• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa poświęcona noblistom na UEK

  04.11.2009. 14:47
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Sylwetki i prace zdobywców Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii z ostatnich 40 lat przybliża wystawa "Laureaci 1969-2009" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ekspozycję można oglądać do końca roku.

  "Jest to nagroda imienia Nobla ufundowana przez Szwedzki Bank Narodowy - nie pochodzi w prostej linii z funduszy Nobla, jak pozostałe nagrody" - przypomina Piotr Bednarski z Biura Prasowego Kancelarii Rektora UEK. Jej oficjalna nazwa brzmi: Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, a przyznaje ją Komitet Noblowski.
  Wystawa odbywa się w ramach jubileuszu 85-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Można ją oglądać w budynku Biblioteki Głównej (2 piętro) na kampusie uczelni przy ulicy Rakowickiej 27.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla. Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – lista wyróżnionych Nagrodą Nobla za ich działalność na rzecz światowego pokoju. Nagroda ufundowana została przez Alfreda Nobla w jego testamencie. Laureaci są wybierani przez Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting zgodnie z wolą fundatora. John Bates Clark Medal – odznaczenie przyznawane za znaczący wkład do myśli ekonomicznej przez American Economic Association, co dwa lata w okresie 1947–2009, a od 2010 r. corocznie; jest przyznawane osobom, które nie przekroczyły 40. lat życia. Ranga odznaczenia jest porównywana z rangą Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Dotychczas 13 laureatów Medalu zostało w późniejszym okresie nagrodzonych Nagrodą Nobla, dlatego wyróżnienie to jest uznawane za dobry predyktor przyszłych noblistów.

  Eric Stark Maskin (ur. 12 grudnia 1950 w Nowym Jorku) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Roger Bruce Myerson (ur. 29 marca 1951 w Bostonie) - amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2007 roku.

  Kenneth Joseph Arrow (ur. 23 sierpnia 1921 w Nowym Jorku) – amerykański ekonomista, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1972 roku. Harry Max Markowitz (ur. 24 sierpnia 1927 w Chicago) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1990 roku.

  Reinhard Selten (ur. 5 października 1930 we Wrocławiu) – niemiecki ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku. James Alexander Mirrlees (ur. 5 lipca 1936 w Minnagaff, Szkocja) – szkocki ekonomista , laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1996 roku.

  Finn Erling Kydland (ur. 1 grudnia 1943 w Ålgård koło Stavanger) – norweski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2004 roku.

  Amartya Kumar Sen (ur. 3 listopada 1933 w Santiniketan, Bengal Zachodni) – indyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1998 roku.

  Edward Christian Prescott (ur. 26 grudnia 1940 w Glenn Falls w stanie Nowy Jork) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2004 roku.

  Dodano: 04.11.2009. 14:47  


  Najnowsze