• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WIDEO: Ig Noble 2011 rozdane!

  30.09.2011. 22:13
  opublikowane przez: Szymon Pitek

  W nocy z czwartku na piątek przyznano humorystyczne nagrody naukowe - Ig Noble. Ceremonia odbyła się już po raz 21, a wyróżnienia rozdano na jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie - Harvardzie.

  Osobiście zawsze z wielką uwagą śledzę Ig Noble, gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów na promowanie nauki i pokazywanie, jak zróżnicowana i nietuzinkowa może być. To, że czasem niektórych badaczy na prawdę ponosi fantazja, to już zupełnie inna sprawa... Ale przechodząc do rzeczy, przyjrzyjmy się tegorocznym laureatom (warto też zaznaczyć, że każdy przybył na uroczystość na własny koszt).

  FIZJOLOGIA
  Laureaci: Anna Wilkinson (Wielka Brytania), Natalie Sebanz (Holandia, Węgry i Austria), Isabella Mandl (Austria) i Ludwig Huber (Austria) za pracę "Brak dowodów na zaraźliwe ziewanie u żółwi żabuti". Badacze twierdzą, że potwierdza to społeczne podłoże zarażania się ziewaniem.

  CHEMIA
  Laureaci: Makoto Imai, Naoki Urushihata, Hideki Tanemura, Yukinobu Tajima, Hideaki Goto, Koichiro Mizoguchi i Junichi Murakami (wszyscy z Japonii) za określenie najlepszego stężenia izotiocyjanianu allilu (związek decydujący za ostry smak wasabi) dla budzenia śpiących ludzi w przypadku pożaru lub innych zagrożeń i za wykorzystanie tej wiedzy do skonstruowania alarmu wasabi.

  MEDYCYNA
  Laureaci: Mirjam Tuk (Holandia i Wielka Brytania), Debra Trampe (Holandia) i Luk Warlop (Belgia) oraz zbiorowo Matthew Lewis, Peter Snyder i Robert Feldman (Stany Zjednoczone), Robert Pietrzak, David Darby i Paul Maruff (Australia) za ukazania, że ludzie podejmują lepsze decyzje w pewnych sprawach, lecz gorsze w innych, gdy odczuwają silne parcie na pęcherz.

  PSYCHOLOGIA
  Laureat: Karl Halvor Teigen (Norwegia) za próbę zrozumienia, czemu w codziennym życiu ludzie wzdychają.

  LITERATURA
  Laureat: John Perry (Stany Zjednoczone) za teorię Konstruktywnego Odwlekania, która głosi, że sukces można osiągnąć poprzez pracowanie nad czymś ważnym, by uniknąć pracowania nad czymś jeszcze ważniejszym.

  BIOLOGIA
  Laureaci: Darryl Gwynne (Kanada) i David Rentz (Australia i Stany Zjednoczone) za odkrycie, że samce pewnego gatunku chrząszcza spółkują z butelkami po pewnym typem Australijskiego piwa (myląc je z samicą swego gatunku).

  FIZYKA
  Laureaci: Philippe Perrin, Cyril Perrot, Dominique Deviterne i Bruno Ragaru (Francja) oraz Herman Kingma (Holandia) za wskazanie, czemu dyskobole doświadczają zawrotów głowy, a młociarze nie - okazuje się, że tym drugim łatwiej jest skupić wzrok na jednym punkcie i przez to nie tracą orientacji.

  MATEMATYKA
  Laureaci: grupa "proroków" wieszczących koniec świata: Dorothy Martin (Stany Zjednoczone, wytypowała 1954 rok), Pat Robertson (Stany Zjednoczone, wytypował 1982 rok), Elizabeth Clare Prophet (Stany Zjednoczone, wytypowała 1990 rok), Lee Jang Rim (Korea, wytypował 1992 rok), Credonia Mwerinde (Uganda, wytypowała 1999 rok) oraz Harold Camping (Stany Zjednoczone, wytypował 6 września 1994 roku i 21 października 2011 roku), za przesłanie dla świata: należy być bardzo ostrożnym w trakcie obliczania założeń i prognoz.

  NAGRODA POKOJOWA
  Laureat: Arturas Zuokas, burmistrz Wilna, wyróżniony za wykorzystanie transporterów opancerzonych w czasie pokoju, jako sposobu na rozwiązanie problemu nielegalnego parkowania luksusowych samochodów.

  BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
  Laureat: John Senders (Kanada) za przeprowadzenie serii doświadczeń, w których kierowca samochodu poruszającego się po drodze szybkiego ruchu, mając na głowie klapki, które notorycznie spadały mu na oczy i ograniczały jego pole widzenia - celem eksperymentów było określenie, ile uwagi nasz mózg musi poświęcić na kontrolowanie sytuacji na drodze.


  Jak widać, różnorodność podejmowanych tematów jest olbrzymia. Lecz co najbardziej ciekawe, po początkowej wesołości nadchodzi refleksja o ściśle naukowych przesłankach, które przyświecały (większości) laureatów. I to właśnie jest prawdziwa idea Ig Nobla - skłonić do zadumy i głębszego zastanowienia się.

  Jeśli nasi czytelnicy wciąż nie mają wystarczająco wrażeń, to zapraszam do obejrzenia relacji z rozdania nagród.



  Źródło: Improbable Research

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (KMSR, ang. IASC – International Accounting Standards Commitee) – założony w 1973 r. przez 16 organizacji zawodowych z dziedziny rachunkowości z 9 krajów (Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Meksyk, Holandia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Układy paryskie (1954) – porozumienia międzynarodowe podpisane 23 października 1954 r. w Paryżu przez Wielką Brytanię, Francję, Belgię, Holandię, Luksemburg, Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Włochy i RFN. Akty zatwierdzone w trakcie konferencji dotyczyły głównie kwestii politycznych i militarnych. Układy weszły w życie 5 maja 1955 r. Herbert Charles Brown, właśc. Herbert Charles Browarnik (ur. 22 maja 1912 w Londynie, Wielka Brytania, zm. 19 grudnia 2004 w Lafayette, Indiana, Stany Zjednoczone) – chemik amerykański pochodzenia angielskiego, laureat Nagrody Nobla w 1979.

  Battle Dress (BD) – specyficzna nazwa munduru wojskowego przyjętego przez British Army w roku 1930 i noszonego aż do 1960. Podczas II wojny światowej kilka innych krajów wprowadziło różne warianty Battle Dressu w swoich armiach, w tym Australia, Kanada, Indie Brytyjskie, Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki, Stany Zjednoczone (jednolity E.T.O.), a po II wojnie światowej, takie kraje jak: Belgia, Norwegia, Holandia i Grecja. Kuchnia amerykańska: Z uwagi na to, że Stany Zjednoczone są mieszanką kulturową ludzi z całego świata pojęcie "kuchni amerykańskiej" dotyczy potraw popularnych w tym państwie, mających jednak źródła w innych rejonach świata, spopularyzowanych przez przybyłych imigrantów. Z drugiej strony wiele dań popularnych na całym świecie kojarzonych jest właśnie z "kuchnią amerykańską".

  Funhouse − piąty studyjny album amerykańskiej wokalistki pop-rockowej Pink. Został wydany w październiku 2008 roku nakładem wytwórni LaFace Records. Po oficjalnej premierze krążek zajął pierwszą pozycję na listach w sześciu krajach, m. in. w Australii, Nowej Zelandii, Holandii oraz w Wielkiej Brytanii, a debiutował na pozycji #2 w krajach takich, jak Niemcy, Irlandia, Francja oraz Stany Zjednoczone. AC-1 (Atlantic Crossing 1) – światłowodowy podmorski kabel telekomunikacyjny o długości ok. 14000 km. łączący Stany Zjednoczone z Wielką Brytanią, Niemcami i Holandią o projektowanej przepustowości 40 Gbit/s. Obecnie została ona podniesiona do 120 Gbit/s. Właścicielami kabla są Tyco i Global Telesystems Ltd. Łącze zostało uruchomione w 1999.

  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896). Douglas DB-7 – rodzina amerykańskich samolotów bombowych i nocnych myśliwskich produkcji Douglas Aircraft Company, używanych podczas II wojny światowej głównie przez Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. DB-7 był również użytkowany w czasie wojny przez australijskie, francuskie, południowoafrykańskie i holenderskie siły powietrzne, a po wojnie także przez Brazylię.

  AUSCANNZUKUS – porozumienie międzynarodowe zawarte przez państwa anglojęzyczne, od których angielskich skrótów bierze się nazwa (AUS – Australia, CAN – Kanada, NZ – Nowa Zelandia, UK – Wielka Brytania, US – Stany Zjednoczone). W ramach porozumienia ustalono zasady współpracy marynarki wojennej tych państw na poziomie dowodzenia, kontroli, komunikacji i komputerów (z ang. C4 – Command, Control, Communications and Computers).

  Sir William Lawrence Bragg (ur. 31 marca 1890 w Adelaide, Australia, zm. 1 lipca 1971 w Ipswich, Wielka Brytania) – australijski fizyk, laureat nagrody Nobla za zasługi w badaniu struktury krystalicznej za pomocą promieni Roentgena.

  Dodano: 30.09.2011. 22:13  


  Najnowsze