• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Współczesna era helio- i asterosejsmologii, Obergurgl, Austria

  01.11.2011. 15:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 20 - 25 maja 2012 r. w Obergurgl, Austria, odbędzie się wydarzenie pt. "Współczesna era helio- i asterosejsmologii".

  Heliosejsmologia i asterosejsmologia to dziedziny poświęcone badaniu wnętrza Słońca i gwiazd. Poznanie fizyki wnętrza Słońca ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia dynama solarnego. Wiedza ta pomaga przewidzieć aktywność magnetyczną Słońca, która ma poważny wpływ na przebieg misji kosmicznych. Dyscypliny te są również nieodzowne dla poznania struktury i ewolucji gwiazd.

  Postępy technologiczne i ostatnie misje przyczyniają się do powiększania zbiorów danych dostępnych dla naukowców zarówno w zakresie heliosejsmologii, jaki i asterosejsmologii. To pozwoli budować nowy korpus wiedzy o fizyce Słońca i astrofizyce.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Asterosejsmologia (ἀστήρ, astēr, "gwiazda"; σεισμός, seismos, "trzęsienie ziemi"; oraz -λογία, -logia, "wiedza") – dziedzina astrofizyki zajmująca się badaniem pulsacji gwiazd i wnioskowaniem na temat ich budowy wewnętrznej. Asterosejsmologia Słońca nazywa się heliosejsmologią. George Richard Isaak (ur. 7 marca 1933 w Pilicy, Polska, zm. 5 czerwca 2005 w Birmingham, Anglia) – polsko-australijsko-niemiecki fizyk i astronom (spektroskopia astronomiczna), jeden z pionierów asterosejsmologii, heliosejsmologii, związany z University of Birmingham. Zarządzanie wiedzą (ang. Knowledge Management, KM) - to zespół sformalizowanych sposobów gromadzenia i wykorzystywania wiedzy formalnej oraz wiedzy cichej uczestników organizacji (np. pracowników firmy). Zarządzanie wiedzą, to próba jak najlepszego wykorzystania wiedzy, która jest dostępna w organizacji, tworzenie nowej wiedzy oraz zwiększanie jej zrozumienia.

  Racjonalizm genetyczny, natywizm - pogląd dotyczący natury źródeł poznania (genezy poznania), przeciwstawiający się empiryzmowi genetycznemu. Według racjonalistów genetycznych umysł ludzki dzięki samej swojej konstrukcji posiada wiedzę lub uposażenie mentalne, która jest wcześniejsza od doświadczenia (przede wszystkim zmysłowego). Wiedza ta ma charakter pewny i poprzedza wszelkie poznanie nie tylko w sensie czasowym (jako "wiedza wrodzona"), ale przede wszystkim jako warunek wszelkiego poznania. Rajd Dos Sertoes 2009 - (Rally Internacional Dos Sertoes 2009), 4. eliminacja MŚ w rajdach terenowych FIM (a 17. edycja z rzędu rajdu), która odbyła się w dniach 23 czerwca - 3 lipca 2009. Do przebycia było 10 etapów (ok. 5000 km). Impreza ta jest drugim po Dakarze, najwiekszym rajdem terenowym na świecie. OS-y stanowiły 2888 km. Zwyciężył brazylijczyk Ze Helio.

  Trzęsienia ziemi w Emilii-Romanii – seria trzęsień, które w maju 2012 roku nawiedziły region Emilia-Romania w północnych Włoszech. Do dwóch głównych trzęsień doszło 20 oraz 29 maja. Od czasu pierwszego głównego trzęsienia, zostały odnotowane liczne wstrząsy wtórne. W następstwie wstrząsów śmierć poniosło łącznie 27 osób, a setki zostały rannych. Trzęsienie ziemi w Chile, zwane też wielkim trzęsieniem chilijskim – silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,5 które nawiedziło południowe Chile 22 maja 1960 o 19:11 UTC (wczesne popołudnie czasu lokalnego). Trzęsienie to uznawane jest za najsilniejszy wstrząs tektoniczny odnotowany w dotychczasowej historii pomiarów sejsmicznych. Dzień wcześniej odnotowano serię wstrząsów wstępnych o sile do 8 stopni około 160 km na północ.

  4 sezon serialu komediowego Współczesna rodzina został oryginalnie wyemitowany w USA przez stację ABC od 26 września 2012 roku do 22 maja 2013. 3 sezon serialu komediowego Współczesna rodzina został oryginalnie wyemitowany w USA przez stację ABC od 21 września 2011 roku do 23 maja 2012.

  Dyskusja wikiprojektu:Sztuka współczesna: Możesz zaprosić kogoś do udziału w projekcie wpisując na jego stronie dyskusji: {{Wikiprojekt:Sztuka współczesna/Zaproszenie}}.

  Kobieta Współczesna - czasopismo społeczno-polityczne przeznaczone dla kobiecej inteligencji ukazujące się w II Rzeczypospolitej.

  Dwuczynnikowa teoria emocji: Stworzona przez S. Schachtera teoria, która opisuje w jaki sposób dochodzi w umyśle człowieka do poznania i zrozumienia własnych emocji.

  Dodano: 01.11.2011. 15:37  


  Najnowsze