający maksymalną prędkość przekraczającą 25 km/h.

  AeroVironment RQ-11 Raven – lekki, rozpoznawczy bezzałogowy aparat latający produkcji amerykańskiej. Jest to mały pojazd startujący z ręki operatora, mający dostarczać oddziałom wojskowym informacji o polu walki wokół nich. Pojazd szynowy – urządzenie transportu lądowego, poruszające po torze kolejowym lub innych systemach szynowych. Ustawa transporcie kolejowym definiuje pojęcie pojazdu kolejowego - jako pojazdu dostosowanego do poruszania się na własnych kołach po torach trakcyjnych, a tym samym na wstępie zawęża definicję pojazdu szynowego do pojazdów kolejowych oraz pomija (nie występujące w zasadzie w Polsce) pojazdy szynowe na poduszce magnetycznej. Tak więc pojazdami szynowymi są zarówno pojazdy kolejowe (w tym wąskotorowe), a także tramwaje, metro, kolej przemysłowa (np. kopalniana) oraz część pojazdów liniowych (np. kolejka na Górę Parkową w Krynicy czy na Gubałówkę w Zakopanem).

  Łunochod (ros. Луноход – chodzący po księżycu; technicznie 8EŁ) – bezzałogowy, sterowany z Ziemi radziecki pojazd przeznaczony do badań Księżyca (skał i gruntu oraz do robienia zdjęć). Był odpowiedzią ZSRR na sukces załogowych misji amerykańskich na przełomie lat 60. i 70. Były to pierwsze łaziki używane w badaniach kosmicznych.

  Dziupla – potoczna nazwa miejsca, w którym dokonywany jest demontaż skradzionych pojazdów w celu sprzedania ich w częściach. Rzadziej używana jako określenie miejsca związanego ze sprzedażą kradzionych dóbr innych niż pojazdy, lub jako miejsce dezaktywacji urządzeń antywłamaniowych czy zmiany wyglądu pojazdów w celu zmniejszenie ryzyka wykrycia.

  Podwodny szybowiec – holowany pojazd podwodny (batyplan) lub pojazd napędzany wypornością i siłą nośną (podwodny szybowiec). Łunochod 2 (ros. Луноход - chodzący po Księżycu) – drugi pojazd z serii Łunochod; bezzałogowy, sterowany z Ziemi radziecki łazik przeznaczony do badań Księżyca.

  MD4-200 - latający zdalnie sterowany helikopter - dron wyprodukowany przez niemiecką firmę Microdrones GmbH. Jest to mały quadrokopter (mikrokopter) należący do klasy zautomatyzowanych bezzałogowych śmigłowców (AUMAV z ang. Autonomous Unmanned Micro Aerial Vehicle) typu VTOL (z ang. Vertical Take Off and Landing) z podwieszoną kamerą fotograficzną. Autonomiczny pojazd podwodny – autonomiczny robot poruszający się pod wodą, znany także pod nazwą Unmanned Undersea Vehicles (UUV) oraz Autonomous Underwater Vehicle (AUV). Wyposażony w systemy umożliwiające mu samodzielne poruszanie się w środowisku wodnym bez ingerencji człowieka jest wykorzystywany w przemyśle morskim, badaniach naukowych i przez wojsko.

  Pojazd zabytkowy – wedle ustawy „Prawo o ruchu drogowym” jest to pojazd, który na podstawie specjalnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

  Dodano: 02.11.2011. 16:17  


  Najnowsze