• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa poświęcona Janowi Keplerowi w Toruniu

  15.03.2010. 17:28
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Wystawę poświęconą Janowi Keplerowi - niemieckiemu uczonemu, pierwszemu gorącemu zwolennikowi myśli kopernikowskiej, którego odkrycia odmieniły sposób postrzegania wszechświata - można zobaczyć w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspozycja "Spadkobiercy nauki Kopernika - Jan Kepler" jest pierwszą z cyklu, którego celem jest przedstawienie postaci słynnych kontynuatorów nauki Mikołaja Kopernika.

  "Na wystawie ukazane są kolejne etapy życia uczonego oraz sylwetki jego mistrzów i nauczycieli: Michaela Maestlina i Tychona Brahe. Zwiedzający ma okazję zapoznać się z dziełami uczonego i jego odkryciami, m.in. ze słynnymi +prawami Keplera+. Zaprezentowane są dwa z licznych dzieł Keplera: Ad epistolam sethi oraz Tabulae Rudolphinae. Na ekspozycji znajdują się również portrety uczonego i jego nauczycieli" - opowiada kurator wystawy, Magdalena Dembek.

  Jan Kepler (Johannes Kepler) urodził się 1571 r. w Weil der Stadt, zmarł w 1630 r. w Ratyzbonie. Był wybitnym matematykiem, fizykiem i astronomem, autorem m.in. trzech reguł, zwanych prawami Keplera, którymi rządzą się ruchy planet Układu Słonecznego, a które były podstawą stworzonej przez Izaaka Newtona teorii powszechnego ciążenia.

  Kepler zajmował się optyką i wynalazł teleskop astronomiczny zwany też "keplerowskim". Dzięki swym obliczeniom matematycznym wprowadził nowatorskie rozwiązania do użycia ułamków dziesiętnych i obliczeń objętości brył geometrycznych. Był też jednym z prekursorów logarytmów. W 1609 r. opisał podstawowy wielościan gwiaździsty, który nazwał "stella octangula". Jest uznawany za jedną z kluczowych postaci w XVII-wiecznej rewolucji astronomicznej.

  Wystawa będzie czynna do 30 maja.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Johannes Kepler (ur. 27 grudnia 1571 r. w Weil der Stadt, zm. 15 listopada 1630 r. w Ratyzbonie) – niemiecki matematyk, astronom i astrolog, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku. Najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac Astronomia nova, Harmonices Mundi i Epitome astronomiae Copernicanae. Prawa te stały się jedną z podstaw teorii grawitacji Izaaka Newtona. Kepler-9d - planeta pozasłoneczna krążąca wokół gwiazdy Kepler-9. Planeta okrąża gwiazdę co 1,56 dni w odległości 0,0273 AU od Kepler-9. Mimo, że Kepler-9d znajduje się najbliżej gwiazdy, to nosi literę d, ponieważ odkryto wcześniej dwie inne planety tego układu: Kepler-9b i Kepler-9c. Kepler-22b – planeta pozasłoneczna odkryta przez Teleskop Kosmiczny Kepler (TKK) znajdująca się w ekosferze gwiazdy podobnej do Słońca. Planeta ma średnicę 2,4 razy większą od średnicy Ziemi i znajduje się ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Jej masa ani gęstość nie są znane, nie jest zatem wiadome, czy przypomina ona budową skalistą Ziemię. Obiega gwiazdę Kepler-22 w czasie 290 dni.

  (1134) Kepler – planetoida z grupy przecinających orbitę Marsa okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 145 dni w średniej odległości 2,68 j.a. Została odkryta 25 września 1929 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Maxa Wolfa. Nazwa planetoidy pochodzi od Jana Keplera (1571-1630), niemieckiego astronoma, odkrywcy Praw Keplera. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1134) 1929 SA. Kepler-37b – planeta pozasłoneczna krążąca wokół gwiazdy Kepler-37. Jest to najmniejsza i krążąca najbliżej macierzystej gwiazdy spośród trzech znanych planet w tym układzie.

  Perturbacja – zakłócenie zgodnego z prawami Keplera ruchu ciał niebieskich, spowodowane głównie obecnością innych ciał, ale także oporem ośrodka oraz spłaszczeniem ciała centralnego. Kepler-19c – prawdopodobna planeta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy Kepler-19, której istnienie podejrzewa się ze względu na nieregularności w ruchu odkrytej wcześniej planety Kepler-19b, przypuszczalnie wywołane wpływem grawitacji niezaobserwowanej bezpośrednio planety.

  Kepler-5 b – planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz, znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Została odkryta w 2010 roku przez sondę Kepler. Kepler-10c – planeta pozasłoneczna oddalona od Ziemi o 564 (±88) lat świetlnych. Orbituje ona wokół gwiazdy Kepler-10 w gwiazdozbiorze Smoka. Została odkryta w 2011 roku i jest drugą, po Kepler-10b, planetą w tym układzie.

  Kepler-37d – planeta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy Kepler-37. Jej średnica jest około dwukrotnie większa od średnicy Ziemi, okres orbitalny wynosi 40 dni.

  Indeks Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum lub Index Expurgatorius) – opracowywany i ogłaszany przez Kościół katolicki spis dzieł, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać bez zezwolenia władz kościelnych. W indeksie umieszczane były publikacje uznane za niezgodne z doktryną katolicką, wśród nich znalazły się też dzieła naukowe i filozoficzne, m.in. Galileusza, Kanta, Keplera, Kopernika, Monteskiusza czy Woltera. Ostatnie wydanie Indeksu, opublikowane w 1949 roku, zawierało 4126 dzieł.

  Kepler-7 b – planeta pozasłoneczna typu gorący jowisz, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lutni. Została odkryta w 2010 przez Teleskop Kosmiczny Kepler.

  Dodano: 15.03.2010. 17:28  


  Najnowsze