• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • We Wrocławiu o biotechnologii i biznesie

  02.04.2010. 11:33
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Strategie tworzenia nowego lnu, terapia bakteriofagowa, zielona energia jako alternatywa dla Polski - to niektóre tematy konferencji "Biotechnologia & Biznes". Spotkanie odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 24-25 kwietnia. Konferencja jest częścią projektu "Bioinnowacje Biznes Finanse Innowacje". Jednym z medialnych patronów imprezy jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

  Spotkanie organizują Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego i firma innowacyjna Pro-science.eu.

  Jak zapowiada Justyna Stryczek z Pro-science.eu., podczas spotkań młodzi naukowcy i studenci biotechnologii będą mogli zdobyć cenną wiedzę na temat biznesu i możliwości rozwoju swojej kariery.

  Pierwszego dnia konferencji prof. Jan Szopa przedstawi "Strategię tworzenia nowego lnu odpornego na infekcję patogenną i stanowiącego źródło surowcowe dla medycyny i przemysłu", a dr Ryszard Międzybrodzki z Instytutu Immunologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu opowie o podstawach i możliwościach terapii bakteriofagowej. Sławomir Jabłoński z Zakładu Biotransformacji na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego przygotował zaś wystąpienie pt. "Czy rosyjski kurek rzeczywiście taki straszny? Zielona energia jako alternatywa dla Polski".

  W niedzielę, 25 kwietnia, uczestnicy konferencji przekonają się, jakie szanse daje współpraca nauki i biznesu oraz poznają ofertę Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Dawid Klukiewicz z Agencji Rozwoju Innowacji przedstawi możliwości pozyskania funduszy unijnych na innowacje.

  Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia; prof. Marek Bojarski - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego; prof. Teresa Łoś-Nowak - prorektor UWr.; prof. Jacek Otlewski - dziekan Wydziału Biotechnologii UWr.

  Szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie: www.wroclaw.bioinnowacje.pl

  ***

  W tym roku konferencja Biotechnologia & Biznes jest częścią projektu "Bioinnowacje Biznes Finanse Innowacje". W ramach projektu odbędzie się seria imprez organizowanych w całej Polsce. Spotkania będą miały charakter warsztatów i konferencji kompleksowo obejmujących tematykę transferu technologii i biznesu opartego o osiągnięcia naukowe.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Jacek Józef Otlewski (ur. 1956 r.) – polski biolog, specjalizujący się w chemii biofizycznej i enzymologii, nauczyciel akademicki, pierwszy dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2006-2012. Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego (WB UWr) – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 2006 roku w wyniku podziału Wydziału Nauk Przyrodniczych na trzy mniejsze jednostki organizacyjne i poprzez przekształcenie Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk biologicznych na studiach stacjonarnych. Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (WZIF UE we Wrocławiu) - jeden z 4 wydziałów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, powstały w 1976 roku jako trzeci z wydziałów tej uczelni. Kształci on studentów na sześciu podstawowych kierunkach zaliczanych głównie do nauk ekonomicznych: analityka gospodarcza, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, informatyka w biznesie, zarządzanie oraz logistyka na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Pałac Książąt Legnicko-Brzeskich we Wrocławiu - dawny pałac miejski, znajdujący się we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego - jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk przyrodniczych, na studiach stacjonarnych. Aktualnie wydział nie prowadzi studiów niestacjonarnych.

  Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Filologicznego UWr powstała - w wyniku kolejnych reform - z Instytutu Historii Literatury Polskiej i Instytutu Filologii Polskiej i Słowiańskiej. W instytucie kształci się ponad 2000 studentów. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (WNHiP UWr) - jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1988 r. w wyniku reorganizacji Wydziału Filozoficzno-Historycznego i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na ośmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Katedra Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała 1 lipca 2000 w wyniku przekształcenia Zakładu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała 1 lipca 2000 w wyniku przekształcenia Zakładu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego (do 31 maja 2012 roku Katedra Antropologii).

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego – jeden z 10. wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk ścisłych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WNŻ UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1977 roku jako najmłodszy z wydziałów wrocławskiej Akademii Rolniczej. Kształci studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolno-biologicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (WNE UE we Wrocławiu) – jeden z 4 wydziałów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, powstały w 1950 roku jako jeden z pierwszych wydziałów na tej uczelni. Kształci on studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych głównie do nauk ekonomicznych: ekonomia, finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz zarządzanie na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego (do 30 września 2009 Instytut Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego) – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Filologicznego UWr.

  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Instytut Zoologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego – istniejąca do kwietnia 2012 roku jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Biologicznych UWr.

  Instytut Biologii Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego – istniejąca do kwietnia 2012 roku jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Biologicznych UWr.

  Dodano: 02.04.2010. 11:33  


  Najnowsze