• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa poświęcona historii wypraw krzyżowych w Pszczynie

  21.08.2011. 13:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Stroje zakonne, urny z ziemią pochodzącą z miejsc największych zwycięstw i klęsk krzyżowców, dwunastowieczne monety - będzie można oglądać na wystawie czasowej, która zostanie otwarta w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.


  Wystawa jest efektem poszukiwań badawczych i zainteresowań osób z różnych kręgów działalności zawodowej, interesujących się zakonami rycerskimi i tradycją etosu rycerskiego. Większość zbiorów przekazało na wystawę Stowarzyszenie ,,Szlak Templariuszy". W jego skład wchodzą historycy, archeolodzy, historycy sztuki, historycy prawa, ale przede wszystkim miłośnicy rycerstwa.

  "Pszczyna będzie drugim miejscem wystawy. Pierwszy raz pokazaliśmy nasze zbiory w maju tego roku w Bielsku-Białej, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania" - powiedział w piątek PAP prezes Stowarzyszenia ,,Szlak Templariuszy" Maciej Sałański.

  Na ekspozycji zorganizowanej w Muzeum Zamkowym w Pszczynie będzie można obejrzeć wiele przedmiotów, m.in. muzułmańskie czary pochodzące z dwunastego wieku z Syrii, zbiór monet z okresu wypraw krzyżowych, grafiki, obrazy, współcześnie odtworzone stroje zakonne, ziemię pochodzącą z miejsc największych zwycięstw i klęsk krzyżowców, multimedialne przedstawienia zamków krzyżowców w Ziemi Świętej oraz dokumentację fotograficzną z wypraw zorganizowanych przez pasjonatów.

  "Zwiedziliśmy wiele miejsc na świecie związanych z zakonami rycerskimi. Mieszkam nawet 2,5 km od Chwarszczan (woj. zachodniopomorskie), miejsca, gdzie znajduje się kaplica Templariuszy, jednego z najważniejszych zabytków związanych z zakonem" - dodał Sałański.

  Wernisaż wystawy "Zakony rycerskie: historia i współczesność" w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbędzie się 23 sierpnia. Ekspozycja będzie otwarta do 20 września.

  Historia wypraw krzyżowych sięga 1096 r. Za pierwszy zakon rycerski uważa się Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Jerozolimskiej, zwanych potocznie templariuszami. Powstał w Jerozolimie w 1119 r. W tym samym czasie pojawiały się również inne zakony, m.in. zakon Rycerzy św. Jana - joannici oraz zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - krzyżowcy.

  Wystawę zorganizowali - Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie ,,Szlak Templariuszy", Muzeum w Bielsku-Białej.

  PAP - Nauka w Polsce

  ktp/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zakon rycerski - zgromadzenie zakonne, którego głównym trzonem jest warstwa mnichów-rycerzy, kierujących się regułą, powstałe w celu walki z przyczyn religijnych. W chrześcijaństwie zakony rycerskie powstawały w czasie Reconquisty, wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej i przeciw plemionom bałtyjskim. Szlak Książąt Pszczyńskich - szlak turystyczny w województwie śląskim. Na jego trasie znajduje się Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zameczek Myśliwski w Promnicach oraz Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

  Zakon Najświętszej Maryi Panny z Betlejem – został założony przez papieża Piusa II w 1459 roku. Reguła jego była wzorowana na regule joannitów. Zakon składał się z braci-rycerzy i duchownych, wybierających w wolnych wyborach swojego wielkiego mistrza. Zakonnicy nosili białe stroje zakonne z błękitnym krzyżem maltańskim. Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Dom Tkacza – oddział Muzeum w Bielsku-Białej, w którym zrekonstruowano wygląd XVIII-wiecznego domu i warsztatu sukienniczego. Budynek muzeum położony jest w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego i znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Trynitarze (właściwie Zakon Trójcy Przenajświętszej, dawniej Zakon Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników) – katolickie zgromadzenie zakonne, założone w 1193 w dobie wypraw krzyżowych przez św. Jana z Mathy i św. Feliksa de Valois, a następnie zatwierdzone w 1198 bullą papieża Innocentego III Operante divine dispositionis. Od 1236 istnieje żeński zakon - Trynitarianki (Klauzurowe).

  Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitani (Najwyższy Zakon Rycerski Świątyni Jerozolimskiej) – międzynarodowa organizacja, która uważa się za kontynuatora i spadkobiercę Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej, zwanych templariuszami. Formuła ekumeniczna została przyjęta w 1804 roku po reformie Fabre-Palaprata, która uczyniła Zakon braterskim związkiem chrześcijańskim, otwartym dla członków wszystkich chrześcijańskich kościołów. Nowa nazwa została przyjęta przez oddział w Belgii i stopniowo była przyjmowana przez kolejne jednostki krajowe. Zakon nie jest organizacją tajną, a jego członkowie nie mogą przedkładać zobowiązań zakonnych ponad swoje zobowiązania prawne, religijne lub moralne, wynikające z innych obowiązków. Wyprawy krzyżowe – łączna nazwa wszystkich krucjat prowadzonych od XI do XIII w. w celu odbicia, a następnie obrony miejsc związanych z religią chrześcijańską w Palestynie. Uczestników wypraw krzyżowych określa się mianem krzyżowców.

  Państwa krzyżowe – termin odnoszący się przede wszystkim do XII i XIII-wiecznych państw feudalnych, powstałych w wyniku podbojów dokonanych przez zachodnioeuropejskich krzyżowców w okresie wypraw krzyżowych na terenach Azji Mniejszej, Grecji i Ziemi Świętej.

  Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (łac. Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis) – średniowieczny zakon rycerski, działający od XII do XIV wieku.

  Dodano: 21.08.2011. 13:33  


  Najnowsze