• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wygraj tydzień na Uniwersytecie Harvarda

  02.04.2010. 11:35
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Tygodniowy pobyt na Uniwersytecie Harvarda czeka na czterech zwycięzców konkursu "Droga na Harvard" organizowanego przez Harvard Club of Poland. W konkursie mogą wziąć udział zarówno gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, jak też studenci i absolwenci uczelni państwowych i prywatnych.


  Konkurs ma promować wśród Polaków ideę studiowania na renomowanych uczelniach zagranicznych, w szczególności na Harvardzie, oraz podnieść poziom wiedzy na temat wymagań, jakie stawiają one kandydatom. Ma również zwrócić uwagę na możliwości uzyskania z Harvardu pomocy finansowej dla najzdolniejszych kandydatów i studentów.

  Jak podają organizatorzy, w konkursie mogą wziąć udział wszystkie zdolne zdolne, które chcą studiować w tej niezwykle prestiżowej szkole wyższej. "Ponieważ proces właściwego przygotowania do ubiegania się o przyjęcie na tę uczelnię może trwać kilka lat, konkurs adresujemy również do gimnazjalistów" - informuje Harvard Club of Poland.

  Inicjatywa ma wyłonić osoby o zainteresowaniach naukowych, sportowych i artystycznych, a także kandydatów zaangażowanych społecznie, co również jest jednym z kryteriów podczas rekrutacji na amerykańską uczelnię.

  Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: http://www.harvardclubofpoland.org. Należy dołączyć do niego CV i dwa krótkie eseje w języku angielskim.

  Zgłoszenia można przesyłać do 30 kwietnia na adres: dnh@harvardclubofpoland.org. Kandydaci powinni być obywatelami polskimi i posiadać polski paszport lub móc go uzyskać do momentu ubiegania się o wizę amerykańską.

  Po przeanalizowaniu otrzymanych zgłoszeń organizatorzy konkursu przeprowadzą rozmowy telefoniczne z wybranymi uczestnikami, a spośród nich wybiorą 20 finalistów. Przystąpią one do kolejnego etapu - tym razem rozmów osobistych - po czym jury wybierze 4 zwycięzców.

  Najlepsza czwórka w październiku br. przez tydzień będzie poznawała uczelnię i zapoznawała się z możliwościami studiowania na niej. Pobyt zorganizuje i całkowicie sfinansuje Harvard Club of Poland.

  Laureaci będą jednak musieli sporządzać relacje ze swojego pobytu w USA oraz opisać starania i doświadczenia przy ubieganiu się o przyjęcie. Opisy te będą zamieszczane na stronie internetowej projektu.

  Szczegółowe informacje na temat konkursu i jego regulamin są dostępne na stronie: http://www.harvardclubofpoland.org/droganaharvard.html.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Discover Europe to ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów. Jego celem jest nawiązanie międzynarodowego dialogu pomiędzy uczestnikami oraz zaprezentowanie ich wizji Europy, a przede wszystkim jej różnorodności. Idea konkursu opiera się na możliwości pokazania piękna Europy, jej tradycji i kultur właśnie poprzez sztukę fotografii. Konkurs ma także na celu przełamanie narodowych stereotypów oraz promowanie mobilności studenckiej, a w szczególności wyjazdów na wymiany międzynarodowe]. Poprzez udział w konkursie uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności fotograficzne, w szczególności poprzez śledzenie lekcji fotografii ukazujących się na stronie Szkoły Fotografii Discover Europe. International Genetically Engineered Machine (iGEM) to odbywający się co roku konkurs z dziedziny biologii syntetycznej organizowany przez MIT adresowany do studentów uczelni wyższych. W konkursie biorą udział drużyny studentów najczęściej złożone z kilku lub kilkunastu osób pod opieką co najmniej jednego pracownika naukowego uczelni. Ponadto w konkursie mogą brać udział uczniowie szkół średnich. Udział państw w Konkursie Piosenki Eurowizji: Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze pięćdziesiąt jeden państw. Spośród nich tylko 26 wygrało konkurs. Państwa, które biorą udział w konkursie, należą do European Broadcasting Union (EBU).

  Hospitality Club to społecznościowy portal internetowy, dostępny w kilkudziesięciu językach, skupiający osoby, które mogą zaoferować nocleg, zaprosić na obiad lub pokazać swoje miasto lub też które chcą skorzystać z takiej możliwości. Ponadto często w różnych miejscach na świecie odbywają się spotkania członków Hospitality Club - HC Meetings. W portalu zarejestrowanych jest obecnie ponad 300 000 użytkowników z ponad 200 krajów. 19. Konkurs Piosenki Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii. BBC zgodziło się zorganizować festiwal zamiast Luksemburgu, który wygrał dwa lata z rzędu (w 1972 i 1973 roku) i nie miał funduszy na organizację kolejnego konkursu. W konkursie udział wzięło 17 krajów. Debiut zaliczyła Grecja, natomiast z rywalizacji o Grand Prix zrezygnowała Francja. Prowadzącą konkursu, już po raz czwarty, została Katie Boyle (wcześniej prowadziła Konkurs w 1960, 1963 i 1968 roku).

  Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku. Harvard Graduate School of Design: The Harvard Graduate School of Design (GSD) jest szkołą podyplomową na Uniwersytecie Harvarda prowadzącą stopnie z architektury, architektury krajobrazu, planowania przestrzennego i designu.

  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy). 28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.

  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii.

  26. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 4 kwietnia 1981 w Dublinie (Irlandia). Festiwal poprowadził Doireann Ní Bhriain. Udział wzięło 20 krajów. Był to rok debiutu Cypru, powrotu Izraela (po roku przerwy) i Jugosławii (po 5-letniej nieobecności). Włochy pierwszy raz zrezygnowały z udziału w konkursie, z powodu braku zainteresowania. Maroko również odmówiło udziału.

  43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan. Manhunt Poland – krajowy konkurs piękności dla mężczyzn rozgrywany od 2010 roku. Co roku wyboru reprezentanta Polski otrzymującego tytuł Manhunt Poland i reprezentującego później Polskę na konkursie międzynarodowym Manhunt International dokonuje redakcja polskiego portalu "Z archiwum Miss", którego założycielem jest Jarosław Załęgowski. Jednak Polacy w konkursie Manhunt International startowali już wcześniej, byli to: Kamil Karasek Mister Poland 1996 w Manhunt International 1997 oraz Janusz Mojsiewicz finalista Mister Poland 2001 w Manhunt International 2002.

  Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów. 27. Konkurs Piosenki Eurowizji 1982 odbył się 24 kwietnia 1982 r. w Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire (Wielka Brytania). Prezenterem został Jan Leeming. W konkursie udział wzięło 18 państw. Grecja i Francja wycofały się z rywalizacji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez Temisa Adamantidisa i jego piosenkę "Sarantapenta Kopelies". Mieli startować z drugiej pozycji startowej, co nie spodobało się ERT i wycofali swoje uczestnictwo kilka tygodni przed konkursem. Francuski nadawca TF1 zrezygnował z udziału w konkursie, więc Antenne 2 została nowym francuskim nadawcą konkursu, a kraj powrócił do rywalizacji rok później.

  Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  Dodano: 02.04.2010. 11:35  


  Najnowsze