• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa o EIT+ w gmachu Parlamentu Europejskiego

  03.12.2011. 08:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wystawa promująca Wrocławskie Centrum Badań EIT+, polskie przedsięwzięcie ukierunkowane na tworzenie i rozwijanie nowych sposobów współpracy sektora nauki i edukacji z samorządem i biznesem, będzie prezentowana od 6 grudnia w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

  Jak poinformowała PAP Anna Zakrzewska z PR Farma, wystawa "Research and Technology Between Us" oraz towarzysząca jej debata z udziałem przedstawicieli czołowych światowych firm nowych technologii ma zwrócić uwagę przedstawicieli biznesu i europejskich ośrodków badawczych na m.in. największą polską inwestycję naukowo-technologiczną - Kampus Pracze, powstający dzięki środkom Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

   

  Wystawa jest częścią spotkania "European Academia to Industry Forum (EAiF), na które zostali zaproszeni przedstawiciele świata nauki, biznesu i polityki z krajów Unii Europejskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Parlament Europejski, któremu przewodniczy prof. Jerzy Buzek.

  Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma utworzyć na Dolnym Śląsku gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji.

  Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz województwo dolnośląskie i miasto Wrocław.

  PAP - Nauka w Polsce

  umw/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Edukacja we Wrocławiu: Wrocław należy do największych w Polsce ośrodków uniwersyteckich. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się tu około 150 tysięcy osób. Życie umysłowe skupia się wokół wyższych uczelni, na czele z Uniwersytetem Wrocławskim liczącym 47 000 studentów i Politechniką Wrocławską (ponad 40 000 studentów). Założony w 1950 roku Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu posiada tradycje kształcenia sięgające 1811 roku. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – powołany w 1947 kształci ponad 18 000 studentów. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu założony w 1951 roku jest jednym z największych tego typu w kraju, z liczbą ponad 13 000 studentów. Oprócz licznych placówek państwowych, we Wrocławiu istnieje wiele uczelni prywatnych i ośrodków badawczych. Wrocławski Park Technologiczny (WPT) – spółka we Wrocławiu utworzona przez gminę Wrocław (90,51% udziałów), wrocławskie uczelnie i bank BZ WBK. Jedną z inicjatyw WPT jest Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP). Akademicki Klub Turystyczny Wrocław powstał w 1957 r z inicjatywy członków Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Wrocławskiego i Klubu Trampów Politechniki Wrocławskiej. Początkowo AKT Wrocław składał się z dwóch części: Sekcji Górskiej i Koła Przewodników AKT (po zmianie nazwy Studenckie Koło Przewodników Sudeckich Wrocław). W miarę rozwijania działalności Sekcja Górska uległa podziałowi na koła uczelniane działając na większości wrocławskich uczelni.

  Wrocławska Izba Gospodarcza (WIG) – organizacja samorządu gospodarczego, powstała we Wrocławiu w 2004 z inicjatywy wrocławskich przedsiębiorców. Kąty Wrocławskie (niem. Kanth; do 1930 Canth; tuż po II wojnie światowej - Kąty Śląskie) — miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kąty Wrocławskie.

  Baranowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kąty Wrocławskie. Niewielka wieś leży 15 km na południowy zachód od Wrocławia i 10 km na wschód od Kątów Wrocławskich. Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu (UCWFiS) - jednostka organizacyjną Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, która została utworzona do realizacji umowy zawartej w 1996 roku pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a wrocławską AWF, której celem jest prowadzenie:

  Wydział Przyrodniczo-Technologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WPT UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1945 roku jako jeden z pięciu wydziałów Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej. Od 1951 roku wszedł w skład nowopowstałej Wyższej Szkoły Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolniczych, biologicznych oraz ekonomicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Nowa Wieś Wrocławska – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kąty Wrocławskie.

  Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF we Wrocławiu) – państwowa szkoła wyższa powstała w 1946 roku jako Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu.

  Władysław Jamroży (ur. 20 grudnia 1956 r. w Polanicy-Zdroju); ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu (następnie zrobił specjalizacje z pediatrii i radiologii) i zarządzanie we wrocławskiej Akademii Ekonomicznej.

  Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych (NKJO) we Wrocławiu (Foreign Language Teacher Training College Wrocław, Collège universitaire de formation des maîtres de langues étrangères de Wrocław, Fremdsprachenkolleg für Lehrerausbildung Wrocław) - szkoła wyższa we Wrocławiu, której założycielem jest Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Opiekę naukową i dydaktyczną nad założoną w 1990 roku uczelnią sprawuje Uniwersytet Wrocławski. Kolegium jest szkołą zawodową kształcącą nauczycieli języków obcych w specjalnościach: Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych.

  Dodano: 03.12.2011. 08:19  


  Najnowsze