• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa fotografii Leon Barszczewskiego w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

  16.11.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wystawę fotografii "Leon Barszczewski (1849-1910) od Samarkandy do Siedlec" prezentującą obszary Azji Środkowej z lat 1876-1897 można oglądać w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Archiwalne fotografie Leona Barszczewskiego, niestrudzonego podróżnika po górzystych krainach Turkiestanu, badacza Pamiru i odkrywcy starożytnej Samarkandy udostępnione zostały dzięki uprzejmości jego rodziny.

  Leon Barszczewski urodził się w 1849 r. Warszawie. Osierocony w młodym wieku, został wcielony do szkoły kadetów w Kijowie. Po jej ukończeniu służył w armii rosyjskiej. W latach 1876-1897 podróżował do krain Turkiestanu, Chanatów Buchary, Badachszanu i Darwanu oraz do granic Afganistanu. Podczas wypraw opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza z Chinami i Afganistanem, obserwował stosunki społeczne i polityczne. Barszczewski był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie.

  Po zakończeniu służby w Azji Środkowej został przeniesiony do Siedlec. W 1904 r. ufundował tu Szkołę Handlową dla dziewcząt - obecne II LO im. Św. Królowej Jadwigi. Barszczewski należał do Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Moskiewskiego Towarzystwa Badaczy Przyrody. Zbierane podczas wypraw okazy przyrodnicze, archeologiczne i etnograficzne trafiły do utworzone przez niego muzeum w Samarkandzie.

  Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Ziemi PAN, w prowadzonych dziennikach podróży znajdują się również zapiski dotyczące obserwacji przyrodniczych: botanicznych, zoologicznych, geograficznych i geologicznych. Wśród największych osiągnięć Barszczewskiego, obok odkryć złóż rud metali i kamieni szlachetnych (w tym złota i diamentów), są także pionierskie badania lodowców w Górach Zerawszańskich i Hisarskich - to dzięki nim zyskał miano wybitnego glacjologa i pierwszego polskiego badacza lodowców Azji.

  Podczas swoich podróży wykonał wiele fotografii. Na paryskiej wystawie fotograficznej w 1895 r. Barszczewski został nagrodzony złotym medalem za zdjęcia lodowców azjatyckich. W 1901 r. w Warszawie otrzymał złoty medal za widoki miejscowości i portrety mieszkańców Azji.

  Wystawę zorganizowano we współpracy z Igorem Strojeckim i Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Ekspozycja czynna jest do 12 grudnia w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie (Al. Na Skarpie 27), od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00.

  Więcej informacji na stronie: www.mz-pan.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 16.11.2010. 00:25  


  Najnowsze