• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa czterech muzeów morskich w Gdańsku

  30.09.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku otwarta zostanie 30 września wystawa "1 morze - 4 opowieści", przygotowana przez tę placówkę we współpracy z Muzeum Morskim w Rostocku, Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie oraz Litewskim Muzeum Morskim w Kłajpedzie.  "Morskie szlaki handlowe przez wieki łączyły kraje leżące nad morzem Bałtyckim, lecz powojenna historia podzieliła region na Wschód i Zachód. Muzea morskie, zlokalizowane w czterech nadbałtyckich krajach dają świadectwo zarówno wspólnej, jak i odmiennej przeszłości krajów regionu południowego Bałtyku, prezentując na wystawie bogactwo różnorodnych tematów skoncentrowanych wokół morskiego dziedzictwa kulturowego" - poinformowała komisarz wystawy ze strony polskiej Jadwiga Klim.

  Muzeum Morskie w Rostocku na wystawie "1 morze - 4 opowieści" zajęło się dziejami żaglowców na Bałtyku od X do XX w., prezentując sześć modeli tych jednostek: wczesnośredniowieczny statek handlowy, kogę - średniowieczny statek handlowy, galeon - okręt wojenny Ligi Hanzeatyckiej "Adler von Luebeck", szwedzki galeon "Vasa" z 1628 r., szwedzki statek pocztowy "Hiorten" oraz niemiecki XIX-wieczny bryg "J. H. Epping".

  Przygotowana przez muzeum w Kłajpedzie część wystawy przedstawia mało znane fakty z epoki żaglowców na Litwie. Ich złoty okres w Kłajpedzie przypadł na wiek XVIII i XIX, zmierzch natomiast nastąpił wraz z rozwojem parowców.

  Okres zimnej wojny i jego wpływ na powojenne relacje pomiędzy państwami bałtyckimi to temat, który podjęło z kolei Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie. Muzealnicy ze Szwecji przypominają na wystawie m.in. rok 1981, kiedy to na mieliźnie w obrębie wojskowego terenu u wybrzeży tego kraju osiadł sowiecki okręt podwodny U137.

  Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku ekspozycję poświęciło swoim osiągnięciom w dziedzinie archeologii morskiej tj. odkryciu m.in. średniowiecznego portu w Pucku, wraków "Miedziowca" (XIV w.), "Solena" (XVII w.), "General Carleton of Whitby" i "Arngast" (XX w.).

  Wspólna praca muzeów zrealizowana została w ramach unijnego projektu SeaSide. Inauguracja tej międzynarodowej ekspozycji miała miejsce w lipcu tego roku w Rostocku. Z Polski wystawa przeniesie się do kolejnych dwóch państw uczestniczących w przedsięwzięciu.

  Wystawa "1 morze - 4 opowieści" potrwa do 28 listopada. ROP

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/ bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Muzeum Vasa (szw. Vasamuseet) – muzeum morskie znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Otwarte 15 czerwca 1990 dla ekspozycji okrętu "Vasa", wydobytego w 1961 z dna morskiego i odrestaurowanego. Muzeum jest częścią państwowych muzeów morskich Szwecji (obok Sjöhistoriska museet w Sztokholmie i Marinmuseum w Karlskronie). Jest najpopularniejszym muzeum Sztokholmu. Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (do 10 grudnia 2013: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku) – narodowa instytucja kultury, muzeum przyjmujące za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechniające wiedzę o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów. Litewskie Muzeum Morza (lit. Lietuvos jūrų muziejus) – morski park rozrywki zlokalizowany nad Morzem Bałtyckim w litewskiej Kłajpedzie, na który składają się cztery jednostki: (1) muzeum morskie; (2) skansen rybacki; (3) akwarium oraz (4) delfinarium. Muzeum otwarto w 1979, natomiast delfinarium jako najmłodsza jednostka została otwarta w 1994. Jest to jedyne delfinarium nad wschodnim Bałtykiem.

  SV Dar Pomorza (Biała Fregata) – trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Marinmuseum – Muzeum Marynarki Wojennej lub też Muzeum Morskie – muzeum znajdujące się w Karlskronie, Szwecja, położone na wyspie Stumholmen. Muzeum zostało otwarte w 1997 roku.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Vasa – szwedzki okręt, królewski galeon, słynny z powodu spektakularnego zatonięcia, a następnie wydobycia i przekształcenia w okręt-muzeum.

  Muzeum Tatry (Muzeum Techniki Tatra, Technické muzeum Tatra) formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach (obok Willi Szustali, Muzeum Wójtostwa oraz Muzeum Emila i Dany Zatopków). Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Funkcje muzeum okręgowego dla Legnicy spełnia założone w 1962 r. przez Tadeusza Gumińskiego Muzeum Miedzi, mieszczące się w XVIII-wiecznym budynku dawnego pałacu opatów z Lubiąża. Poza ekspozycjami związanymi z miedzią, muzeum prowadzi stałą wystawę dotyczącą historii miasta oraz organizuje różnego rodzaju okolicznościowe wystawy. RV Kaszubski Brzeg (MS Kaszubski Brzeg) - statek badawczy o stalowej konstrukcji nitowanej zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku w ramach serii lugrotrawlerów B-11 w 1956 roku. Następnie po przebudowaniu służył w Marynarce Wojennej jako okręt ratowniczy (jeden z czterech oznaczanych numerami R21-R24). W 1982 został przekazany do służby cywilnej pod nazwą Podwodnik, a w 1984 roku do Centralnego Muzeum Morskiego. Jednostka została przebudowana i dostosowana do potrzeb archeologii podmorskiej jako baza dla płetwonurków i nurków. W 2007 roku został wycofany ze służby i wystawiony na sprzedaż.

  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Dodano: 30.09.2010. 00:40  


  Najnowsze