• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wypatruj wiosny z miłośnikami ptaków

  25.03.2010. 13:22
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  1 kwietnia rusza V edycja europejskiej akcji obserwacyjnej - Spring Alive!, w trakcie której sympatycy ptaków w 35 krajach rejestrują w europejskiej bazie danych Spring Alive swoje pierwsze tegoroczne obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. W Polsce akcję prowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W niedzielę, 11 kwietnia, w ogrodach zoologicznych w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Chorzowie i Toruniu odbędą się imprezy związane z przylotem do Polski pierwszych bocianów.

  Spring Alive to ogólnoeuropejska kampania popularyzująca wśród dzieci zainteresowanie przyrodą i jej ochroną poprzez obserwowanie nadchodzącej wiosny. Jak poinformował PAP Marcin Kozłowski z OTOP, akcja internetowa skierowana jest głównie do dzieci w wieku 8-12 lat.

  Uczestnicy rejestrują na stronie internetowej Spring Alive pierwszego zauważonego w danym sezonie przedstawiciela czterech gatunków ptaków migrujących: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Na podstawie tych danych powstają mapy, ukazujące intensywność przelotu "posłańców wiosny", co pozwala śledzić jak wiosna stopniowo rozkwita w całej Europie.

  Im więcej osób opisze swoje pierwsze wiosenne spotkania z bocianami, jerzykami, jaskółkami i kukułkami, tym większą wartość zyskają gromadzone w ramach projektu dane. W ubiegłym roku Spring Alive zebrała 93 984 zgłoszeń z 35 krajów. Projekt jest doskonałą okazją dla rodzin, nauczycieli i uczniów oraz po prostu grup przyjaciół w całej Europie by korzystając z pierwszych cieplejszych dni, wyjść na spacer i cieszyć się nadchodzącą wiosną.

  Jak podaje Anna Połotnicka z OTOP, na autorów najciekawszych obserwacji czekają nagrody w postaci znaczków z wizerunkami ptasich posłańców wiosny. Wyróżnione obserwacje będą zamieszczane na stronie Spring Alive oraz w magazynie "Ptaki" Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

  ***

  OTOP jest krajową organizacją pozarządową o statusie pożytku publicznego zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Celem towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. OTOP zrzesza ponad 3 tysiące członków, a swoją pracą wspiera nas ponad 600 wolontariuszy. Jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International zajmującej się ochroną dzikich gatunków ptaków, miejsc w których one żyją oraz bioróżnorodności. Birdlife International działa w ponad 100 krajach.

  Imprezy plenerowe związane z wiosenną akcją odbędą się 11 kwietnia w godzinach 11.00 - 16.00 na terenie Ogrodu Zoologicznego w Warszawie (ul. Ratuszowa 1/3), Ogrodu Zoologicznego w Łodzi (ul. Konstantynowska 8/10), Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Gdańsk-Oliwa (ul. Karwieńska 3), Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie ul. Ziętka 7 i Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu (ul. Bydgoska 7).

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, OTOP – pozarządowa organizacja działająca w Polsce od 1991 roku. Zajmuje się ochroną ptaków dziko żyjących i ich siedlisk, badaniami naukowymi, zbieraniem danych związanych z polską awifauną, propagowaniem wiedzy o ptakach w różnych grupach społecznych i wiekowych. OTOP jest polskim partnerem BirdLife International. Obecnym prezesem Towarzystwa jest Gerard Sawicki, popularyzator wiedzy o ptakach. Prowadził Ptakoluba na antenie TVP1 pod koniec ubiegłego wieku. Działaczką OTOP jest Małgorzata Górska. BirdLife International (pierwotnie International Council for Bird Preservation - Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków) - to międzynarodowa organizacja, której celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk. BirdLife International jest federacją organizacji zajmujących się ochroną ptaków z różnych krajów, tzw. organizacji partnerskich. Polskim partnerem BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (dawniej Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, PTOP) – organizacja zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk. Działa w Polsce północno-wschodniej, zostało powołane do życia w 1985 roku w Białowieży.

  Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (ang. Royal Society for the Protection of Birds, RSPB) - brytyjska organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk, zwłaszcza gatunków zagrożonych. Do RSPB należy ponad 1 mln członków, na jego rzecz pracuje ok. 1300 zatrudnionych i 13000 wolontariuszy, co czyni je największą organizacją tego typu w Europie i jedną z największych na świecie. Ostoje ptaków IBA – obszar rozpoznany przez BirdLife International jako ważny dla ochrony populacji ptaków. Na rok 2009 wyróżniono około 11 000 Important Bird Areas w ok. 200 państwach. Tereny te są chronione zarówno prawnie jak i przez lokalne organizacje. W Stanach Zjednoczonych program monitorowany jest przez National Audobon Society.

  Wybrzeże Trzebiatowskie (PLB320010) – obszar specjalnej ochrony ptaków w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, o powierzchni 31 757,6 ha, w całości w woj. zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Celem utworzenia obszaru jest ochrona populacji dziko występujących ptaków oraz utrzymanie ich siedlisk w niepogorszonym stanie. Stwierdzono występowanie na tym terenie 35 gatunków ptaków z Załącznika II Dyrektywy Ptasiej. Ptaszarnia – zamknięte pomieszczenie do hodowli dzikich ptaków, zwykle jako część ogrodu zoologicznego służąca do eksponowania gatunków żywego ptactwa. W skład ptaszarni wchodzą woliery i klatki. Ptaszarnie przeznaczone dla gatunków egzotycznych muszą być ogrzewane.

  Społeczny rezerwat Karsiborska Kępa – obszar poddany ochronie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na wyspie Karsiborska Kępa. Nie jest objęty formalną formą ochrony na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Park safari – rodzaj ogrodu zoologicznego, komercyjnie prowadzona atrakcja turystyczna. W przeciwieństwie do ogrodu zoologicznego, zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się swobodnie w wydzielonych dla nich strefach. Goście, będąc w samochodzie lub autobusie, oglądają przedstawicieli różnych gatunków z bliska.

  Kukułkowate (Cuculidae) – rodzina ptaków z rzędu kukułkowych (Cuculifromes). Obejmuje ptaki o zróżnicowanej wielkości, długich ogonach i silnych nogach. Preferują środowiska leśne, choć niektóre gatunki żyją na otwartej przestrzeni. Główny pokarm to owady. Wiele gatunków należących do tej rodziny to pasożyty lęgowe — składają swoje jaja do gniazd innych ptaków. Często pisklęta kukułkowatych po wykluciu wyrzucają z gniazda jaja bądź pisklęta gospodarzy.

  Ptaki obserwowane w Polsce, lecz nie zaliczone do awifaunygatunki ptaków, które według klasyfikacji AERC zaliczono do kategorii D (pochodzenie niepewne) oraz E (pojaw nienaturalny). Do 31 grudnia 2012 r. stwierdzono w Polsce wystąpienie 60 takich gatunków (według podziału przyjętego przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, która zajmuje się weryfikacją obserwacji).

  Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku – placówka naukowa zajmującą się badaniami biologii ptaków. Pełni również funkcję jedynej w Polsce krajowej centrali obrączkowania ptaków. Ptasi Azyl potoczna nazwa specjalistycznej lecznicy dla ptaków chorych i rannych w wypadkach. Miejsca takie znajdują się w większości dużych polskich miast. Najczęściej są sytuowane przy ogrodach zoologicznych lub fundacjach czy stowarzyszeniach zajmujących się ornitologią lub ochroną ptaków.

  Dodano: 25.03.2010. 13:22  


  Najnowsze