• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa największej polskiej kolekcji dziadków do orzechów w Elblągu

  28.11.2011. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Twardy orzech do zgryzienia?" to tytuł najnowszej ekspozycji czasowej Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Muzealnikom udało się zebrać ponad 350 dziadków do orzechów o różnorodnych kształtach.

  "Obiekty zostały pozyskane do kolekcji z wielu regionów naszego kraju, a także Europy zachodniej i południowej. Najstarszy z +dziadków+ pochodzi z końca XVIII wieku, połowa zaś z wieku XIX i dwudziestolecia międzywojennego" - informują pracownicy instytucji.

   

  Duża część kolekcji powstała przez połączenie w 1990 roku, gromadzonego od 1970 roku zbioru Witolda Tchórzewskiego oraz zapoczątkowanego w roku 1985 zbioru Jana Łomnickiego.

  W Polsce pierwsze dziadki do orzechów pojawiły się w XVIII wieku z zachodniej Europy. Zapewne stąd, że przypominały postać starego człowieka, wzięła się ich obecna nazwa, która wyparła wcześniejsze, staropolskie określenia: orzechołom, ząb, ciskawka, staruszek, tłuczek, kleszczyki.

  Termin wystawy nie jest przypadkowy. Orzechy traktowane są jako synonim zdrowia, żywotności, tajemnicy, sedna sprawy. Są nieodzownym atrybutem świąt Bożego Narodzenia - ozdabiają choinkę i dodają smaku wypiekom.

  Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 29 listopada, o godzinie 17.00. Towarzyszyć mu będzie spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio, zorganizowane wspólnie przez Muzeum i Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Dzieje "dziadków do orzechów" przybliży Janina Mazurkiewicz, wieloletni pracownik Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu i znawczyni tego nurtu kolekcjonerstwa.

  Kustoszami wystawy są Małgorzata Gizińska i Alicja Janiak.

  PAP - Nauka Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dziadek do orzechów – ręczne narzędzie kuchenne służące do rozłupywania skorup orzechów, zazwyczaj włoskich lub laskowych. Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej. Royal Ontario Museum (ang. Królewskie Muzeum Ontario) – największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy okresowe wystawy, organizuje warsztaty i prelekcje.

  Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie – budynek przy alei 3 Maja 1, wzniesiony w latach 1934-1989. Mieści trzy wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie: Broń i Barwa w Polsce, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Ponadto w Gmachu Głównym organizowane są wystawy czasowe. Muzeum Kolekcji Jana Pawła II zbioru państwa Zbigniewa Karola (1919-1998) i Janiny (1928) Porczyńskich w Warszawie założone zostało w 1986 r. Kolekcję państwo Porczyńscy gromadzili od roku 1981. W Warszawie obrazy zostały pokazane po raz pierwszy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 5 listopada 1987. W końcu 1989 roku władze miasta przekazały na stałą siedzibę Kolekcji budynek zbudowany w roku 1825 przez Antonia Corazziego, z przeznaczeniem na siedzibę Banku Polskiego i Giełdy, zajmowany w czasach PRL przez Muzeum Ruchu Rewolucyjnego. W skład kolekcji wchodzi 450 obrazów malarstwa europejskiego, przypisywanych m.in. Pablowi Picasso, Vincentowi van Gogh czy Rubensowi. Galeria podzielona jest na kilka cyklów tematycznych, m.in.: "Portrety", "Mitologia i alegoria", "Martwa natura", "Biblia i święci". Zbiory w chwili obecnej mieszczą się na Placu Bankowym 1.

  Muzeum Złota w Złotoryi powstało w lipcu 1978 roku z inicjatywy społecznej, a także przy pomocy władz miasta. Za siedzibę muzeum wybrano budynek przy ul. Zaułek 2, który został wybudowany w połowie XVIII wieku i wkomponowany we wcześniejsze mury obronne. Do roku 1998 nosiło ono nazwę Muzeum Społeczne Ziemi Złotoryjskiej. Dziadek do orzechów (ang. The Nutcracker Prince) - kanadyjski film animowany z 1990 roku będący adaptacją powieści Dziadek do Orzechów E.T.A. Hoffmanna. Film został wydany na kasetach VHS z polskim lektorem i angielskim dubbingiem w latach 90.

  Muzeum im. Orła Białegomuzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 r. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem. Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego - powstały w 2011 roku oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, założonego w 1991 roku staraniem Adama Wójcika i Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega.

  Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Dziadek do Orzechów – film dla dzieci z 1967 roku, w reżyserii Haliny Bielińskiej. Polska adaptacja powieści Dziadka do Orzechów E.T.A. Hoffmanna.

  Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać. Galeria Borghese – muzeum państwowe w Rzymie, przechowujące znaczącą część kolekcji Borghese na które składało się malarstwo, rzeźba i antyki. Dzieła, niegdyś prywatnej, kolekcji zostały udostępnione szerokiej publiczności w 1903 roku. Muzeum mieści się w Willi Borghese wchodzącej w skład zespołu pałacowo-parkowego.

  Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu – prywatne muzeum położone w Toruniu. Powstało na bazie prywatnej kolekcji Katarzyny Wesołowskiej - Karasiewicz i jej męża, a podmiotem prowadzącym je jest Europejska Fundacja "Pamięć i Dziedzictwo". Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (otwarte w 1954 r.) – budynek elbląskiego muzeum mieści się na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego. Elbląski zamek nie przetrwał do dzisiejszych czasów, gdyż buntując się przeciw panowaniu Zakonu, Elblążanie zburzyli twierdzę w 1454 r. Elbląscy mieszczanie po zdobyciu zamku, wypędzili jego załogę, po czym podpalili i zburzyli twierdzę. Do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie fragmenty starych murów obronnych.

  Dodano: 28.11.2011. 19:19  


  Najnowsze