• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Piękno kamiennych światów

  16.08.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Minerały, meteoryty i skamieniałości, a także znaczki pocztowe oraz fotografie można oglądać na wystawie "Piękno kamiennych światów" we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji. 


  Jak poinformowała Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego, wystawa to efekt współpracy uniwersyteckiego Muzeum Mineralogicznego oraz obchodzącego 90 - lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

  Oprócz zbiorów muzealnych na wystawie można także oglądać kamienne eksponaty z prywatnych kolekcji członków Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. "Ekspozycję uzupełniają znaczki i bloki filatelistyczne, które przedstawiają minerały i dobra z nich wytworzone. Pokazują także, w jaki sposób świat kamieni wpływał na rozwój cywilizacji" - mówiła Porada-Labuda.

  Kurator wystawy Antoni Stryjewski z Muzeum Mineralogicznego podkreślił natomiast, że kamienie to nie tylko interesujący twór przyrody, ale i ważny element kultury człowieka. "Kamień jest obecny od zawsze w życiu ludzi, jako +kamień na dom+, narzędzie, broń, ozdoba, amulet dla zbolałej duszy lub lek dla ciała. Bywa też zagrożeniem dla istot żyjących na Ziemi, gdy jest spadającym z nieba meteorytem lub kamienną bombą wyrzuconą z rozżarzonego wulkanu" - tłumaczył.

  Zdaniem kuratora, duża ilość kamiennych tematów na znaczkach pocztowych także nie powinna dziwić, ponieważ "człowiek zawsze zauważa, że jest to twór piękny i piękna dodający, stąd tyle zachwytów i pragnień, by to piękno posiąść i zatrzymać".

  Ekspozycję dopełniają fotografie oraz prezentacja multimedialna. Wszyscy chętni będą mogli także obejrzeć minerały pod mikroskopem. W dniach 20 i 21 sierpnia wystawie będzie towarzyszyła giełda minerałów.

  Wystawa będzie czynna do 26 sierpnia.

  PAP - Nauka w Polsce

  mic/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Historii Naturalnej w Ogrodzieńcu – zamknięte muzeum, które mieściło się przy ulicy Elizy Orzeszkowej w starej willi pierwszych właścicieli cementowni Wiek. Posiadało ekspozycję muszli, skamieniałosci, motyli, owadów i minerałów. W muzeum znajdowały się również wierne repliki szkieletów dinozaurów. Obok muzeum mieścił się sklep z kolekcjami skamieniałości. Muzeum Ziemi „Juna” w Szklarskiej Porębie – prywatne muzeum minerałów oraz kamieni szlachetnych, znajdujące się w budynku dawnej „karczmy głodowej” w Szklarskiej Porębie. Budynek muzeum jest położony w dolinie Kamiennej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 3. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

  Aleksander Śnieżko (ur. 1896 - zm. 13 lipca 1975 roku) - pierwszy dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, historyk poczty i filatelista, publicysta, autor licznych artykułów dotyczących historii polskiej poczty, a także wydań książkowych, kolekcjoner ekslibrisów. Glauberyt – minerał z gromady siarczanów. Jest minerałem rzadkim, rozpowszechnionym tylko w niektórych rejonach Ziemi.

  Katalog wystawy – wydawnictwo, towarzyszące wystawie, najczęściej sztuki. Zawiera wtedy notę biograficzną wystawiającego artysty, reprodukcje jego dzieł oraz często recenzję twórczości. Katalogi wystaw wydają muzea oraz placówki wystawiennicze i galerie. Czasami są to szczegółowe opracowania wystawianych zbiorów. Zawierają wówczas ich fotografie, wymiary, datowanie, informację o ich pochodzeniu, a także bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów. Muzeum w Rybniku powołało Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rybniku 29 kwietnia 1970 r. Muzeum jest spadkobiercą społecznych Zbiorów Muzealnych Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej (pierwsza ekspozycja pokazana w 1957 r.).

  Muzeum im. Orła Białegomuzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 r. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – jedyne muzeum poczty w Polsce, mieści się się w budynku dawnego Urzędu Czeków Pocztowych przy ul. Krasińskiego 1.

  Katalog wystawowy – wydawany przed każdą Wystawą Psów Rasowych w formie książki spis wystawców oraz psów biorących udział w wystawie psów. W katalogu zapisany jest również program sędziowania a także układ ringów. W katalogu podane jest imię każdego psa, jego przydomek hodowlany, data urodzenia, maść, numer rejestracyjny i rodowodu, informacja o rodzicach, nazwisko hodowcy a także dane właściciela psa. Na wystawie każdy pies ma swój numer katalogowy, który również jest uwzględniony w katalogu.

  Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb. Manganit – minerał z grupy tlenowodorotlenków. Należy do minerałów rzadkich, rozpowszechnionych tylko w niektórych rejonach Ziemi. Nazwa pochodzi od składu chemicznego tego minerału.

  Bogactwa naturalne – wszystkie użyteczne elementy środowiska, które człowiek może pozyskiwać. Dzieli się je na nieorganiczne (minerały, woda, atmosfera) i organiczne (pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, ekosystemy), a także nieodnawialne (np. minerały i paliwa kopalne) oraz odnawialne (nie wyczerpują się, ponieważ istnieje w nich zamknięty obieg materii, np. w wodzie i atmosferze). Bogactwa naturalne umożliwiają rozwój życia i cywilizacji.

  Dodano: 16.08.2011. 00:25  


  Najnowsze