• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykład wybitnego badacza Peru w Poznaniu

  16.01.2012. 20:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Józef Szykulski z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia prelekcję "Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru", na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

  Archeolog rozpoczął w 2008 roku szeroko zakrojony "Projekt Tambo" na terenie południowej części Peru na obszarze dorzecza Río Tambo, obejmującego strefę pograniczną południowo-peruwiańskich departamentów Arequipa i Moquegua. Jego celem są badania nad społecznościami południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych. O jego wynikach pisaliśmy kilkukrotnie na łamach Serwisu - tutaj i tu. W czasie wykładu w Poznaniu badacz skupi się na najnowszych odkryciach z ostatniego sezonu.

  Prof. Józef Szykulski specjalizuje się w problematyce archeologii Ameryki Łacińskiej, głównie strefy Andów. Studiował we Wrocławiu i Warszawie, gdzie pod kierownictwem prof. A. Wiercińskiego (Uniwersytet Warszawski) napisał pracę magisterską dotyczącą prekolumbijskiego Meksyku. W roku 1990 doktoryzował się w Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn pracą La ceramica de San Agustin - Colombia, a we Wrocławiu uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

  W roku 1994 otrzymał honorowy tytuł profesora Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria w Arequipie-Peru oraz honorowe obywatelstwo miasta Mollendo w Peru. Od roku 2007 jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał w uczelniach Polski (Wrocław, Warszawa), Niemiec (Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn), Włochy (Turyn) Kolumbii (Universidad Nacional i Universidad Central w Bogocie) oraz Peru (Universidad Catolica de Santa Maria i Universidad Nacional San Agustin w Arequipie).

  Prof. Szykulski od ponad 25 lat działa naukowo na obszarze Nowego Świata. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego, w dorzeczu górnej i środkowej Magdaleny (Kolumbia), w basenie jeziora Titicaca, w Andach Amazońskich płn. Peru, a także we wschodniej Boliwii (Projekt Samaipata). W latach 1993 - 2002 kierował międzynarodowym projektem Churajon w południowym Peru, w roku 2009 projektem Toro Muerto (Peru), a od roku 2008 kieruje pracami badawczymi Projektu Tambo, przedsięwzięcia realizowanego przez wrocławską Alma Mater w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

  Archeolog jest też autorem kilkudziesięciu publikacji popularyzatorskich i naukowych, w tym również kilku prac monograficznych. W 2010 roku Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowała w ramach Złotej Serii książkę Starożytne Peru. To pierwsze polskojęzyczne kompendium na temat najwcześniejszych dziejów Andów Centralnych.

  Profesor Szykulski jest członkiem licznych międzynarodowych gremiów naukowych, w tym również Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, a także redaktorem naczelnym wychodzącej w Peru serii wydawniczej Tambo. Boletin de Arqueologia.

  Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mariusz Ziółkowski (20 października 1953 w Warszawie) - polski archeolog, dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Katolickiego Santa María w Arequipie w Peru. Universidad Nacional Toribio Rodríguez de Mendoza de Amazonas (UNTRM–A) – uniwersytet utworzony w 2001 roku w Chachapoyas (Peru). Jest uczelnią autonomiczną od 2009 roku. Posiada 5 wydziałów i 2 instytuty naukowe. Susana Higuchi Miyagawa (ur. 26 kwietnia 1950) – peruwiańska polityk, w latach 1990–1994 pierwsza dama Peru, deputowana do Kongresu Republiki Peru w latach 2001–2006.

  La Oroya (San Jerónimo de la Oroya) – górnicze miasto w Peru, liczące ok. 20 tys. mieszkańców. Jest znaczącym ośrodkiem przemysłu wydobywczego i hutniczego w Peru. Zaliczane jest do jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Uniwersytet Świętego Marka, hiszp. Universidad Nacional Mayor de San Marcos (UNMSM) – wyższa uczelnia w Limie, w Peru. Została założona 12 maja 1551 roku jako Real y Pontificia Universidad de la Ciudad de los Reyes de Lima, a działalność rozpoczęła 2 stycznia 1553 roku. Jest najstarszym uniwersytetem na kontynencie amerykańskim. Zajmuje 339. miejsce w światowym rankingu popularności uniwersytetów i 1. miejsce wśród 57. uniwersytetów peruwiańskich.

  Historia Peru: Na obszarze dzisiejszego Peru w okresie prekolumbijskim rozwijało się kilka znaczących cywilizacji indiańskich. Były to: Rezerwat Narodowy Titicaca (Reserva Nacional del Lago Titicaca) – rezerwat narodowy w Peru, którego celem jest ochrona zasobów naturalnych jeziora Titicaca. Został założony 31 października 1978 roku.

  Club Social Cultural Deportivo Universidad César Vallejo – peruwiański klub piłkarski z siedzibą w mieście Trujillo, stolicy regionu La Libertad. Trujillo – miasto w północno-zachodnim Peru, na nadbrzeżnej nizinie, ośrodek administracyjny departamentu la Libertad. Około 750 tys. mieszkańców.

  Region Arequipa – jest jednym z 24 regionów w Peru. Stolicą jest Arequipa, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Peru.

  Paracas - miasto portowe w Peru, położone w pobliżu Parku Narodowego Paracas (Reserva Nacional de Paracas). Znane z tego, iż 7 września 1820 roku wylądował w nim gen. José de San Martín rozpoczynając marsz dla wyzwolenia Peru.

  Arequipa - miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców. Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzieli się na 4 zakładów i pracownię naukową. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz wnioskowania o nadanie tytułu naukowego profesora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną ze społecznościami ludzkimi i ich przeobrażeniami kulturowymi w epoce kamienia, w starożytności i w średniowieczu na terenie Europy. Instytut oferuje studia na kierunku archeologia.

  Prowincja Daniel Alcídes Carrión - jedna z trzech prowincji w Regionie Pasco w Peru, będąca najmniejszą pod względem wielkości powierzchni w tej jednostce administracyjnej. Nazwa prowincji pochodzi od medyka peruwiańskiego Daniel Alcides Carrión, który nie przeżył swojego eksperymentu. Podobna nazwę ma uczelnia w Pasco - Universidad Nacional Daniel Alcides Carrión. W rocznicę śmierci Carrióna ustanowiono Dzień Peruwiańskiej Medycyny. Club Atlético Universidad Nacional - peruwiański klub piłkarski z siedzibą w mieście Arequipa, stolicy regionu Arequipa.

  Dodano: 16.01.2012. 20:04  


  Najnowsze