• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Weekend Królewski w Poznaniu

  06.01.2010. 18:29
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Projekcje filmów historycznych, wykłady popularnonaukowe i przedstawienie dla dzieci - to tylko część atrakcji "Weekendu Królewskiego", który 9 stycznia odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

  Impreza towarzyszy wystawie "W blasku Królewskiego majestatu. Wielkopolska w czasach Kazimierza Wielkiego".

  Od godz. 11.00 do godz. 17.00. w poznańskim muzeum będzie można m.in. obejrzeć filmy historyczne ("Ryszard Lwie Serce. Król wojownik" oraz "Bolesław Śmiały") i wysłuchać popularnonaukowych wykładów (o Mysiej wieży, o wielkopolskich zamkach Kazimierza Wielkiego oraz o królewskiej grze - szachach).

  Natomiast na dziedzińcu muzeum odbędzie się przedstawienie dla dzieci "Szewc Dratewka", przygotowane przez aktorów Teatru Animacji, a także dwa koncerty - zespołu muzyki dawnej Anonymus oraz Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczak pt. "Wojna i miłość. Od Rycerzy Okrągłego Stołu do Sarmatów".

  Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat Stowarzyszenie Archeologiczne "Przeszłość dla Przyszłości" przygotowali zajęcia pt. "W blasku królewskiego majestatu", podczas których dowiedzą się, czy bycie królem jest łatwe.

  Bilety - w cenie 3 zł - będzie można dostać pół godziny przed rozpoczęciem zajęć.

  Więcej szczegółów na temat "Weekendu Królewskiego" można znaleźć na stronie muzeum:
  http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum_new/muz_pol/aktualnosci.html

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Weekend z historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu – impreza cykliczna, organizowana w Poznaniu, której celem jest pogłębienie świadomości historycznej mieszkańców, upowszechnienie historii Poznania a także ukazanie miejsc ważnych dla historii nie tylko miasta, ale całego narodu. Zwyczajowo na program weekendu składają się: wykłady historyczne, koncerty, wystawy okolicznościowe, inscenizacje historyczne, akcje plastyczne dla dzieci oraz wycieczki z przewodnikiem. Udział we wszystkich atrakcjach weekendu jest bezpłatny. Każdy weekend z historią poprzedza akcja edukacyjna prowadzona w poznańskich szkołach i przedszkolach. Głównym organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które działa w ścisłej współpracy z partnerami programu. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Muzeum Historyczne Budapesztu (Budapesti Történeti Múzeum) – muzeum poświęcone historii Budapesztu od czasów przedhistorycznych do końca II wojny światowej, mieszczące się w południowowschodnim skrzydle zamku Królewskiego przy Szent György tér 2.

  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświecone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni - placówka muzealna we Wrześni. Poświęcone jest upamiętnieniu Wiosny Ludów (1848), strajku dzieci wrzesińskich (1901) oraz powstania wielkopolskiego (1918/1919). Położone jest przy ul. Dzieci Wrzesińskich 13, w zabytkowym budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej wybudowanej w 1790. W 1966 zostało założone w tym miejscu obecne muzeum. Muzeum eksponuje także zabytki archeologiczne dotyczące historii Wrześni i okolicy w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Pokazane są również eksponaty z grodziska w pobliskim Grzybowie. Croonian Lecture to prestiżowe wykłady w zakresie nauk biologicznych, które są wygłaszane na specjalne zaproszenie Towarzystwa Królewskiego oraz Królewskiego Kolegium Lekarskiego. Wykład ma charakter doroczny i jest połączony z nagrodą w postaci medalu i kwoty pieniężnej (obecnie 1000 funtów).

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów. Salon Muzyczny - Muzeum Feliksa Nowowiejskiego - muzeum poświęcone Feliksowi Nowowiejskiemu, zlokalizowane w Poznaniu, przy Alei Wielkopolskiej 11.

  Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich). Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 - muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, w Zamku Cesarskim, od strony Świętego Marcina.

  Sala Kazimierza Wielkiego - jedna z sal Zamku Królewskiego na Wawelu, zajmująca parter XIV-wiecznej wieży Łokietkowej, przebudowanej przez Kazimierza Wielkiego (stąd jej nazwa). Obecnie wchodzi w skład ekspozycji Skarbca Koronnego i jest pierwszym jej pomieszczeniem. Muzeum Martyrologii Wielkopolan – muzeum martyrologiczne, zlokalizowane w Poznaniu, na terenie dawnego Fortu VII (Colomb) przy Alei Polskiej (część obiektu). Stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

  Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy ul. Marcinkowskiego 9. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum starożytności znajdujące się w Heraklionie na Krecie. Jest największym muzeum gromadzącym eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk (po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach).

  Dodano: 06.01.2010. 18:29  


  Najnowsze