• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa przedwojennych tkanin w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

  30.11.2009. 18:20
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Ponad 100 tkanin z różnych regionów przedwojennej Polski - w tym kilimy huculskie, ręczniki z Wołynia czy ozdabiane haftem obrusy i narzuty lwowskie - można zobaczyć na wystawie otwartej w piątek we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.

  Na ekspozycji pt. "Sztuka spod krosna i igły" znalazły się tkaniny, które po 1945 r. przywieźli na Dolny Śląsk przesiedleńcy z Kresów południowych i północnych, z Polski centralnej, Bukowiny Rumuńskiej czy Bośni.

  Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. obrusy, kilimy na ścianę, makatki, bieliznę pościelową, ręczniki oraz tkaniny, którymi zdobiono ławy i obrazy. Niektóre z nich służyły również do przykrywania siedzenia na wozie lub były narzucane na konia.

  Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, pokazywane tkaniny pierwotnie spełniały funkcję dekoracyjną, użytkową oraz obrzędową.

  "Często jedna tkanina mogła służyć wielu celom jednocześnie - na przykład ręcznik, który dziś używany jest wyłącznie do celów higienicznych, dawniej służył do przystrajania izby, ozdabiano nim również święte obrazy. Natomiast obrusem spod wielkanocnego śniadania owijano brzuch położnicy, używano go podczas wesela, mógł być w końcu materiałem na śmiertelną koszulę" - powiedziała Kowalów.

  Najstarsze eksponaty pokazane na wystawie pochodzą z końca XIX w., np. ręcznik poleski z 1882 r. Liczną grupę stanowią tkaniny, które powstały na przełomie XIX i XX wieku, jednak zdecydowana większość została wykonana w okresie międzywojennym i tuż przed II wojną światową. Wiele z pokazanych eksponatów zdobi tzw. pasiak, który w na terenie Polski znany był od czasów średniowiecza.

  "Ekspozycja pokazuje niezwykłe bogactwo i różnorodność kultury ludowej Dolnego Śląska, jednak mamy nadzieję, że zainteresuje nie tylko miłośników folkloru. Myślę, że może stanowić inspirację dla osób chcących urządzić lub ozdobić mieszkanie w modnym ostatnio stylu rustykalnym" - zapewniła kuratorka wystawy Hanna Golla.

  We wrocławskim Muzeum Etnograficznego znajduje się zbiór ok. 600 tkanin. Większość z nich została zakupiona w latach 60. XX w. podczas badań terenowych prowadzonych na terenie Dolnego Śląska, część z nich to zakupy późniejsze oraz dary.

  Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do lutego 2010 r.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Małgorzata Możdżyńska-Nawotka – historyk sztuki, kostiumolog i tłumacz. Kształciła się na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie Stanowym w Ohio (USA). Pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu, opiekun kolekcji tkanin i ubiorów; autorka książek Ubiory kobiece 1840-1939 oraz O modach i strojach (Wrocław 2002, 2005). Muzeum Narodowe we Wrocławiu – jedno z głównych muzeów Wrocławia, kontynuujące tradycję niemieckich muzeów, istniejących w mieście od XIX wieku. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Muzeum Miejskie Wrocławia zostało założone 1 stycznia 2000 roku przy ul. Sukiennice 14/15 (siedziba dyrekcji). Dyrektorem muzeum jest dr Maciej Łagiewski. 19 kwietnia 2009 r. po wieloletniej przebudowie otwarto nową siedzibę w dawnym Pałacu Królów Pruskich (wcześniejszym Pałacu Spätgena) przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 (dyrekcja pozostaje w Sukiennicach). Główną część ekspozycji stanowi wystawa "1000 lat historii Wrocławia", na której pokazano dzieje miasta od czasów średniowiecza po współczesność. Zgromadzono nań ponad 3 tysiące eksponatów, m. in. ze zbiorów własnych Muzeum, zasobów prywatnych kolekcjonerów, muzeów regionalnych całej Polski, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Biblioteki Uniwersyteckiej UWr. Można zobaczyć np. słynny skarb z Bremy (obecnie najlepsza w Europie kolekcja śląskiego złotnictwa), obrazy z pracowni Lukasa Cranacha, tzw. Śląski Graal (ostatnia taka pamiątka po Piastach śląskich), liczne dzieła sztuki z dawnych far miejskich: św Elżbiety i Marii Magdaleny, relikwiarze ze skarbca katedralnego i wiele innych. Wielką atrakcję stanowią także drobiazgowo zrekonstruowane komnaty królewskie (w tym Pokój Żółty - miejsce ustanowienia przez króla Fryderyka Wilhelma III orderu Krzyża Żelaznego, najwyższego odznaczenia militarnego Niemiec), a także barokowy ogród na tyłach pałacu. Skrzydło zachodnie zajmuje Galeria Wrocławskiej Sztuki XIX i XX wieku.

  Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – muzeum farmacji utworzone w listopadzie 2011, mieszczące się we Wrocławiu przy Kurzym Targu w XIII-wiecznej kamienicy znanej obecnie pod nazwą Dom Śląskiego Aptekarza. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Mieczysław Zlat (ur. 1927) - emerytowany profesor historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, specjalizujący się w historii sztuki XV-XVII wieku. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim u Władysława Podlachy. Od roku 1948 pracował w Muzeum Śląskim we Wrocławiu, od 1956 - na Uniwersytecie Wrocławskim. Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu – kirkut znajdujący się przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu, stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jego łączna powierzchnia to 4,6 ha, znajduje się na nim około 12 tysięcy nagrobków. Znajdują się tutaj groby Żydów przybyłych z odległych stron, m.in. z Gdańska, Warszawy, Bonn, Hamburga czy Bostonu. Nekropolia jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, jako miejsce pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy.

  Muzeum Historyczne – jeden z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Sztuki Medalierskiej mieści się w dawnym pałacu królewskim (Spätgenów) we Wrocławiu. Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego – muzeum przyrodnicze we Wrocławiu założone przez prof. Johanna Ludwiga Christiana Gravenhorsta.

  Najstarszy cmentarz żydowski we Wrocławiu – znajdował się w rejonie obecnych ulic Traugutta, Podwale i Z. Krasińskiego. Został założony pod koniec XII wieku i zajmował powierzchnię pięciu morgów. Został zlikwidowany w 1345 roku, a pochodzące z niego macewy użyto do prac budowlanych na terenie miasta. Pięć z nich zostało odnalezionych (najstarsza jest datowana na 1274 rok) i znajdują sie one obecnie w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu i Starym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej.

  Pałac królewski we Wrocławiu, także pałac Spätgenów we Wrocławiu lub zamek królów pruskich, zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia (w tym Muzeum Sztuki Medalierskiej).

  Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - muzeum kościelne w Warszawie prezentujące zbiory sztuki sakralnej. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 20 tysięcy eksponatów w tym: malarstwo, grafiki, rzeźby, tkaniny, numizmaty, medalierstwo, złotnictwo. Barokowy ogród przy Pałacu Królewskim we Wrocławiu – założony w 2008 r. na tyłach budynku Muzeum Miejskiego Wrocławia, dawnego Pałacu Spätgenów, ogród w stylu barokowym (francuskim). Na powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych znajduje się założenie ogrodowe o układzie osiowym z 4 regularnymi parterami haftowymi w centralnej części oraz z parterem bylinowym między częścią centralną a ul. Zamkową.

  Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu – muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, założone w 1823 we Lwowie, w 1939 zagrabione przez Ukraińską SRR, restytuowane w 1995 we Wrocławiu; gromadzi dzieła sztuki i pamiątki historyczne związane z dziejami narodu polskiego.

  Dodano: 30.11.2009. 18:20  


  Najnowsze