• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykład otwarty prof. Timothy Noakesa w Poznaniu

  24.08.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Timothy Noakes z University of Cape Town (RPA), który zajmuje się wysiłkiem długotrwałym i badaniem ludzkich możliwości w warunkach ekstremalnych 9 września wygłosi wykład otwarty w Poznaniu.

  Spotkanie organizuje poznański AWF w ramach Programu Akademicki Poznań.

  Profesor Noakes, który sam był uczestnikiem ponad 70 maratonów i ultramaratonów, a na co dzień zajmuje się badaniem równowagi płynów ustrojowych w czasie wysiłku i integrującą rolą mózgu w fizjologicznej reakcji na wysiłek fizyczny. Opublikował m.in. światowy bestseller książkę "Lore of Running", zwaną również "Biblią biegaczy", poświęconą biegom długodystansowym.

  Prowadząc w 2005 r. eksperymenty na Arktyce i Antarktydzie, w których brał udział pływak brytyjski Lewis Gordon Pugh, prof. Timothy Noakes próbował zrozumieć, jakie są ludzkie możliwości w warunkach ekstremalnych. Odkrył wówczas zdolność pływaka do podnoszenia wewnętrznej temperatury ciała przed zanurzeniem się w wodzie.

  Profesor opublikował ok. 450 prac naukowych z dziedziny fizjologii wysiłku fizycznego. Jako postać znana w światowym środowisku naukowym w 2006 r. otrzymał nagrodę "Men's Health" - Best Man in Science and Technology.

  W czasie wykładu pt. "The biology of the maraton race" ("Biologiczne aspekty biegu maratońskiego") przewidziano miejsce na zadawanie pytań i dyskusję z profesorem.

  Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Interna polowa - dziedzina medycyny wojskowej zajmująca się badaniem specyfikacji i leczeniem schorzeń wewnętrznych powstających w warunkach bojowych (np. wskutek niedosypiania, nieregularnego odżywiania, długotrwałego wysiłku fizycznego i psychicznego itp.). Wiesław Jan Osiński (ur. 13 grudnia 1948 w Poznaniu) – polski specjalista teorii wychowania fizycznego i antropomotoryki, profesor, a w latach 1990-1996 rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, od 1999 do 2008 rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Wydział Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – jeden z trzech wydziałów Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Królowej Jadwigi 27 w Poznaniu.

  Wojciech Lipoński (ur. 16 grudnia 1942 w Sosnowcu) – polski anglista, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wykładowca wielu uczelni zagranicznych, m.in. State University of Florida w Gainesville (USA) i Hanyang (Korea Płd.), a także wykładowca i supervising professor Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej. AZS AWF II Poznań - polska kobieca akademicka drużyna siatkarska, będąca sekcją klubu sportowego AZS AWF Poznań, działającego przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

  KS AZS-AWF Poznań – wielosekcyjny uczelniany klub sportowy działający przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Kontynuuje tradycje powstałego w 1919 roku klubu środowiskowego AZS Poznań. Jest to klub o charakterze wyczynowym. Zakład Historii Wychowania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – powstał 1 września 1967 roku w ramach Katedry Pedagogiki UAM. Pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Stanisław Michalski, jego następcą do 2000 roku był prof. dr hab. Jan Hellwig. Obecnie Zakład mieści się na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Pracami zakładu kieruje od 2000 roku prof. Wiesław Jamrożek.

  Jan Krotoski (ur. 17 października 1895 w Starym Gostyniu, zm. 22 listopada 1969 w Poznaniu) – profesor, pierwszy rektor Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu, kierownik Zakładu Chirurgii Operacyjnej i Doświadczalnej Akademii Medycznej, kierownik Zakładu Traumatologii Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego. Jerzy Kazimierz Smorawiński (ur. 28 marca 1942 w Poznaniu) – polski specjalista medycyny sportowej, działacz sportowy, profesor i rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, senator IV i V kadencji.

  Test wysiłkowy, elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – badanie medyczne opierające się na zależności zmieniającego się zapisu EKG pod wpływem zwiększającego się wysiłku fizycznego, który powoduje zwiększanie zapotrzebowania na tlen, co organizm kompensuje przez zwiększenie przepływu przez naczynia wieńcowe. U osób z niewydolnością przepływu wieńcowego, powyżej pewnego wysiłku, nie może już dalej zostać pokryte to zapotrzebowanie drogą zwiększonego przepływu i rozwijają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego.

  Andrzej Maria Kempiński (ur. 1946 w Poznaniu) – filolog polski i historyk starożytności, uczestnik wydarzeń w 1968 w Poznaniu (represjonowany), w 1973 uzyskał tytuł magistra filologii polskiej, w 1992 doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie rozprawy Pochodzenie Frygów i zagadnienie ich obecności w południowej części Półwyspu Bałkańskiego (promotor prof. Włodzimierz Pająkowski), w 2005 habilitował się z nauk humanistycznych w zakresie historii starożytnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1973–1992 był nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 18 w Poznaniu (jego uczniami byli m.in. Dariusz Matelski i Mariusz Sabiniewicz), od 1992 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu (od 2005 profesor nadzwyczajny, prorektor).

  Wysiłek tlenowy – poziom intensywności wysiłku, przy którym energia do pracy mięśni pochodzi głównie z przemian zużywających tlen, a więc przede wszystkim ze spalania tłuszczów.

  Dodano: 24.08.2010. 00:25  


  Najnowsze