• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa poświęcona historii rakiet V-1 i V-2

  18.01.2011. 13:22
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Polskie Państwo Podziemne przeciwko broni V-1 i V-2" - to tytuł wystawy historycznej, którą przygotowuje Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja jest okazją do poznania kulisów tworzenia tej broni przez Niemców.

  Niemiecka broń V-1 i V-2 to pociski odrzutowe i rakietowe z okresu II wojny światowej, zwane Vergeltungswaffe, czyli bronią odwetową.

  Wystawa prezentuje historię śmiercionośnej broni; ukazuje dzieje produkcji oraz wdrażania. Niemieckie rakiety balistyczne V-2 oraz bomby latające V-1 były nowatorskimi wytworami techniki, służącymi do prowadzenia walki na odległość, stanowiącej wówczas przełom w dziedzinie wojskowości.

  Ekspozycja dokumentuje historię powstawania zakładów doświadczalnych na wyspie Uznam, rezultaty użycia broni w bombardowaniu Anglii, a także Holandii i Belgi po przekroczeniu przez aliantów kanału La Manche.

  Część wystawy traktuje o działalności siatki wywiadowczej Armii Krajowej w pobliżu poligonu Blizna. Jej żołnierze zbierali tam szczątki wystrzeliwanych rakiet.

  Prace polskiego wywiadu i naukowców pomogły w ustaleniu lokalizacji niemieckich fabryk produkujących elementy do V-1 i V-2. Dzięki temu Alianci mogli skutecznie przeprowadzać bombardowania tych obiektów, utrudniając prace nad tworzeniem tej ultranowoczesnej, jak na owe czasy, broni.

  Szczególną atrakcją wystawy będą oryginalne elementy broni, m.in.: obudowa silnika V-1, turbopompa, gazogenerator czy dysza silnika rakiety V-2, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Armii Krajowej oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

  Ekspozycja w Zielonej Górze zostanie otwarta w najbliższą środę (19 stycznia) i będzie dostępna do 6 marca br.

  Organizatorami wystawy są: Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej. MMD

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Muzeum Broni i Militariów w ŚwidnicyW Świdnicy istnieje jedyne w Polsce, unikatowe całkowicie prywatne Muzeum Broni i Militariów. Placówka ta istnieje od 2001 roku, lecz jej historia sięga roku 1999 kiedy to uzyskała statut nadania od ówczesnego Ministra Kultury. Właścicielem i twórcą muzeum jest Stanisław Gabryś. W Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Ogrom eksponatów datowanych jest na czasy II wojny światowej. Na wystawach możemy oglądać takie eksponaty jak karabiny, pistolety, rewolwery, moździerze, moździerze okopowe, pistolety maszynowe. Część zgromadzonych obiektów jest unikatowe w skali kraju. W ciągu najbliższego czasu do muzeum trafi broń będąca na wyposażeniu Wojska Polskiego po 1945 roku. Będą to czołgi, samoloty, wozy opancerzone czy armaty. Niedawno trafiła do muzeum stacja radarowa RW-31. Muzeum prowadzi także dział dydaktyczny, który wygłasza prelekcje na tematy broni i militariów, oferuje usługi przewodnicze, a niedługo zostanie oddany dział Twierdzy Świdnickiej. Dodatkową atrakcją jest przymuzealna strzelnica na której można spróbować swych sił strzelając bronią krótką, maszynową i pneumatyczną.

  Broń konwencjonalna - wszystkie środki walki nie zaliczające się do broni masowego rażenia (chemiczna, biologiczna, atomowa), stanowiące wyposażenie współczesnych armii. Do broni konwencjonalnej można zaliczyć zarówno broń palną jak i granaty, ładunki wybuchowe itp. Możemy podzielić broń na broń białą (nie posiada ładunku wybuchowego) i palną (która takowy ładunek posiada). Mimo że termin ten odnosi się głównie do broni palnej, Konwencja ONZ dotycząca Broni Konwencjonalnej ogranicza również użycie oślepiających laserów oraz broni zapalnej.

  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Wystawa interaktywna – rodzaj wystawy, najczęściej muzealnej, na której ekspozycja budowana jest na zasadzie interakcji z widzem. Widz ma możliwość w sposób bezpośredni obcować z eksponatem poprzez dotyk, wzrok, słuch zapach. Pierwsze tego typu wystawy były związane z naukami przyrodniczymi. Kolejnym etapem rozwoju wystaw interaktywnych jest tworzenie centrów nauki.

  Dodano: 18.01.2011. 13:22  


  Najnowsze