Warsztaty pt. Nanocząstki - charakterystyka i ocena zagrożenia dla środowiska, Aveiro, Portugalia
31.03.2010. 17:12opublikowane przez: Maksymilian Gajda
Tygodniowe warsztaty podyplomowe pt. "Nanocząstki - charakterystyka i ocena zagrożenia środowiskowego" odbędą się w dniach 17-21 maja 2010 r. w Aveiro, Portugalia.
Wydarzenie, które zgromadzi naukowców, doktorów i magistrów nauk ścisłych, dostarczy informacji na temat oceny zagrożenia środowiskowego stwarzanego przez nanocząstki, a także ich właściwości chemicznych i geochemicznych. Przedmiotem dyskusji będą również aspekty związane z syntezą i wykrywaniem nanocząstek w środowisku.
Wykłady obejmą następujące tematy:
- nanocząstki;
- aspekty geochemiczne;
- rola naturalnej materii organicznej w zachowaniu środowiska;
- interakcje w transporcie środowiskowym;
- biodostępność;
- wpływ uwolnionych metali;
- charakterystyka materiałów niezbędna do określenia losu i skutków środowiskowych;
- wpływ charakterystyki cząstki na toksyczność nanocząstki.
Za: CORDIS
Czy wiesz że...? (wersja beta)
Superparamagnetyzm – zjawisko pojawiające się w niektórych materiałach magnetycznych, które składają się z bardzo małych krystalitów (1-10 nm) (zwanych nanocząstkami). Mikrocząstki – cząstki materii, do których nie stosują się prawa fizyki klasycznej, a ruchem ich i wzajemnymi oddziaływaniami rządzą prawa teorii kwantów. Do nich należą cząstki o rozmiarach nie przekraczających rozmiarów atomów tzn. rzędu 10 cm i mniejszych. Są to więc głownie cząstki elementarne lub ich zespoły (np. jądra atomowe). Spin – moment własny pędu cząstki w układzie, w którym nie wykonuje ruchu postępowego. Własny oznacza tu taki, który nie wynika z ruchu danej cząstki względem innych cząstek, lecz tylko z samej natury tej cząstki. Każdy rodzaj cząstek elementarnych ma odpowiedni dla siebie spin. Cząstki będące konglomeratami cząstek elementarnych (np. jądra atomów) mają również swój spin będący sumą wektorową spinów wchodzących w skład jego cząstek elementarnych.
Antymateria – układ antycząstek. Antycząstki to cząstki elementarne podobne do występujących w zwykłej materii (koinomaterii), ale o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego oraz wszystkich addytywnych liczb kwantowych (np. izospinu, dziwności, liczby barionowej itp). Nośniki oddziaływań - w teoriach kwantowych oddziaływania są przenoszone przez pewne cząstki zwane właśnie nośnikami oddziaływań lub kwantami oddziaływań. Istnieją dwie kategorie takich cząstek - rzeczywiste cząstki (przenoszące oddziaływania elementarne) oraz quasicząstki (pseudocząstki).
Cząstki fundamentalne – w fizyce, budulec z którego byłyby złożone wszystkie inne cząstki elementarne, a które same nie byłyby już złożone z żadnego innego budulca. Cząstka fundamentalna, nie została jeszcze odkryta. Początkowo myślano, że kwark jest taką właśnie cząstką. Reakcja termojądrowa, synteza jądrowa lub fuzja jądrowa – zjawisko polegające na złączeniu się dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe. W wyniku fuzji mogą powstawać obok nowych jąder też wolne neutrony, protony, cząstki elementarne i cząstki alfa.
Dodano: 31.03.2010. 17:12
Najnowsze
- Gdzie zaszczepić się przeciw grypie w 2021? [DOLNOŚLĄSKIE] (Medycyna)
- Kolory w kuchni a apetyt (Ogólne)
- W upał lepiej się nie forsować (Ogólne)
- Czy lekarze szczepią się przeciw grypie? (Medycyna)
- Jak będziemy leczeni za 10 lat? (Ogólne)
- Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle (Ścisłe)
- Które tłuszcze są najlepsze dla dziecka? (Medycyna)
- Telekomunikacja kwantowa (Ścisłe)
- Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła! (Ścisłe)
- Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC (Ścisłe)