• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa o Romanie Dmowskim w Muzeum Niepodległości

  08.03.2011. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Fotografie i dokumenty poświęcone życiorysowi twórcy endecji Romanowi Dmowskiemu oraz jego sylwetce politycznej będzie można zobaczyć na wystawie "Roman Dmowski 1864-1939" czynnej od środy w stołecznym Muzeum Niepodległości.


  "Na wystawie zostanie zaprezentowany życie Romana Dmowskiego oraz jego sylwetka polityczna, ze szczególnym uwzględnienie okresu walki o niepodległość w latach 1914-18. Zaprezentujemy przede wszystkim znajdujące się w naszych zbiorach, wcześniej nie pokazywane dokumenty i fotografie z prywatnego archiwum politycznego Dmowskiego. Jest tam m.in. korespondencja z politykami zachodnimi, nieznane zdjęcia z Paryża z 1919 roku, portret z 1933 roku oraz z roku 1918 ze Stanów Zjednoczonych. To wystawa edukacyjna, której celem jest przybliżenie postaci Romana Dmowskiego. Jest przeznaczona głównie dla szkół czy domów kultury, stąd jej charakter planszowy" - powiedział PAP autor scenariusza, kierownik działu historycznego Muzeum Niepodległości Jan Engelgard.

  Ekspozycję otwiera tablica poświęcona dzieciństwu Dmowskiego, fotografie jego rodziców, zdjęcia z warszawskiego gimnazjum oraz współczesne fotografie celi w Cytadeli Warszawskiej, gdzie polityk był więziony przez sześć miesięcy w 1892 roku. "Następnie prezentujemy materiały z okresu lwowskiego i krakowskiego, gdzie po wyjeździe z Królestwa Polskiego Dmowski tworzył zręby swojej ideologii. Zobaczyć będzie można także dokumenty z jego wyprawy do Japonii w 1904 roku, gdzie podróżował również jego rywal polityczny Józef Piłsudski. Pokazujemy m.in. ostatnią stronę memoriału napisanego odręcznie w języku angielskim, jaki Dmowski złożył w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii z archiwalnymi adnotacjami japońskimi" - relacjonował autor scenariusza wystawy.

  Główna część ekspozycji dotyczy okresu I wojny światowej, kiedy Dmowski działał w strukturach niepodległościowych i tworzył Komitet Narodowy Polski do konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie był głównym delegatem Polski i traktatu wersalskiego z 1919 roku. Na tych planszach znalazł się m.in. skan kalendarzyka z zapiskami Dmowskiego z datą planowanego spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem oraz list prezydenta do polskiego polityka z podziękowaniem za przekazane materiały i mapy. Zaprezentowano tam także tablicę ilustrującą pozapolityczne przyjaźnie Dmowskiego ze znanymi literatami takimi jak Władysław Reymont, Stefan Żeromski czy Henryk Sienkiewicz.

  Z okresu międzywojennego, kiedy Dmowski oddalił się już nieco od polityki, pochodzą zamieszczone na wystawie fotografie z pobytów w należącym do niego pałacyku w Chludowie koło Poznania oraz przykłady jego twórczości wydawniczej m.in. pierwsza strona książki Dmowskiego "Polityka polska i odbudowanie państwa" oraz wpis pamiątkowy autora dla historyka prof. Władysława Konopczyńskiego. "Jak wiadomo Dmowski poświęcił się działalności politycznej i nigdy nie założył rodziny. Będzie jednak pokazana jego bliska relacja z rodziną Lutosławskich, zarówno w Krakowie, gdzie się poznali, jak i w ich rodzinnym dworku w Drozdowie, gdzie Dmowski wielokrotnie gościł i w 1939 roku zmarł, dwa lata po wylewie krwi do mózgu" - mówił Engelgard.

  Wystawę zamykają dwie tablice poświęcone pogrzebowi Romana Dmowskiego, na których znalazły się fotografie z uroczystości, na które przybył m.in. były prezydent Stanisław Wojciechowski. Ostatnia plansza przedstawia obecne upamiętnienia postaci Dmowskiego m.in. spis miejsc noszących jego imię oraz współczesne wydawnictwa poświęcone jego postaci.

  Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 marca. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Uroczystości pogrzebowe Romana Dmowskiego miały miejsce 7 stycznia 1939 roku, po śmierci polskiego polityka, która nastąpiła 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie. W trakcie ceremonii trumna z ciałem Romana Dmowskiego została przewieziona ulicami Warszawy na Cmentarz Bródnowski. Uroczystości pogrzebowe, podobnie jak w przypadku pogrzebu Józefa Piłsudskiego, stały się okazją do manifestacji postaw patriotycznych. Na uroczystościach pogrzebowych pojawił się m.in. były prezydent Stanisław Wojciechowski, zabrakło natomiast przedstawicieli władz sanacyjnych.

  Komitet Narodowy Polski w Paryżu (KNP) – założona 15 sierpnia 1917 w Lozannie przez Romana Dmowskiego polska organizacja polityczna działająca w latach 1917–1919. Jako siedzibę obrała Paryż. Celem Komitetu była odbudowa państwa polskiego przy pomocy państw Ententy. KNP był uznany przez rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski.

  Pomnik Romana Dmowskiego – 5-metrowy posąg z brązu przedstawiający Romana Dmowskiego stojący na skwerze u zbiegu alei Szucha i Alei Ujazdowskich, niedaleko od placu Na Rozdrożu w Warszawie.

  Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią (od koloru francuskich mundurów) lub Armią Hallera – polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Polskiego Narodowego.

  Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią (od koloru francuskich mundurów) lub Armią Hallera – polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Polskiego Narodowego.

  Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią (od koloru francuskich mundurów) lub Armią Hallera – polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego.

  Kościół, naród i państwo – książka Romana Dmowskiego wydana w 1927 roku. Zawarte w rozprawie poglądy stanowiły część podstaw programu Obozu Wielkiej Polski na czele którego stał autor.

  Dodano: 08.03.2011. 22:33  


  Najnowsze