• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa interaktywna Tajemnice fizyki w Stalowej Woli

  23.05.2011. 11:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czy ludzkie ciało może wytworzyć prąd, jak działa lustro weneckie, jak funkcjonował praprzodek telewizora - na te pytania odpowiada wystawa interaktywna "Tajemnice fizyki", którą od niedzieli można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

  Na ekspozycji znalazły się 22 eksponaty, które przybliżają różne zjawiska fizyczne, występujące w przyrodzie i życiu codziennym. Wystawa adresowana jest głównie do uczniów gimnazjów i szkół średnich, ale i dorośli mogą wziąć udział w doświadczeniach.

  Jak poinformowała PAP Anna Garbacz ze stalowowolskiego muzeum, przygotowane stanowiska prezentują zagadnienia z takich działów fizyki, jak: optyka, akustyka, dynamika. Ponadto wystawa ukazuje też np. działanie sił magnetycznych oraz elektryczność materii.

  "Poprzez eksperymentowanie, własnoręczne sprawdzanie, różne zagadnienia fizyczne staną się ciekawsze i łatwiejsze do zrozumienia" - zauważyła Garbacz.

  Zainteresowani mogą np. za pomocą cieczy wprawionej w ruch, czy kuli poruszającej się po pętli zrozumieć działanie siły odśrodkowej; urządzenie "Wir wodny" pokazuje mechanizm powstawania przepływu laminarnego i turbulentnego. Zwiedzający mogą także za pomocą doświadczeń przekonać się o różnych możliwościach własnego ciała jak np. wytwarzanie prądu czy przewodzenie ciepła. Inne doświadczenia z zakresu optyki pozwolą zrozumieć jak powstaje odbicie w lustrze weneckim i jak ono działa.

  Na wystawie pokazano też praprzodka telewizora, czyli specjalną tarczę wynalezioną przez Paula Nipkowa w 1884 roku. Jest to urządzenie służące do mechanicznej i syntetycznej analizy obrazu. Do dyspozycji zwiedzających są ponadto gry interaktywne, rozwijające koordynację ruchową oraz cierpliwość i zdolności manualne.

  Wystawa zorganizowana przez Centrum Nauki Eksperymentarium w Łodzi potrwa do 2 października.

  PAP - Nauka w Polsce

  api/ mki/

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Salon Niezależnych – wystawa artystyczna, organizowana corocznie w Paryżu od 1884 roku. Jej powstanie było wyrazem sprzeciwu artystów wobec oficjalnego salonu, którego jury odrzucało część zgłoszonych prac.

  Wystawa rzemiosła polskiego w Poznaniu - wystawa przemysłowa zorganizowana w Poznaniu w 1850. Była pierwszą w Poznaniu wystawą przemysłową - odbyła się przed Prowincjonalną Wystawą Przemysłową z 1895 i Wystawą Wschodnioniemiecką z 1911, otwierając tym samym tradycje wystawiennicze Poznania.

  „Błękitna róża” (Голубая роза) – stowarzyszenie artystyczne działające w Moskwie w latach 1907–1910. Wystawa „Błękitna róża” została otwarta w Moskwie 18 marca 1907 w domu właściciela fabryki porcelany M. Kuzniecowa przy ulicy Miasnickiej. Wystawę sfinansowano z dotacji wydawcy miesięcznika „Złote runo”, artysty-amatora N. Riabuszyńskiego. Większość eksponatów była wystawiona wcześniej na wystawie „Jasnoczerwona róża” w Saratowie w roku 1904. Liczba zwiedzających wystawę przekroczyła 5.000.

  Tarcza Nipkowa – to wynalazek Paula Nipkowa z 1884 r., który w ogromnej mierze przyczynił się do rozwoju telewizji. Jest to urządzenie służące do mechanicznej i syntetycznej analizy obrazu.

  Expo 2005 – wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Tematem przewodnim tej wystawy było hasło Mądrość natury. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe.

  Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

  Prowincjonalna Wystawa Przemysłowa - wystawa przemysłowa zorganizowana w Poznaniu w 1895. Była wynikiem wspólnych działań organizacyjnych polskiej i niemieckiej społeczności miasta.

  Dodano: 23.05.2011. 11:19  


  Najnowsze