• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykład o amerykańskim łowcy planet w warszawskim CAMK PAN

  21.05.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższy poniedziałek, 23 maja, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN dr hab. Alexei Pamyatnykh omówi najnowszą amerykańską misję kosmiczną, której celem jest poszukiwanie planet pozasłonecznych.

  Będzie to przedostatnie seminarium w ramach wiosennego popularnonaukowego cyklu "Spotkania z astronomią". Kolejna seria odczytów ma się rozpocząć po wakacjach.

  Dr Pamyatnykh będzie mówił o Teleskopie Kosmicznym Kepler, który od 2009 roku znajduje się w przestrzeni kosmicznej. Jego zadaniem jest znajdowanie planet podobnych do Ziemi - nie tylko pod względem budowy, ale także położenia w systemie planetarnym. Sonda szuka ciał znajdujących się w tzw. ekosferach, czyli strefach sprzyjających powstawaniu i rozwojowi życia.

  Wykład rozpocznie się o godzinie 17.00 w Sali Seminaryjnej CAMK PAN. Jeśli będzie ładna pogoda, po wykładzie odbędzie się pokaz nieba przygotowany przez warszawski odział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, współorganizatora "Spotkań z astronomią".

  PAP - Nauka w Polsce

  jpo/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Eddington - początkowo planowana na 2008 rok, następnie porzucona, misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem miało być poszukiwanie planet pozasłonecznych. Główny instrument Eddingtona miał stanowić bardzo czuły fotometr, który rejestrowałby minimalne zmiany jasności gwiazd, wywołane tranzytem planet na tle ich tarczy. Urządzenie planowano wysłać w przestrzeń kosmiczną przy pomocy rakiety Sojuz i umieścić w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi (punkt libracyjny - L2). Nazwa sondy pochodzi od nazwiska brytyjskiego astrofizyka Arthura Eddingtona.

  Planetologia (nauki planetarne) – interdyscyplinarna dziedzina nauki, wywodząca się z astronomii, zajmująca się badaniem budowy i ewolucji planet, księżyców, oraz mniejszych ciał niebieskich, a także procesów na nich zachodzących. Dzięki rozwojowi badań kosmosu od II połowy XX wieku, w szczególności misjom automatycznych sond kosmicznych, możliwości badania planet Układu Słonecznego nie ograniczają się już do samych obserwacji astronomicznych. Coraz częściej w badaniach planetologicznych wykorzystywane są metody geofizyczne i geologiczne.

  PH1 (Kepler-64b) – planeta pozasłoneczna odkryta w 2012 należąca do planet okołopodwójnych, znajdująca się w poczwórnym układzie gwiazdowym. Planeta okrąża gwiazdę podwójną Kepler-64, która jest powiązana grawitacyjnie z drugim układem podwójnym znajdującym się w odległości około 1000 j.a. Jest to pierwsza potwierdzona planeta odkryta w ramach programu obywatelskiego Planet Hunters należącego do Zooniverse, a zarazem jedna z kilkunastu znanych planet okołopodwójnych i pierwsza egzoplaneta w systemie poczwórnym.

  Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (popularnie zwane CAMK) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, mieszczący się w Warszawie przy ul. Bartyckiej oraz posiadający oddział w Toruniu, w którym prowadzone są badania z zakresu szeroko pojętej astronomii i astrofizyki: ewolucji gwiazd, teorii akrecji, astrofizyki wysokich energii, dynamiki układów gwiazdowych, kosmologii, teorii względności, astrofizyki gwiazd neutronowych, komputerowych symulacji procesów astrofizycznych i innych. CAMK prowadzi także studia doktoranckie w zakresie astronomii oraz astrofizyki i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. W Centrum jest zatrudnionych ok. 40 pracowników naukowych i studiuje w nim ok. 15 doktorantów.

  Masa Ziemi (M⊕) – pozaukładowa jednostka masy stosowana w astronomii, głównie Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych typu superziemia. Jej wartość równa jest rzeczywistej masie Ziemi

  Masa Ziemi (M⊕) – pozaukładowa jednostka masy stosowana w astronomii, głównie Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych typu superziemia. Jej wartość równa jest rzeczywistej masie Ziemi

  Astronomia optyczna jest działem astronomii obserwacyjnej badającym promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego oraz pobliskich zakresów widma elektromagnetycznegopodczerwieni i ultrafioletu, docierające od ciał niebieskich. Obecnie obiektami badań astronomii optycznej są planety Układu Słonecznego, księżyce, planetoidy, gwiazdy, gromady gwiazd, mgławice i całe Galaktyki. Współczesne teleskopy nie są jeszcze w stanie obserwować (poza nielicznymi wyjątkami) planet pozasłonecznych, planowane są jednak urządzenia oraz misje kosmiczne, mające na celu takie badania (E-ELT, Terrestrial Planet Finder). Astronomia optyczna posługuje się kilkoma zasadniczymi metodami obserwacji:

  Dodano: 21.05.2011. 00:04  


  Najnowsze